آیا لنز طبی دید عینک را به ما می دهد؟ | مزایای لنز چشم نسبت به عینک

افرادی که هم عینک و هم لنز طبی استفاده می کنند از یک گروه هستند و هر دو دارای چشمان ضعیفی می باشند. این دودلی برای این افراد وجود دارد که آیا لنز طبی همان دیدی را به آن ها خواهد داد که عینک می دهد؟ حتی مطالعه‌ها نشان می‌دهد لنز کیفیت زندگی را نسبت به عینک بیشتر می‌کند،  در واقع لنز های طبی دیده میدانی بهتری به فرد میدهد ولی عینک طبی اینطور نیست. البته لنز چشم تنها به لنز طبی معطوف نمی شود و لنز رنگی و لنز طبی رنگی نیز در این زمره قرار دارند.

لنزها مستقیما بر روی چشم می‌نشینند، بنابراین دید چشم، بخصوص دید محیطی، بدون مانع خواهد بود. پس به راحتی می‌توان با لنز طبی در ورزش‌ها و فعالیت‌های فضای باز شرکت کرد و نگران از آسیب دیدن عینک و دست و پاگیر بودن آن، نبود. علاوه بر این ویژگی بارزی که اغلب خانوم‌ها به آن علاقه دارند این است که می‌توان توسط این لنزها رنگ چشم را نیز تغییر داد. بنابراین خانوم‌هایی که دوستدار تنوع و زیبایی هستند می‌توانند از این نوع لنز طبی زنانه نیز بهره گیرند لنز بخش بیشتر از نور خورشید را فیلتر کرده و موجب آرامش و راحتی چشم می شوند.

مزایای لنز چشم نسبت به عینک

لنزهای تماسی نسبت به عینک دارای میدان دید بیشتری هستند تصویر اجسام با لنزهای تماسی نسبت به عینک طبیعی تر است خصوصا اگر نمره چشم، بیشتر از 8 دیوپتر باشد. از آنجا كه ساخت لنز رنگي توسط كمپاني ها بگونه اي است كه تعداد زيادي از مصرف كنندگان از يك سايز لنز استفاده مي كنند گاهي خصوصاً در زمان پلك زدن قسمت رنگي لنز مردمك را مي پوشاند و يا چون سايز مردمك با ميزان نور تغيير مي كند در شب مردمك بزرگتر از قسمت شفاف وسط لنز شده و ديد شما را تحت تأثير قرار خواهد داد. اگر بطور مداوم با لنزتان مشكل داريد حتماً با چشم پزشكتان مشورت كنيد لنزهای معمول یک کانونی هستند یعنی دید تنها در یک فاصله خوب است (دور، میانه یا نزدیک) آنها بطور مشخص دیدشان از زمانی که آب مروارید داشتند و اجسام را از هر فاصله ای تیره و ابری می دیدند بهتر می شود. اما در لنزهای معمول شما برای خواندن، نگاه کردن به کامپیوتر و حتی اجسام در فاصله متوسط باید عینک بزنید و یا لنز تماسی استفاده نمایید. بخصوص اگر شما قبل از آب مروارید پیرچشمی را تجربه نکرده باشید این امر بارزتر است.

لنزهای چند کانونی یا تطابقی شما را قادر میسازد که بیشتر از یک فاصله را بدون استفاده از عینک یا لنز تماسی خوب بینید. موارد ذیل تنها مثالهایی از این نوع لنزهاست و همه ی آنها نیست. محمدرضا فتوک زاده متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه گفت: 25 درصد افراد دارای عینک  از لنز استفاده می‌کنند. در ضمن، لنز کمک می‌کند میدان دید فرد بیشتر شود چون عینک میدان دید فرد راکاهش می‌دهد. در مواردی که نمره دو چشم مساوی نباشد، لنز تماسی کمک‌کننده است.

مزایای لنز چشم

خیلی وقت‌ها افراد می‌توانند براحتی از عینک استفاده کنند، ولی برای زیبایی، داشتن میدان دید بهتر یا راحت‌تر بودن در شرایطی مثل ورزش ترجیح می‌دهند از لنز طبی استفاده کنند. مزیت‌ لنز طبی در مقایسه با عینک عدم بروز ناراحتی‌های مربوط به اثر منشوری محیطی ضعیف (Poor Peripheral Prismatic) و عدم اعوجاج دید است. همچنین با استفاده از لنز طبی مشکلات ناشی از بخار گرفتن عینک و خجالت کشیدن از شرکت در فعالیت‌های ورزشی برطرف می‌شود. لنز طبی می‌تواند درمان مؤثرتری برای دیستروفی قرنیه باشد.

لنز طبی فوتبالیست‌ ها

هیچ دلیل موجهی برای اینکه یک بازیکن چند میلیون بورویی نتواند هدف خود را درست ببیند وجود ندارد و بازکنان حرفه‌ای برای این موضوع بسیار دقت می کنند تا تمرکز خود برای توپ و حریف را به حداکثر برسانند. اگر یک بازیکن به درستی نتواند ببیند صرفا نتیجه خود را مخطل نمی کند بلکه کل یک تیم فوتبال به خطر می اندازد.البته نباید این موضوع را ناگفته گذاشت که استفاده از لنزهای طبی برای تماشاچیان مسابقات فوتبال بسیار هیجان‌انگیز نیز خواهد بود چون وقتی که با تمام وجود مشغول تشویق تیم خود هستید نیاز نیست حواس خود را به روی عینک خود بگذارید و می توانید با تمام وجود خوشحالی کنید! الیته نکته مهم تر برای تماشاچیان فوتبال وضوح دید بازی است. چون اکثر تماشاچیان نسبت به زمین فوتبال فاصله بسیار دارند بنابراین دیدن بازی فوتبالی که برای آن به ورزشگاه رفته‌اند می تواند بسیار مهم باشد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط فیفا در سال ۲۰۱۷ یکی از دلایل ارسال پاس ندارست در بیشتر باشگاه های نه چندان مطرح جهان این است که بسیار از بازیکنان با این که مشکل بینایی دارند اما از اقدام به تهیه عینک و لنز طبی مناسب برای خود خودداری می کنند. در یک مسابقه فوتبال ۲۲ بازیکن و یک توپ سفید و یک داور سیاه حضور دارد. بازیکنی که درای وضوح دید لازم نباشد سریعا از نظر بینایی خسته شده و آمار ارقام اشتباهات او رو به بالا خواهد رفت. دربازه بان یک تیم فوتبال را دریک مسابفه حساس در نظر بگیرید. در  هنگام پنالتی اگر به دلیل ضعیف بودن چشم نتواند برای توپ تمرکز کند احتمالا درصد موفیت کل یک تبم را به طور جدی به خطر خواهد انداخت.

 

یك نكته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم برای خانوم ها:

 اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می‌كنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم‌تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌كنید، اول چشم‌هایتان را آرایش كنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج كرده و بعد اقدام به پاك كردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بكنید.

فروشگاه لنز مارکت و مزایای لنز چشم

سخن آخر در مورد برتری لنز طبی نسبت به عینک

دید لنز طبی از عینک بشتر است و کیفیت دیده ما بهتر میشود. ولی لنز شامل عوارض هایی است که با رعایت نکردن نکات میتواند به خشکی چشم ((لنزها مانع رسیدن اکسیژن به چشم می شوند که ممکن است سندروم خشکی چشم را تشدید کند)) و کوری منجر شود.

حال اینکه عینک طبی یا لنز کدام یک برای شما مناسب تر است این به استایل زندگی و نوع فعالیت روزانه شما بستگی دارد ولی باید در هنگام انتخاب عینک و لنزطبی دقت بسیار  بالایی داشته باشیم و با چشم پزشکمان در میان بگذاریم.

امروزه لنزهای روزانه معمولا پرتقاضاتر از لنزهای دیگر هستند.چون این لنزها به راحتی و بدون نیاز به شرایط نگهداری بسیار مناسب، در دسترس هستند و  نسبت به دیگر لنزها سلامتی شما را تضمین می‌کنند. پس باید بهترین مارک را انتخاب کرد تا در کیفیت بینایمان تاثیر بگذارد.

 

برای بهترین مارک لنز طبی به وب سایت لنز مارکت مراجعه کنید.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
دانستنی‌هایی درباره عمل جراحی زیبایی بینی
دانستنی‌هایی درباره عمل جراحی زیبایی بینی
آموزشگاه موسیقی ملودی | آموزشگاه موسیقی ملودی در گوهردشت
آموزشگاه موسیقی ملودی | آموزشگاه موسیقی ملودی در گوهردشت
ریکاوری اطلاعات حذف شده با EaseUS Data Recovery
ریکاوری اطلاعات حذف شده با EaseUS Data Recovery
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )