مکان های دیدنی باغ موزه قصر | ویژگی های باغ موزه قصر

صبح زود که باید شروع پرانرژی یک روز دلنشین باشد، برای ساکنان خیابان پلیس با دیدن منظره ناخوشایند همراهان اعدامی های زندان قصر شروع می شد. حالا بوی تعفن و فاضلاب زندان به کنار. اما حدود شش سال است که این زندان تبدیل به مکانی زیبا و دیدنی شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، در اصلی زندان به همان صورت اولیه نگهداری شده هرچند دیوارها برداشته شده اند. زندان قصر تهران امروز  باغ موزه ای زیبا و دلنشین برای ساکنان منطقه و سایر شهروندان تهرانی شده است.

 چرا باید به باغ موزه قصر بروم؟

در زمان رضاشاه با توجه به عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی، نیاز به ساخت یک زندان مدرن، انگیزه ای شد تا طراحی این زندان به افسر قزاق نیکلای مارکوف سپرده شود.

این زندان 192 اتاق و گنجایش 800 زندانی را داشت و در محل قصر قاجار ساخته شد. جالب اینکه سرتیپ محمد درگاهی، رئیس نظمیه که در روز افتتاحیه میزبان شاه بود، نخستین زندانی این زندان شد. ساختمان زندانیان سیاسی در دوره پهلوی دوم به بهره برداری رسید و میزبان زندانیان سیاسی مشهوری مانند نواب صفوی، بخارایی، آیت الله طالقانی، مرتضی مطهری، محمد تقی شریعتی، مرضیه حدیدچی، اکبر هاشمی رفسنجانی و ... بود.

زندان قصر در سال 1386 تحویل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و این مجموعه 7 هکتاری در سال 1391 به نام «باغ موزه قصر» افتتاح شد.

کدام قسمت باغ موزه برای من جالب است؟

با پرداخت ورودی 5 هزار تومانی از هر دو ساختمان مارکوف و زندانیان سیاسی می توانید بازدید کنید. ساعت بازدید هم در روزهای شنبه تا چهارشنبه  9 تا 17 و پنج شنبه و جمعه 9 تا 19 است.

علاوه بر راهنما که در طول بازدید بخش های مختلف را برای شما توضیح می دهد، می توانید با نصب اپلیکیشن راهنمای هوشمند مجازی موزه قصر و اسکن عکس های روی دیوار، خودتان بازدید را انجام دهید.

ساختمان مارکوف: نخستین ساختمانی که  در بدو ورود دیده می شود، ساختمان مارکوف است. زیبایی خیره کننده این ساختمان، تصور اینکه روزی از متعلقات یک زندان بوده را سخت می کند.

در این ساختمان زورخانه، گالری عکس و از همه جالب تر سیم های آویزان از سقف متصل به یک گوشی است که می توانید با آنها اولین صدای ضبط شده توسط ناصرالدین شاه قاجار را بشنوید.

ساختمان زندانیان سیاسی: یکی از بخش های این باغ موزه، بازسازی عینی فضای زندان از اتفاقات آن دوران است که  فضای مناسبی  برای لوکیشن فیلمبرداری مجموعه های سینمایی مرتبط با تاریخ معاصر ایران  می تواند باشد. مجسمه زندانیانی که در حیاط زندان قرار دارد، صداهایی که در سالن ملاقات پخش می شود، زندانیانی که در سلول های خود روی دیوار یادگاری می نویسند، حس غریبی به شما می دهد و فضایی تأثیرگذار از وضعیت زندانیان سیاسی ایجاد کرده است. نکته جالب در بازدید از این بخش اینکه یکی از راهنماها، از زندانیان سیاسی همین زندان است.

در این باغ موزه چه جاهای دیگری را ببینم؟

کتابخانه و مرکز اسناد، فضاهای نمایشگاهی، مراکز فروش محصولات فرهنگی و نمایشگاه خودرو و موتورسیکلت های کلاسیک و گالری های مختلف از بخش های دیدنی این باغ موزه است. همچنین در مناسبت های مختلف، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات و عرضه محصولات فرهنگی و جشن ها و برنامه های مختلف در این مجموعه بر پا می شود.

در باغ موزه قصر، ساختمان بند جوانان حفظ شده است و برج دیده بانی و منبع آب در شمال شرقی زندان همچنان به چشم می خورد.

باغ  این مجموعه با بهره گیری از تنوع گیاهی،‌ فضای دلنشینی از یک موزه روباز را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

چطوری به باغ موزه قصر بروم؟

نشانی اتوبان شهید صیاد شیرازی - خروجی پلیس شریعتی - میدان پلیس است.

مترو: خود را به ایستگاه قدوسی خط 3  یا  ایستگاه مفتح خط 3 یا 1 برسانید. از ایستگاه مفتح می توانید با ماشین به انتهای مطهری بعد از تقاطع شریعتی بروید. از ایستگاه قدوسی، به دلیل یکطرفه بودن خیابان شریعتی با پیاده روی چند دقیقه ای باید خود را به انتهای مطهری و باغ موزه قصر برسانید.

اتوبوس: اتوبوس های پایانه امام خمینی (ره) - میدان معلم و  پایانه میدان رسالت - پیچ شمیران و پایانه میدان امام حسین (ع) - شهید بهشتی شما را به باغ موزه قصر خواهند رساند.

ماشین شخصی:  می توانید از اتوبان صیاد شیرازی،  خروجی پلیس شریعتی، میدان پلیس  یا از مسیر  انتهای خیابان مطهری، بعد از تقاطع شریعتی،  میدان پلیس مراجعه کنید، اما دقت کنید که باغ موزه قصر در محدوده طرح زوج و فرد قرار دارد.

کجا غذا بخورم؟

در فضای داخلی باغ موزه، رستوران ها و کافی شاپ هایی قرار دارند که می توانید بنا به سلیقه خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
دیدنی های سد شاه عباسی، نازک ترین سد جهان
دیدنی های سد شاه عباسی، نازک ترین سد جهان
فرق بین هتل و متل چیست؟ | تفاوت هتل و متل چیست
فرق بین هتل و متل چیست؟ | تفاوت هتل و متل چیست
هزینه سفر ۳روزه به پایتخت ترکیه  | هزینه سفر به آنکارا
هزینه سفر ۳روزه به پایتخت ترکیه | هزینه سفر به آنکارا
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )