میانگین ارتباط کلامی بین زوج‎های ایرانییک مدرس دانشگاه گفت: میانگین گفت‌وگوی کلامی بین زوج‎های ایرانی کمتر از 17 دقیقه در روز است.

 

به گزارش ایسنا،حجت‎الاسلام و المسلمین "سیدعلیرضا تراشیون"، روز جمعه در کلاس‌های آموزشی چهارمین دوره طرح ضیافت اندیشه، افزود: ایران باید به دنبال یک تراز زندگی در حد یک حکومت جهانی باشد که این سبک زندگی عالی شاخصه‎های زیادی دارد که اولین و مهم‏ترین شاخصه آن وجود خانواده پایدار در جامعه است که بر اساس بررسی‎های انجام گرفته، سال گذشته آمار طلاق در کشور 20 درصد بود، اگر چه این آمار در سال‎های گذشته افزایش یافته است، اما طلاق عاطفی بین زوج‎ها نگران‌کننده‎تر از این آمار است.

 

وی افزود: طلاق عاطفی به نوعی از زندگی گفته می‌شود که در آن آرامش، دوستی و محبت نباشد و این میزان در کشور حدود 50 درصد است و باید تلاش نمود که میزان طلاق در کشور به 5 درصد و طلاق عاطفی به 10 درصد برسد، افزایش میزان طلاق در کشور دلایلی دارد که عمده‎ترین مشکل عدم شناخت فرد از جنس مقابل است که این شناخت در قالب یک مصارف ایجاد می‎شود. مهارت آموزش شناخت از جنس مقابل همانند مهارت رانندگی است که بدون دانش، تجربه و تمرین به دست نمی‎آید.

 

این مدرس دانشگاه، خاطرنشان کرد: مطالعات روان‌شناسی نشان داده است که روزهای جمعه دعوای زن و شوهرها بیشتر می‌شود و دلیل آن عدم شناخت زوج‌ها نسبت به همدیگر است که نمی‎توانند گفت‌وگوی کوتاهی باهم داشته باشند که بر اساس آمار موجود میانگین گفت‌وگوی کلامی زوج‎های ایرانی در روز کمتر از 17 دقیقه است و در جامعه‌ای در آن گفتمان اتفاق نیافتد نمی‎توان جامعه را به سمت تعالی برد و آموزش گفت‌وگو یکی از آموزش‎های مهم در طول زندگی انسان است، زیرا 70 درصد ارتباطات انسانی با کلام صورت می‌گیرد.

 

وی اظهار کرد: یکی از دلایل عدم توانایی در ایجاد ارتباط کلامی ژنتیک است که از آن عدم داشتن هوش کلامی یاد می‌شود و یکی از شاخصه‎های انتخاب همسر در علوم دینی کفویت هوشی است، بنابراین در جلسه خواستگاری از نوع برخورد شخص با مسایل مقابل‌اش حتی انتخاب محل نشستن و نوع پوست کندن میوه می‌توان به میزان هوش شخص پی برد.

 

حجت‎الاسلام و المسلمین تراشیون، تصریح کرد: مهارت خوب حرف زدن پارامترهایی دارد که خوب صحبت کردن، الفاظ خوب و لحن خوب اجزایی از آن هستند. همچنین توجه در شیوه انتقاد کردن یک نکته بسیار مهم است، زیرا انسان‎ها جایزالخطا هستند و انتقاد کردن از آن‌ها شیوه‎های خاصی دارد، لذا باید نقد را در لفافه‌ای از خوبی‎ها پیچید و از امر و نهی دوری کرد، چرا که امر و نهی سوهان روح انسان است، بنابراین در ارتباط کلامی نباید دنبال دعوا بود، بلکه باید به دنبال حل مسئله بود.

 

تگ ها:
مطالب مرتبط
جزییات نامه قالیباف به سران قوا
جزییات نامه قالیباف به سران قوا
جزئیات تجمع اعتراضی دانشجویان ایرانی مقابل سفارت ایتالیا در تهران
جزئیات تجمع اعتراضی دانشجویان ایرانی مقابل سفارت ایتالیا در تهران
پیش فروش 15 محصول ایران خودرو از فردا
پیش فروش 15 محصول ایران خودرو از فردا
تبلیغات
loading...
نظرات