معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

یکی از شهرهای کوچک ایران که از قدمت بسیاری برخوردار است و همچنین زادگاه بسیاری از بزرگان این کشور بوده، شهر تفرش است. تفرش یکی از شهرهای استان مرکزی و دارای آب و هوای بسیار خوب و مطبوعی است. در ادامه به معرفی این شهر، دیدنی های تفرش و جاذبه های گردش گری تفرشِ غنی می پردازیم، پس با ما و جاذبه های گردشگری تفرش همراه باشید.

تفرش یکی از شهرهای استان مرکزی است و در فاصله 85 کیلومتری شمال شرقی مرکز این استان، یعنی شهر اراک واقع شده است. این شهر در گذشته دارای دو محله فم و ترخوران بوده که با گذشت زمان توسعه و رشد شهر، پیرامون این دو منطقه صورت گرفت، در واقع این دو منطقه، دو روستای بسیار قدیمی بودند. تفرش را می توان از هر لحاظ غنی و جذاب دید. این شهر دارای خاک بسیار حاصلخیزی است و باغ های میوه و گردو آن زبان زد است، همچنین این شهر دارای آب و هوای مطبوع و متعادل و همچنین طبیعت زیبایی دارد. این شهر به نام آب و آئین معروف است، می توان گفت دلیل چنین چیزی عنصر آب است که در ارتباط بسیار نزدیکی با محله ها به خصوص محله های قدیمی است. می توان گفت این شهر نیز همانند بسیاری از شهرهای قدیمی ایران تحت تاثیر آب بوده و در راستای آن گسترش پیدا کرده است.

جاذبه های گردشگری تفرش: طبیعت تفرش
همان طور که گفته شد، این شهر از نشر طبیعت نیز بسیار غنی است و جاذبه های بسیاری در دل خود دارد. از جمله جاذبه های طبیعی این شهر غارها، چشمه ها و همچنین مناطق بکر و سرسبز است. غارهای این منطقه آهکی و طی تحقیقات و بررسی های انجام شده متعلق به دوران دوم زمین شناسی هستند. از جمله غارهای این منطقه می توان به امجک، دام پلنگ، گاو خور، غار علی خورنده و پلنگ اشاره کرد.

دیدنی های تفرش: غار علی خورنده
این غار در کوه نقره کمر که در قسمت جنوب شرقی تفرش (3 کیلومتری آن) قرار دارد. دسترسی به این غار به این ص.رت است که باید از دیواره ای به طول 15 متر باید بالا رفت و همچنین از روستای کوهین گذشت. چاهی به نام حمامک با عمق 5 متر در قسمت شرقی دهانه غار قرار دارد. مسجدک، نام حفره دیگری است که در این غار وجود دارد.

معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

جاذبه های گردشگری تفرش: غار امجک
این غار در بالای دره سلطان امجک و با فاصله 63 کیلومتری از تفرش (شمل غربی آن) قرار دارد. برای ورود به این غار باید وسایل کوهنوردی به همراه داشت و همچنین در این زمینه حرفه ای بود. ورودی آن دیواره ای به طول 12 متر دارد و در ادامه آن دیواره های 7 متری و دو متری وجود دارد. انتهای این غار زیستگاه خفاشان است و قبل از این قسمت راهرویی وجود دارد که گلفشنگ ها آن را بسیار زیبا و جذاب کرده اند.

دیدنی های تفرش: ییلاقات تفرش
در اطراف این شهر، روستاهای ییلاقی بسیاری وجود دارد. این مناطق ییلاقی دارای آب و هوای بسیار خوبی هستند. اگر به این مناطق سفر کنید باغ های بسیاری را می بینید که آب خنگ و گوارایی از میان آن ها می گذرد و صدای آواز پرندگان همواره شنیده می شود. طی مدتی این ییلاقات به دلیل کوچ مردم به شهرهای اطراف، کم جمعیت شدند و از رونق افتادند، اما در سال های اخیر به دلیل آب و هوا و همچنین طبیعت زیبای این مناطق ویلاهای بسیاری در آن ها ساخته شد و جان دوباره ای پیدا کرد. از جمله این روستاهای ییلاقی می توان به سرآبادان، طا، ابره، نقوسان و دل آرام اشاره کرد.

معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

جاذبه های گردشگری تفرش: چشمه گراو
بین دو روستای کبوران و طراران، چشمه آب معدنی به نام گراوا وجود دارد که تنها 5 کیلومتر با شهر تفرش فاصله دارد. آب چشمه گراو مشخصاتی همانند یکی از چشمه های آب معدنی معروف در کشور فرانسه دارد، در واقع آب آن یون های سدیم و کلسیم برابری دارد و از نوع آب معدنی بی کربناته مخلوط به حساب می آید. این چشمه که از جمله جلذبه های این شهر به حساب می آید، دارای دسترسی بدون دردسری است.

دیدنی های تفرش: چاه دیوانه
در پارک حکیم نظامی این شهر چاه آبی وجود دارد که بعد از مدتی فوران می کند. چشمه رویا در کشور فرانسه تنها آب معدنی در دنیا است که همانند چاه دیوانه عمل می کند. این چاه به نام دیوانه شهرت پیدا کرده است. در گذشته فاصله بین دو فوران 50 دقیقه بود اما در حال حاضر روزی یکبار این اتفاق می افتد.

معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

جاذبه های گردشگری تفرش: قله گندم کوه
قله گندم کوه که در این منطقه قرار دارد، 2159 متر ارتفاع دارد. این قله به نام دماوند کوچولو شهرت پیدا کرده و از جای جای شهر تفرش قابل رویت است. از زبان مردم محلی قدیمی این منطقه می شنویم که این کوه از گردنه خرازان و تپه کنار آن همانند خرمن بزرگی از گندم و تپه های کناری آن همانند خرمن گندم های کوبیده نشده هستند. با این حساب می توان علت نام گندم کوه را از این باور دانست. سنگ نگاره های زیبایی در دامنه این کوه قرار دارد که منظره جذابی را به وجود آورده اند.

دیدنی های تفرش: آب انبار بلور
یکی از بناها تاریخی و دیدنی این شهر که در منطقه فم واقع شده، آب انبار بلور است. آب انبار بلور توسط میرزا حسین وزیر یکی از خیرین این شهر در دوران قاجار ساخته شد. می توان بادگیرهایی را در قسمت های غربی و شرقی و همچنین سردر را در قسمت شمال شرقی آن مشاهده کرد. فضای مخزن آب انبار از 12 ستون، 18 جرز و 20 گنبد تشکیل شده است. در حال حاضر این آب انبار به موزه تبدیل شده و از جمله آثار ملی به ثبت رسیده است. اشیا و لوازم زندگی مردم شهر تفرش در دوران گذشته در تالار اصلی و وسایل و شیای مربوط به کشاورزی و دامداری نیز در قسمت های دیگر این آب انبار به نمایش گذاشته شده اند.

معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

جاذبه های گردشگری تفرش: مسجد چوبی
یکی از مساجد مهم در ایران که از قدمت بسیاری برخوردار است و جز فهرست آثار ملی قرار دارد، مسجد چوبی در شهر تفرش است که به نام مسجد شش ناو نیز شهرت دارد. مسجد تاریخی چوبی در منطقه فم قرار دارد. این مسجد را می توان از نظر معماری با اهمیت ترین بنا در زمان سلجوقی دانست. این اهمیت از مقرنس کاری ها و کاشی کاری هایی است که بر روی دیوارها و همچنین سقف بکار برده شده است. این مسجد شامل یک گنبد بزرگ، مناره آجری، صحن، ایوان، حسینیه، حجره و شبستان است. تکیه بزرگی قبل از صحن وجود دارد که برای ورود به آن باید از این تکیه گذشت. این تکیه ستون و سقف چوبی دارد و دارای 2 طبقه است. در زمان قاجار در این مسجد نماز جمعه و همچنین کلاس های علوم دینی برگزار می شد.

دیدنی های تفرش: تکیه و تعزیه
یکی از هنرهای آئینی در ایران تعزینه خوانی است که مهد آن در ایران را می توان شهر تفرش دانست. این شهر تعزینه خوان های خوش صدا و مشهوری را در گذشته ارائه داده است. تعزیه خوان های این شهر تکیه هایی، تعزینه می خواندند که بر روی چئب های این منطقه استوار بودند. به طور کلی تکیه های این شهر مشهور به این هستند که بر پایه چوب ساخته شدند. امروزه این تکیه ها را می توان از نزدیک دید. هر کدام از این بناها فرهنگ و تاریخ ایران را نشان می دهند. از بااهمیت ترین و قدیمی ترین تکیه های این شهر می توان به شش ناو، خلچان و زاغرم اشاره کرد.
تکیه زاغرم را می توان دومین تکیه قدیمی در ایران دانست، اولین تکیه قدیمی در کشور، تکیه نوروزخان در شهر تهران است. با توجه به کتیبه ای که در سردر آن قرار دارد می توان فهمید که این تکیه متعلق به دوران زندیه و حدود 260 سال پیش است. مصالح استفاده شده در تکیه زاغرم، تیرهای چوبی، کاهگل و خشت است. این تکیه دارای مقرنس کاری های بسیار زیبا و همچنین رسم بندی های جذابی است که به زیبایی آن افزوده اند. همچنین این تکیه دارای 2 ایوان است.

معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

معرفی شهر تفرش | معرفی مهد تعزیه ایران  | مکان های دیدنی تفرش

 

سوغات شهر تفرش
این شهر دارای سوغاتی های مختلفی است که می توان به رودوزی، قالی، گلیم، معرق کاری و منبت کاری، مسگری ظروف مسی، قلم زنی و سفیدگری اشاره کرد. بعد نیست در سفر به این شهر، علاوه بر آن که از جاذبه های طبیعی و تاریخی دیدن می کنید، از سوغات و صنایع دستی این شهر نیز دیدن کنید.

دسترسی به شهر تفرش
اگر مبدا را تهران در نظر بگیریم دو مسیر برای دسترسی به این شهر وجود دارد. مسیر یک، مسیر تهران ساوه است. در این مسیر وقتی ساوه را رد کردید وارد جده ساوه- اصفهان شوید که با گذشت50 کیلومتر باید وارد جاده ای شوید که به سمت تفرش می رود. این جاده حدود 35 کیلومتر است. مسیر دوم، مسیر تهران- قم است. در ادامه باید وارد مسیر قم- اراک شوید و بعد از رسیدن به سلفچگان وارد جاده ساوه شوید. در این مسیر با گذشت 17 کیلومتر به دوراهی می رسید که به تفرش می رود. در این جاده باید 17 کیلومتر طی کنید تا به تفرش برسید. اگر به این شهر تاریخی و زیبا سفر کرده اید، حتما تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

تگ ها:
telegram netshahr
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )