روز «قم» چه روزی است | فلسفه روز قم | تاریخ روز قم | چرا روز قم نامگذاری شد؟

در تقویم ما روزهای مهم بسیاری وجود دارند که سابقه دینی و مذهبی دارند. یکی از این روزها که به تازگی به تقویم کشور اضافه شده روز قم است. ممکن است شما نیز در مورد روز قم مواردی را شنیده باشید اما دقیق نمی دانید که روز قم چه روزی است؟
در مقاله زیر می خواهیم به طور کامل در مورد روز قم سخن بگوییم که روز قم چه روز است؟ در تقویم روز قم چه ماه و چه روزی می شود؟ چرا روز قم نامگذاری شده است؟ علت و فلسفه نامگذاری رور قم چیست؟

روز «قم» چه روزی است؟

روز حضرت معصومه(س) "روز قم" نامگذاری شد. شورای فرهنگ عمومی استان قم سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم را، "روز قم" نامگذاری کرد.


تاریخ روز قم در تقویم؟ در تقویم روز قم چه ماه و چه روزی می شود؟

حجت‌الاسلام والمسلمین صفر فلاحی عصر امروز ۲۳آبان در جلسه ویژه شورای فرهنگ عمومی استان قم که در ساختمان پژوهشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: روز ۲۳ ربیع الاول سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه (س) به قم است، هجرت ایشان یک سال بعد از هجرت امام رضا(ع) به ایران صورت گرفت.


چرا روز قم نامگذاری شد؟ | علت و فلسفه نامگذاری رور قم چیست؟

وی افزود: چند اتفاق بسیار مهم بعد از هجرت حضرت فاطمه معصومه(س) به قم رخ داد، یکی اینکه توجه علویان و سادات به شهر مقدس قم جلب شد به صورتی که امروزه حدود ۴۴۰ امامزاده در استان داریم، دیگر اینکه ده‌ها هزار نفر از شهرها و کشورهای مختلف برای زیارت مضجع شریف ایشان سفر می‌کنند. معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) ادامه داد: بعد از هجرت حضرت معصومه(س) به قم، این شهر جنبه مذهبی پیدا کرد و به یک مرکز علمی تبدیل شد، همچنین توجه بزرگان و امرا به این شهر جلب شد و بسیاری از آنان برای زندگی به قم آمدند.
وی اظهار کرد: از دیگر اتفاقات مهم بعد از هجرت حضرت معصومه (س) به قم می‌توان به تغییر پیدا کردن جغرافیای شهر بعد از وفات ایشان اشاره کرد، پیکر پاک حضرت را بعد از وفات برای خاکسپاری به بیرون از شهر بردند ولی مغناطیس وجودی ایشان باعث جذب مردم شد و شهر به سمت مرقد مطهر ایشان گسترش پیدا کرد به صورتی که امروزه، حرم مطهر حضرت مرکز و قلب شهر قم محسوب می‌شود.


اهمیت روز قم چیست؟

فلاحی ادامه داد: در منطقه ساوه و کاشان تعداد زیادی از اهل سنت زندگی می‌کردند، هجرت حضرت فاطمه معصومه (س) باعث شد تا فرهنگ عربی اسلامی بر فرهنگ ایرانی زرتشتی غلبه پیدا کند و قرن سوم هجری را قرنی خاص در تاریخ قرار بدهد.

وی عنوان کرد: این هجرت در تاریخ کشور به خصوص تاریخ قم از اهمیت بالایی برخوردار و به نوعی سرنوشت ساز است، به همین دلیل این نیاز احساس می‌شود که سالروز ورود ایشان به قم را به گونه‌ای نامگذاری کنیم که یادآور جایگاه ایشان و شهر مقدس قم باشد.

در پایان جلسه و با رای اکثریت اعضای شورای فرهنگ عمومی استان، روز ورود حضرت معصومه (س) به قم، "روز قم" نام گرفت.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )