درمان گرفتگی بینی با روش‌های خانگی | درمان زکام خانگی

یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: افراد مبتلا به سینوزیت در صورت ابتلا به سرماخوردگی و عفونت‌های سینوزینی باید به پزشک مراجعه کنند.

به گزارش افکارنیوز، زهرا رحمانی متخصص گوش و حلق و بینی درباره درمان خانگی گرفتگی بینی اظهار کرد: در مورد رفع گرفتگی بینی به غیر از دارو‌های تجویزی که مصرف آن به وسیله پزشک به بیماران توصیه می‌شود، شست و شوی بینی می‌تواند بهترین راه حل برای پیشگیری و درمان گرفتگی بینی باشد؛ شست وشوی کامل و مرتب همچنین تخلیه بینی از ترشحات موجب تنفس راحت افراد می‌شود.

طرز تهیه محلول شست وشوی بینی

وی درباره روش تهیه محلول شست وشوی بینی گفت: مبتلایان به عارضه گرفتگی بینی می‌توانند، سرم شست و شو که در داورخانه‌ها فروخته می‌شود را تهیه کنند، یا  از محلولی نمک با غلظت بسیار کم خانگی استفاده کنند؛ برای تهیه محلول خانگی شست و شوی بینی باید در یک پارچ آب یک قاشق چایی خوری نمک  ریخت، زیرا  محلول نباید طعم شوری زیادی داشته باشد و از آن استفاده کرد.

رحمانی درباره نحوه شست و شوی بینی با محلول توضیح داد: برای این کار افراد باید سوزن  یک سرنگ ۱۰ سی سی را جدا و سرنگ را از محلول نمکی پر کنند،  سپس سرنگ را  وارد مجرا کرده و محلول نمکی را در مجرای بینی تخلیه کنند؛ البته این موضوع که محلولی که از بینی وارد مجرا شده را باید  از دهان خارج کرد، باور غلطی است و نیازی به این کار نخواهد بود، همچنین نیازی نیست محلول به سمت پشت حلق کشیده شود، زیرا در این صورت به بیمار احساس ناخوشایندی دست می‌دهد.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره پیشگیری از خشکی بینی نیز اظهار کرد: در فصل سرما به خصوص در منازلی که از بخاری به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌شود، خشکی هوا وجود دارد که باعث ایجاد خشکی و گرفتی بینی افراد می‌شود، می‌توان با استفاده از بخور این مشکل را حل کرد؛ آب نقش روان کننده ترشحات را ایفا می‌کند، بخار آب  با حل شدن در ترشحات و مخاط بینی،  تخلیه این مواد از مجاری را آسان می‌کند.

دمنوش‌های مفید برای رفع گرفتگی بینی

وی با شاره به تاثیر دمنوش‌های گیاهی بر رفع گرفتگی بینی، بیان کرد: افراد مبتلا به گرفتگی بینی با نوشیدن دمنوش‌های گیاهی مناسب مانند آویشن و پونه می‌توانند به سرعت گرفتن روند درمان خود از جمله کاهش ترشحات بینی کمک کنند.

رحمانی درباره روش درمان گرفتی بینی در بیماران سینوزیتی گفت: به افرادی که دچار بیماری سینوزیت هستند توصیه می‌شود در صورت ابتلا به سرماخوردگی و عفونت‌های سینوزینی از درمان خانگی اجتناب و به طورحتم به پزشک مراجعه کنند تا با تجویز پزشکی درمان شوند.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره پیشگیری از زخم شدن بینی اظهار کرد: افراد می‌توانند با استفاده از دستمال کاغذی نرم همچین چرب کردن بینی با کرم و پماد‌هایی مانند وازلین از زخم شدن بینی پیشگیری کنند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )