مدرس طب سنتی جهاد دانشگاهی :بیماری های ام اس، آرتروز و رماتیسم از طریق مزاج سنجی درمان می شوند.

 

دکتر 'نظام نهرینی' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: همان طور که افراد اختلافات ظاهری مانند اختلاف در رنگ پوست، مو و چشم دارند به همان نسبت نیز مزاج آنها متفاوت است و باید غذاهای مختلفی مصرف کنند تا از بروز بیماری ها در آنها جلوگیری شود.
وی اظهار داشت: افراد باید تا حدودی از علم مزاج شناسی اطلاع داشته باشند. نوع مزاج علایمی دارد که به عنوان نمونه می توان از فرم اندام، بینی، لب و عروق و رنگ پوست، مو و چشم، علایم رفتاری و نبض آن را تشخیص داد.
نهرینی افزود: دو نوع مزاج وجود دارد؛ یک مزاج که افراد با آن به دنیا می آیند و به آن مزاج'جبلی' یا 'ارثی' می گویند و مزاج دیگری که در طول زندگی بر انسان عارض می شود و به آن مزاج 'عرضی' یا 'عارضی' می گویند.
وی گفت: بسیاری از مردم می توانند نوع مزاج خود را تشخیص دهند، به عنوان نمونه فرد می گوید که مزاج من سرد است چون وقتی ' سردی ها ' را می خورم بی حال می شوم، آب دهانم زیاد می شود و دل درد می گیرم؛ ولی این موارد ممکن است بر اثر مزاج عرضی او به وجود آمده باشد و مزاجی که با آن به دنیا آمده است، گرم باشد.
نهرینی گفت : درمان در طب سنتی به ضد است . وقتی سردی در بدن اتفاق می افتد آن را باید با گرمی درمان کرد. در این طیف خاص اگر به او گرمی داده شود شاید مشکلات گوارشی او برطرف شود اما چون یک مزاج پایه گرم دارد، ممکن است عوارضی مانند جوش، کهیر و یا خارش در او اتفاق بیفتد.
وی تاکید کرد: افراد به ویژه آنهایی که مزاج مخلوط دارند، بهتر است برای تعیین دقیق نوع مزاج خود با پزشکان طب سنتی مشورت کنند.
مدرس طب سنتی جهاد دانشگاهی گفت: در شیوه زندگی ماشینی و شهری فعالیت ها و تحرک ها کم و غذاهای بسیار نامناسب مانند غذاهای آماده (فست فودها) و کنسروها وارد رژیم غذایی مردم شده است که باعث تجمع سموم و اخلاط در بدن می شود.
نهرینی افزود: به ویژه در زنان که رطوبت بدن آنها بسیار بیشتر از آقایان است این غذاها باعث می شود که رطوبت در بدن آنها بیشتر شود.
وی یادآورشد : این رطوبت ها در هر قسمت از بدن رسوب کند باعث بروز بیماری می شود.تجمع رطوبت در مغز ایجاد ام اس، در سینه ها ایجاد کیست، در رحم ایجاد فیبرم و در تخمدان ایجاد کیست های تخمدانی می کند.
نهرینی افزود: اولین قدم برای پیشگیری از این بیماری ها، تغییر شیوه زندگی و اصلاح رژیم غذایی است که در طب سنتی اصول آن وجود دارد.
وی در مورد تغییر رژیم غذایی توصیه کرد که به جای مصرف گوشت مرغ بهتر است از گوشت بوقلمون و به جای گوشت گاو نیز از گوشت گوسفند یا شتر استفاده شود.
نهرینی افزود: از آنجایی که در تهیه برخی از لبنیات پاستوریزه، از شیرخشک استفاده می شود، بهتر است افراد از لبنیات محلی استفاده کنند؛ همچنین در غذاهای آماده به دلیل وجود بنزات سدیم و عوارض زیادی که برای بدن به دنبال دارد، مصرف آنها توصیه نمی شود.
وی همچنین با تاکید بر افزایش تحرک بدنی اظهار داشت: وجود استرس زیاد در زندگی شهری در کنار عدم تحرک و مصرف مواد غذایی آماده موجب می شود دستگاه گوارش نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد بنابراین بیشتر شهرنشین ها دچار یبوست هستند.یبوست باعث می شود مواد ضایع دفع نشود و در بدن رسوب کند.
این مدرس طب سنتی همچنین در مورد رژیم غذایی مناسب در درمان بیماری های ام اس، رماتیسم و آرتروز توصیه هایی ارایه کرد.
نهرینی به بیماران دارای ام اس توصیه کرد از نان های سبوس دار مانند نان سنگک به ویژه نوع تیره آن استفاده کنند.
وی افزود: این دسته از بیماران از آب میوه های کارخانه ای نباید استفاده کنند و بهتر است گوشت بوقلمون، گوسفند و شتر مصرف کنند. این بیماران باید از مواد غذایی گرم استفاده کنند با این حال بهتر است مزاج سنجی شوند.
مدرس طب سنتی در مورد بیماران رماتیسمی نیز اظهار داشت: رماتیسم مانند آرتروز و ام اس بر اثر انباشت رطوبت در بدن رخ می دهد. با این حال به دفعات دیده شده است که رماتیسم در افراد دارای مزاج گرم نیز بروز می کند که این موضوع باعث پیچیده شدن درمان آنها می شود.
نهرینی گفت: به این دسته از بیماران توصیه می شود که از مواد غذایی گرم استفاده کنند اما به همه آنها نمی توان این توصیه را ارایه کرد بنابراین باید وضعیت مزاجی بیمار بررسی شود تا بر اساس نوع مزاج او درمان مناسب ارایه شود.
وی اظهار داشت: به طور کلی این بیماران باید از غذاهای گرم و خشک استفاده کنند اما نمی توان برای همه آنها درمان یکسانی ارایه کرد.
مدرس طب سنتی جهاد دانشگاهی گفت: بسیاری از پزشکان به بیماران دارای آرتروز توصیه می کنند که حرکت نکنند درحالی که این افراد باید هرروز فعالیت ورزشی آرام مانند پیاده روی روی سطح صاف داشته باشند و از روزی ۲۰ دقیقه تا یک روز در میان روزی یک ساعت پیاده روی کنند.
نهرینی در پایان گفت: بیماران دارای ام اس، آرتروز و رماتیسم برای درمان بیماری خود و جلوگیری از پیشرفت آن باید از محصولات غذایی طبیعی (ارگانیک) بر اساس نوع مزاج خود استفاده کنند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
چگونه تلخی زیتون را بگیریم؟ | روشهای از بین بردن تلخی زیتون
چگونه تلخی زیتون را بگیریم؟ | روشهای از بین بردن تلخی زیتون
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )