طراحی آنتی ویروس ایرانیپژوهشگران پژوهشگاه فضای مجازی کشور موفق به ساخت و طراحی یک ضدویروس کاملا ایرانی شدند که قابل رقابت با ضدویروسهای خارجی است و حتی از موتور ضدویروسهای خارجی نیز استفاده نمی کند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، مطرح شدن مسایلی مانند جنگ سایبری و انتشار کرمهای خطرناکی مانند استاکس نت - Stuxnet - و دیوکیو - Duqu - که مستقیما اهدافشان جاسوسی و خرابکاری در سیستمهای رایانه ای و حتی صنعتی/نظامی یک کشور دیگر است، نشان می دهد که امروزه بدافزارها مانند یک سلاح جنگی به شمار می روند و نمی توان برای مقابله با آنها به سایر کشورها امید بست.

 

 

 

براین اساس پژوهشگران پژوهشگاه فضای مجازی برای بقا و دفاع در برابر تهدیدات رایانه ای و در راستای خودکفایی موفق به طراحی و ساخت آنتی ویروس کاملا ایرانی "پادویش" شدند.

 

 

 

پادویش برگرفته از دو کلمه "پاد به معنی ضد" و "ویش به معنی ویروس" است یک ضدبدافزار کاملا ایرانی بوده و شامل بخشهایی مانند ویروس یاب (امضا و هوشمند)، پاکسازی ویروس، نگهبان رایانه، گزارش گیری، محافظت از خود و بروزرسانی را در خود جای داده است.

 

 

 

این ضد بدافزار، تمام امکانات ضدویروس را داراست و علاوه برآن فایروال شبکه و برنامه های کاربردی را نیز درخود گنجانده است.

 

 

 

جامع ضد بدافزار نیز شامل تمام امکانات ضد بدافزار، لیست سفید نرم افزار، کنترل دیسکهای جانبی، کنترل سی دی، کنترل فلاپی، کنترل پرینتر، کنترل اسکنر، امحاء فایل، امحاء فضای آزاد دیسک و امحاءکل پارتیشن دیسک است.

 

 

 

کنترل مرکزی تمام محصولات، گروه بندی ایستگاهها، تجمیع گزارشها، تنظیم ایستگاهها، قرنطینه مرکزی و به روز رسانی مرکزی از دیگر ویژگیهای این ضدبدافزار جامع است که در آزمایشگاه بدافزار پژوهشگاه فضای مجازی مدیریت می شود.

 

 

 

مدیریت نمونه های ویروس، مدیریت امضاهای تولید شده، کنترل کیفی امضاها، بررسی های خودکار ویروس، تولید خودکار امضا، نگهداری تحلیلهای بدافزار، تولید بسته به روزرسانی و گزارشهای آماری از جمله موارد کنترلی سیستم آزمایشگاه بدافزار است.

 

 

 

بخشهای دیگری مانند تحلیل بدافزار نیز در این پروژه قرار دارد که شامل بخشهای تحلیل بدافزارها، تولید امضا و تولید پاکسازِ ویروس است. سیستم سندباکس نیز به تحلیل رفتاری، تشخیص هوشمند ویروس (مبتنی بر رفتار) و دسته بندی ویروسها (مبتنی بر رفتار) می پردازد.

 

 

 

این محصول در حال حاضر در برخی از سازمانهای داخلی در حال بهره برداری است و به زودی به مشتریان خانگی نیز عرضه خواهد شد.

 

تگ ها:
مطالب مرتبط
دانشمندان: سال 2018 منتظر زلزله های ویرانگر باشید
دانشمندان: سال 2018 منتظر زلزله های ویرانگر باشید
نام فردی که سرپرستی ایتام زلزله کرمانشاه را بر عهده گرفت |  فرد نیکوکار و گمنام سرپرستی همه ایتام مناطق زلزله زده را بر عهده گرفت
نام فردی که سرپرستی ایتام زلزله کرمانشاه را بر عهده گرفت | فرد نیکوکار و گمنام سرپرستی همه ایتام مناطق زلزله زده را بر عهده گرفت
ال آر تی  LRT چیست | راه حل جدید شهرداری برای رفع ترافیک شهر تهران
ال آر تی LRT چیست | راه حل جدید شهرداری برای رفع ترافیک شهر تهران
نظرات