علت تظاهرات پاریس | ماجرای تظاهرات پاریس | تصاویر از تظاهرات پاریس

معترضان برنامه امروزشان را "فاز دوم" اعتراضاتشان اعلام کردند. پلیس فرانسه برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان معترض به افزایش قیمت سوخت در پاریس از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش استفاده کرد.

معترضان تلاش داشتند تا با عبور از صف نیروهای امنیتی به برخی ساختمان‌های حساس دولتی نزدیک شوند که این مسئله باعث ایجاد درگیری متعدد و گسترده در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس شد.

براساس گزارش‌ها دست کم ۵ هزار نفر در اعتراضات شهر پاریس شرکت کردند و حداقل ۱۳ نفر به علت درگیری با پلیس دستگیر شده‌اند.

هماهنگ کنندگان این اعتراضات که خود را براساس رنگ جلیقه‌های مخصوص دید در شب "جلیقه زرد" می‌نامند، برنامه امروز را "فاز دوم" جنبش خود اعلام کردند.

معترضان در خیابان شانزه لیزه پاریس با بالا رفتن از موانع فلزی و عبور از محدوده‌هایی که پلیس برای توقف آنان ایجاد کرده بود سعی داشتند به برخی ساختمان‌های اصلی دولتی از جمله محل اقامت نخست وزیر برسند.علت تظاهرات پاریس | ماجرای تظاهرات پاریس | تصاویر از تظاهرات پاریس

۵۰۰۰ معترض در خیابان شانزه لیزه پاریس نسبت به افزایش قیمت سوخت اعتراض کردند
تظاهرات کنندگان نماهای سنگی شهر را تخریب و مواد آتش‌زا به سمت پلیس پرتاب کردند و در شعارهایشان خواستار استعفای امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه شدند.

کریستوفر کاستانر، وزیر کشور فرانسه معترضان را تحت تاثیر مارین لوپن، رهبر حزب دست راستی جبهه ملی خواند و خانم لوپن در توییتر به او پاسخ داد که وی قصد "گمراه کردن" افراد را دارد.

وزارت کشور فرانسه شمار شرکت کنندگان در اعتراضات را تا ظهر امروز ۸۱ هزار نفر اعلام کرده که به نسبت دور اول اعتراضات جلیقه زردها در هفته گذشته که ۲۸۰ هزار نفر بودند، کمتر شده است.

دلیل این اعتراضات چیست؟
قیمت گازوئیل که عمومی‌ترین سوخت مصرفی در خودروهای فرانسه است در ۱۲ ماه گذشته حدود ۲۳ درصد افزایش داشته و به طور متوسط به ۱،۵۱ یورو در هر لیتر رسیده است.

علت تظاهرات پاریس | ماجرای تظاهرات پاریس | تصاویر از تظاهرات پاریس

دلیل این افزایش بالا رفتن قیمت جهانی نفت در ۱۲ ماه گذشته پیش از سقوط اخیر و همچنین مالیات مازادی است که دولت امانوئل ماکرون برای حمایت از کمپین خودرو سالم و سوخت سالم بر مواد هیدروکربن در سال جاری میلادی قرار داده که به ازای هر لیتر گازوئیل حدود هفت و نیم و برای هر لیتر بنزین حدود چهار سنت بر قیمت عادی سوخت افزوده است.

آقای ماکرون افزایش سه چهارمی قیمت نفت را دلیل اصلی افزایش هزینه سوخت اعلام کرده و افزایش مالیات سوخت‌های فسیلی را فشاری برای سرمایه‌گذاری جهت رسیدن به سوخت‌های جدید و سالم‌تر اعلام کرده است.
میان پلیس و معترضان فرانسوی برای دومین هفته متوالی در مرکز پاریس درگیری‌هایی روی داده و پلیس برای متفرق کردن معترضان از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

معترضان که جلیقه‌های زردرنگ می‌پوشند، برای این برخورد پلیس آماده بودند و ماسک بر صورت داشتند.

گروهی از آنها بر زمین زانو زده و با گرفتن دست یکدیگر، در برابر فشار آب مقاومت کردند.

علت تظاهرات پاریس | ماجرای تظاهرات پاریس | تصاویر از تظاهرات پاریس


این اعتراض‌ها اکنون در باره افزایش هزینه‌های زندگی و مالیات بالا و در انتقاد کلی نسبت به سیاست‌های اقتصادی آقای مکرون است
معترضان هم به سوی پلیس تکه‌های سنگ پرتاب کردند. همچنین آنها به سوی نیروهای پلیس رنگ زرد پاشیدند. تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

پلیس، شانزه لیزه در مرکز پاریس را بسته است.

ادوار فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه معترضانی را که با پلیس درگیر شدند، محکوم کرده است. آقای فیلیپ گفته است "هیچ توجیهی برای افرادی که تنها هدفشان، شکستن چیزها و درگیری با نیروهای امنیتی است وجود ندارد."

نخست‌وزیر فرانسه گفته است از بی‌احترامی به اماکن ملی مانند طاق نصرت که صحنه درگیری‌ها بوده، شگفت‌زده شده است.

معترضان عمدتا به سیاست افزایش قیمت سوخت توسط دولت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه معترض هستند. آقای مکرون می‌گوید این کار را برای مقابله با گرمایش جهانی انجام داده است.

معترضان همچنین به افزایش هزینه‌های زندگی اعتراض دارند.

علت تظاهرات پاریس | ماجرای تظاهرات پاریس | تصاویر از تظاهرات پاریس

هزاران نفر تا کنون در این اعتراض‌ها شرکت کرده‌اند. آقای مکرون با تغییر لحن، اکنون لحنی آشتی‌جویانه در برابر معترضان در پیش گرفته اما گفته است سیاست افزایش قیمت مواد سوختی را لغو نخواهد کرد.


آقای مکرون مخالفان سیاسی خود را متهم کرده که تحت پوشش این اعتراض‌ها می‌خواهند جلوی اصلاحات او را بگیرند
آقای مکرون که برای شرکت در نشست گروه ۲۰ به آرژانتین سفر کرده گفته است این سیاست، بخش کلیدی از استراتژی انرژی فرانسه برای آینده به منظور مقابله با روند گرم شدن زمین است.

او در عین حال خاطرنشان کرده که آماده شنیدن نظرات در این باره است.

این لحن "نرم‌تر" آقای مکرون چندان معترضان را قانع نکرده و این دید میان مردم فرانسه وجود دارد که آقای مکرون با مردم عادی ارتباط برقرار نمی‌کند. محبوبیت او در ماه‌های اخیر به شدت افت پیدا کرده است.

درگیری‌های روز شنبه پیش از آغاز رسمی تظاهرات در مرکز پاریس درگرفت. پلیس با محاصره منطقه توریستی شانزه لیزه، پس از گشتن مردم به آنها اجازه ورود می‌داد.

شماری از بانک‌ها، مغازه‌ها و کافه‌ها که از این تظاهرات باخبر بودند، پنجره‌های خود را پوشانده‌اند.

علت تظاهرات پاریس | ماجرای تظاهرات پاریس | تصاویر از تظاهرات پاریس

 
درگیری‌ها پیش از شروع رسمی تظاهرات آغاز شد
وزیر کشور فرانسه که از محل اعتراض‌ها بازدید کرده گفته است "۲۰۰ تظاهرکننده آرام در شانزه‌لیزه حضور داشتند."

او در توییت خود نوشته است " ۱۵۰۰ آشوبگر" هم در صحنه بوده‌اند.

تظاهرات جلیقه‌زردها از نوامبر امسال آغاز شد. این تظاهرات در ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت سوخت بود. اما اعتراض‌ها اکنون به افزایش هزینه‌های زندگی و مالیات بالا و در انتقاد کلی نسبت به سیاست‌های اقتصادی آقای مکرون است.

معترضان از طیف‌های مختلف فرانسه هستند، از راست افراطی تا چپ افراطی. آقای مکرون مخالفان سیاسی خود را متهم کرده که تحت پوشش این اعتراض‌ها می‌خواهند جلوی اصلاحات او را بگیرند.

این تظاهرات عمدتا مسالمت‌آمیز بوده ولی یک نفر اخیرا زیر ماشین رفت و جان خود را از دست داد. یک موتور سوار هم چند روز پیش به علت تغییر ناگهانی مسیر یک خودرو کشته شد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )