تحقیر دوباره حکام سعودی توسط ترامپ تمامی ندارد

تحقیر حکام سعودی توسط ترامپ، تمامی ندارد. رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین توهینش به سردمداران رژیم سعودی، مجددا خطاب به آن‌ها گفته که «بدون حمایت ما دو هفته بیشتر دوام نمی‌آورید».

به گزارش افکارنیوز، تحقیر حکام سعودی توسط ترامپ، تمامی ندارد. رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین توهینش به سردمداران رژیم سعودی، مجددا خطاب به آن‌ها گفته که «بدون حمایت ما دو هفته بیشتر دوام نمی‌آورید».

ترامپ روز شنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) در میتینگ جمهوریخواهان ایالت ویرجینیای غربی، طی سخنانی تحقیرآمیز گفت که «سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی چندین تریلیون دلار دارد و بدون ایالات متحده آمریکا، فقط خدا می‌داند چه بر سر پادشاهی سعودی خواهد آمد».

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه سخنانش در ویرجینیای غربی تصریح کرد: مفصل با ملک سلمان صحبت کردم و به او گفتم که شاید نتوانید هواپیماهایت را نگاه دارید. می‌دانید چرا؟ چون به آن‌ها حمله خواهد شد، ولی با ما که باشید، کاملا در امنیت هستید، ولی ما در مقابل آن چیزی را که باید به دست آوریم، به دست نمی‌آوریم.

اما هنوز چند روز از سخنان تحقیرآمیز ترامپ علیه حکام سعودی نگذشته بود، که وی مجددا این سخنان را با لحنی تندتر تکرار کرد.

ترامپ روز سه‌شنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) این بار در جمع هوادارانش در ایالات می‌سی‌سی‌پی خطاب به پادشاه سعودی با لحنی بسیار تحقیرآمیز گفت که «نمی‌توانی بدون ما حتی دو هفته در قدرت باقی بمانی؛ باید پول بدهی»!

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه سخنان تحقیرآمیزش در می‌سی‌سی‌پی گفت: «ما از عربستان سعودی محافظت می‌کنیم. شاید بگویید آن‌ها ثروتمند هستند و من عاشق شاه سعودی هستم، ولی من به شاه سعودی گفتم که ما از شما محافظت می‌کنیم و بدون حمایت ما حتی دو هفته نیز در قدرت نخواهید بود. شما باید برای ارتش خودتان هزینه کنید».

ترامپ اگر چه در هر دو سخنرانی‌اش چه در ویرجینیا و چه در می‌سی سی پی، اشاره‌ای به زمان خطابه تحقیرآمیزش به شاه سعودی نکرد، اما با توجه به اینکه خبرگزاری رسمی سعودی روز شنبه گذشته خبر از برقراری تماس تلفنی میان ترامپ و ملک سلمان داد، به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا در همان مکالمه تلفنی، این سخنان تحقیرآمیز را نثار شاه سعودی کرده باشد.

اما واشنگتن پست از جدیدترین توهین ترامپ خطاب به سعودی‌ها نیز رونمایی کرده و نوشته که ترامپ در یک محفل خصوصی گفته که پادشاه عربستان از من خواست در یک عملیات بزرگ فوق سری به آن‌ها کمک کنیم. به او گفتم ۴ میلیارد دلار بدهید تا کمکتان کنیم.

در فروردین ماه سال جاری نیز ترامپ پس از چند روز، از اظهارات جنجالی خودش مبنی بر خروج فوری نیرو‌های آمریکایی از سوریه، رمزگشایی کرد و طی سخنانی در جمع خبرنگاران، توضیح داد: «ریاض اهتمام ویژه‌ای به این تصمیم ما دارد و من گفته‌ام همانطورکه می‌دانید اگر می‌خواهید ما در سوریه بمانیم، هزینه‌اش را باید شما پرداخت کنید».

مقام معظم رهبری، ۱۹ اردیبهشت سال جاری طی سخنان مهمی در دانشگاه فرهنگیان، اشاره جالبی به باج خواهی ترامپ از کشور‌های حاشیه خلیج فارس داشتند و فرمودند: همین دو سه روز قبل از این، ترامپ یک نامه‌ای نوشته است به رؤسای کشور‌های خلیج‌فارس -که به این نامه ما توانستیم دست پیدا کنیم و ببینیم- و در این نامه به این‌ها میگوید که باید همه‌تان متّفق بشوید، باید این کار را بکنید، باید آن کار را بکنید، من هفت تریلیون دلار اینجا خرج کرده‌ام برای شما. مردک! هفت تریلیون دلار شما برای این‌ها خرج کردی! هفت تریلیون دلار خرج کردی برای اینکه بر عراق مسلّط بشوی، بر سوریه مسلّط بشوی؛ خب نتوانستی؛ به درک! میگوید باید این کار را بکنید، این کار را بکنید، این کار را بکنید؛ [در جملاتش]«باید» دارد! به همه‌ی این رؤسا هم این نامه را نوشته و فرستاده. این‌ها میخواهند به جمهوری اسلامی هم «باید» بگویند؛ چون نمیتوانند، [لذا]دشمنند و میخواهند آن را بردارند؛ دعوا [سرِ]این است. ملّت ایران، یک ملّت مستقلّی است، ملّت عزیزی است.

اما خطابه‌های تحقیرآمیز از جانب ترامپ در مورد حکام سعودی، تازگی ندارد. ترامپ پیش از آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش در جریان یک جلسه خصوصی و در پاسخ به جمهوری خواهان افراطی که به افزایش رابطه ایالات متحده آمریکا با عربستان سعودی اعتراض داشته‌اند، گفت که عربستان تنها مانند «گاو شیرده» است و در ادامه تاکید کرد که وقتی شیرش تمام شود، گردنش را می‌زنی.

ترامپ در همان دیدار خصوصی در قسمت دیگری از صحبت‌هایش گفته بود که عربستان سعودی «عروس زشت، اما پولداری» است که ما بواسطه پولش با علاقه و منطق با او عشق بازی می‌کنیم. وقتی پول سعودی‌ها تمام شود، آن‌ها را ترک می‌کنیم.

مقصد اولین سفر خارجی ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش نیز ریاض بود. ترامپ در این سفر قرارداد تسلیحاتی ۳۰۰ میلیارد دلاری با سعودی‌ها منعقد کرد. حکام سعودی نیز در جریان این سفر، فقط ۶۸ میلیون دلار برای استقبال از ترامپ هزینه کردند.

ترامپ پیش از سفرش به عربستان به رویترز گفته بود که «صراحتا بگویم، عربستان سعودی با ما منصفانه رفتار نکرده، چون ما برای دفاع از ریاض مقدار عظیمی پول از دست می‌دهیم».

پیش از آن نیز یک رسانه سعودی فاش کرده بود که «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی برای رسیدن به تخت سلطنت و راضی نگه داشتن واشنگتن، ۵۶ میلیون دلار به دولت ترامپ باج داده است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )