روز دزفول چه روزی است | فلسفه روز دزفول | روز ملی مقاومت و پایداری

به گزارش سرویس مجازی خبرگزاری صدا و سیما؛مردم شهید پرور دزفول مدت هشت سال دفاع مقدس با وجود اصابت موشک بر شهر، همزمان بخش های تخریب شده را بازسازی می کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن آن را به یکی از آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.در این مدت باوجود موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث عراق و بلندگوهای شبانه روزی حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم ‌نشدند و هر هفته همراه رزمندگان به امامت آیت الله قاضی، نماز جمعه را در این شهراقامه می‌ کردند. این شهر در دوران جنگ بارها مورد هجوم و موشک‌باران رژیم عراق بود تا آنجا که آن را با نام شهر موشک‌ها یاد کرده‌اند.

دشمن بعثی ۱۷۶ موشک، ۲ هزار و ۵۰۰ گلوله توپ و ۳۳۱ راکت هواپیما به دزفول اصابت کرد و بیش از ۱۹ هزار واحد مسکونی و تجاری در این شهر تخریب شد.

در مزار شهدای دزفول،قبری است که به خواسته شهید ساده درست شده است
و با سیمان روی آن با انگشت نوشته شده است:

وقتی دزفول ایستاد
دشمن بعثی ۲ لشکر از ۶ لشکری که برای حمله به خاک میهنمان آماده کرده بود، مامور فتح دزفول کرد تا خوزستان را دور بزند و درنهایت این استان را به تصرف خود درآورد و اگر مقاومت مردم دزفول نبود، خوزستان سقوط می کرد، عملیات فتح المبین وجود نداشت و مقدمه آزاد سازی خرمشهر فراهم نمی شد.
دزفول در مقاومت قهرمانانه اش ۲ هزار و ۶۱۰ شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرد که از این تعداد ۲۵۰ شهید از سه روز تا ۱۰ سال داشتند.
به پاس مقاومت عزتمندانه این شهر در سال ۱۳۶۵، دزفول به عنوان شهر نمونه معرفی شدو لوح زرین آن در یکی از میدان های شهر نصب شد.
امام خمینی (ره) در پنجم اردیبهشت سال ۶۲ در پیامی به مردم دزفول فرمودند: شما دزفولی ها امتحان دادید و از این امتحان خوب بیرون آمدید، شما دِین خود را به اسلام ادا کردید.
روز دزفول، روز ملی مقاومت و پایداری

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
6 خرداد ؛ مصادف با جشن خردادگان | علت نام جشن خردادگان | فلسفه نامگذاری 6 خرداد
6 خرداد ؛ مصادف با جشن خردادگان | علت نام جشن خردادگان | فلسفه نامگذاری 6 خرداد
سوم خرداد مهم ترین واقعه در تاریخ انقلاب اسلامی بود
سوم خرداد مهم ترین واقعه در تاریخ انقلاب اسلامی بود
۱ خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف | فلسفه روز بهره وری
۱ خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف | فلسفه روز بهره وری
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )