ماجرای دونرخی شدن بنزین چیست؟ آیا بنزین گران خواهد شد؟ | سهمیه بندی بنزین ۹۷

بنزین یکی از مهمترین سوخت هایی است که توسط کشورها مصرف می شود. سالانه میلیون ها تن از این محصول که مشتقی از نفت است توسط ماشین ها استفاده می شود.
چند سالی است که در ایران بنزین از حالت یارانه ای خارج شده و با قیمتی بالاتر از گذشته به فروش می رود. اگر یادتان باشد بنزین لیتری 100 تومان بود که بعدها به نرخ 400 و سپس 1000 تومان رسید که در حال حاضر این قیمت است.

 

این روزها اخبار مختلفی در مورد قاچاق سوخت به کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه به گوش می رسد. اخباری که از سوی مقامات رسمی کشورمان بارها و بارها با عناوین مختلف بیان شده و گویای این امر است که موضوع قاچاق سوخت امری حیاتی و مهم است. کشور ما ایران با حدود 80 میلیون جمعیت هر روز بیش از ۷۰میلیون لیتر بنزین می سوزانیم. این رقم یک عد کاملا غیر قابل باور است چون نیمی از جمعیت کشور را کسانی تشکیل می دهند که خودرو ندارند.
این آمارها حکایت از مصرف بنزین در جایی غیر از شهرها و توسط مردم عادی دارد و آن هم بحث قاچاق سوخت است. با پایین رفتن ارزش ریال بردن بنزین به کشورهای همسایه و در حالی که آن جا قیمت سوخت بالاست می توان سود خوبی به جیب زد. اما راه حل چیست؟

سهمیه بندی بنزین در سال 97

در هر زمینه ای چه مسائل اقتصادی گرفته تا مسائل اجتماعی اولین کاری که می توان انجام داد فرهنگ سازی است. فرهنگ سازی اگر درست انجام گیرد می تواند تاثیری دائی و رایگان برای دولت ها داشته باشد. می توانیم با اشاعه فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی و بیرون نیامدن با ماشین به صورت تک و یا دو سرنشین این معضل را تا حد بسیار زیادی حل کنیم.

موضوع دوم این است که برای گرفتن جلوی قاچاق میزان سوختی که هر شخص می تواند بزند مشخص باشد. کافیست که هر فرد به میزان کافی روزمره بنزین داشته باشد آنگاه دیگر نمی توان هر میزان که خواست بنزین را استفاده نموده و با خود از کشور خارج کند. راه این موضوع نیز استفاده از کارت های حامل سوخت است که بر اساس کد ملی فرد بوده و مشخص می کند که هر شخص تا چه میزان بنزین می تواند مصرف کند.

ماجرای دونرخی شدن بنزین چیست؟

نباید فراموش نمود که برای عبور از مشکلات در هر کشوری همراهی مردم و دولت باید با هم صورت گیرد چون حتی با جدی ترین تمهیدات نیز در صورت همراهی نکردن مردم راهی برای فرار از آن پیدا خواهند نمود.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا راه حلی هایی که در بالا ارائه شد می تواند بر حل معضل استفاده بیش از حد بنزین تاثیر گذار باشد؟ آیا شما پیشنهاد و ایا انتقاد خاصی دارید که با ما به اشتراک بگذارید ؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ثبات بازار مرغ و گوشت در آستانه ماه رمضان
ثبات بازار مرغ و گوشت در آستانه ماه رمضان
جزئیات مصوبه افزایش حداقل ۴۴۰ هزار تومانی حقوق کارمندان
جزئیات مصوبه افزایش حداقل ۴۴۰ هزار تومانی حقوق کارمندان
چرا ۴۰۰ هزار تومان برای همه کارکنان واریز نشد؟
چرا ۴۰۰ هزار تومان برای همه کارکنان واریز نشد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )