پیمان مودت چیست | متن پیمان مودت ایران و آمریکا چیست | عهدنامه مودت 1334

برای بسیاری می تواند جای سوال باشد که پیمان مودت ایران و آمریکا چیست و متن عهدنامه مودت ایران و امریکا چیست. از همین رو دراین مقاله این متن را برای شما دوستان ترجمه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

پیمان مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی (به انگلیسی: Treaty of Amity, Economic Relations, and Consular Rights)، همچنین شناخته‌شده به نام پیمان دوستی،عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و کنسولی ایران و آمریکا در سال ۱۳۳۴ در زمان ریاست جمهوری دولت آیزنهاور و نخست وزیری حسین اعلا در دوران نحس پهلوی امضا شد. این دوره با آغاز جذب سرمایه گذاری خارجی از سوی دولت ایران و تصویب «قانون جلب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی» همزمان بود.

عهدنامه مودت ایران و آمریکا شامل یک مقدمه و ۲۳ ماده٬ متضمن مقررات توسعه روابط بازرگانی و تنظیم روابط حقوقی و کنسولی دو کشور با تاکید بر صلح و دوستی پایدار میان دو کشور است. عهدنامه در ۲۳ مرداد ۱۳۳۴ ( ۱۵ اوت ۱۹۵۵) توسط مصطفی سمیعی معاون وزارت امور خارجه ایران و سلدن چیپن سفیر کبیر فوق العاده آمریکا در تهران امضا شد و در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۶ (۱۶ مه ۱۹۵۷) پس از آنکه اسناد آن در تهران مبادله شد٬ وارد مرحله اجرایی شد و عملا از این سال تاکنون مهمترین چارچوب حقوقی دوجانبه میان ایران و آمریکا باقی مانده است.

بر اساس بند ۲ از ماده ۲۱ عهدنامه مودت٬ هر اختلافی میان ایران و آمریکا در مورد تفسیر یا اجرای این عهدنامه که از طریق دیپلماتیک میان ایران و آمریکا قابل حل نباشد٬ باید به دیوان بین المللی دادگستری لاهه ارجاع شود. به بیان دیگر بر اساس عهدنامه مودت ارجاع هر اختلافی به دیوان بین المللی با رضایت ایران یا آمریکا امکان پذیر است و به پیش شرط دیگری احتیاج ندارد.یک پیمان میان نمایندگان شاهنشاهی ایران و ایالات متحدهٔ آمریکا بود که در ۲۳ امرداد سال ۱۳۳۴ خورشیدی نگارش شد. در همان سال، به پذیرش مجلس شورای ملی و مجلس سنا رسید، و سپس با امضای شاه، قانونی شد. انگیزهٔ این پیمان، پابرجایی مناسبات دوستانه، گسترش همکاری‌های بازرگانی، و ساماندهی روابط کنسولی خوانده شد. در ۳ اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که آمریکا از این پیمان بیرون رفته‌است. این پیمان پس از خروج هر کدام از طرفین تا یک سال بعد پا برجا می‌ماند.

 

معاهدات بین المللی، روابط اقتصادی و حقوق بین الملل بین ایالات متحده آمریکا و ایران، که در تاریخ 15 اوت 1955 در تهران امضا شده است.

ایالات متحده آمریکا و ایران، با تمایل به تأکید بر روابط دوستانه که مدتهاست بین اقوام این دو کشور غالب شده است و از اصول بالایی در تنظیم امور انسانی دوباره حمایت می کندو آنها متعهد می شوند که از تشویق تجارت و سرمایه گذاری متقابلا سودمند و اقتصادی نزدیک تر شده و به طور کلی بین مردم خود و تنظیم روابط کنسولی، تصمیم می گیرند تا بر اساس برابری متقابل در امور درمان، پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی نتیجه گیری کنند.

 

متن پیمان مودت ایران و آمریکا چیست | مفاد پیمان مودت ایران و آمریکا چیست


ماده اول
باید صلح پایدار و دوستی واقعی بین ایالات متحده آمریکا و ایران. برقرار شود

...
ماده چهارم
1. هر طرف معاهده در هر زمان باید رفتار منصفانه و عادلانه با اتباع و شرکت های دیگر طرف معاهده، و املاک و دارایی ها و شرکت هایشان داشته باشند و باید از اعمال اقدامات غیرمنصفانه یا تبعیض آمیز که از طریق قانونی به دست آمده و حقوق و منافع آنها را تحت تاثیر قرار دهد خودداری کند و اطمینان دهند که حقوق قراردادی قانونی آنها به وسیله ابزار موثر از اجرای، مطابق با قوانین قابل اجرا می باشد.


ماده X
1. بین سرزمین دو طرف معاهده عالی باید آزادی تجارت و جهت گیری وجود داشته باشد.
...
ماده XX
1. معاهده کنونی مانع اجرای معیارها نمی شود:
(الف) تنظیم واردات یا صادرات طلا یا نقره؛
(ب) مربوط به مواد شکافت پذیر، محصولات جانبی رادیواکتیو و یا منابع آن؛
(ج) تنظیم تولید یا انتقال در سلاح، مهمات و ابزار جنگی یا انتقال در مواد دیگر مستقلا یا غیرمستقیم به منظور تامین نیروی نظامی؛
و
(د) لازم برای انجام وظایف یک طرف معاهده برای حفظ و نگهداری یا بازسازی صلح و امنیت بین المللی، یا لازم برای حفاظت از منافع امنیتی ضروری آن است.
...
ماده XXI
1. هر طرف معاهده ، باید با توجه به همدردی و به نفع کافی برخورد کند فرصت برای مشاوره در مورد، نمایندگی هایی مانند دیگر طرف متعاهد عالی ممکن است
با توجه به هر موضوعی که بر بهره برداری از این پیمان کنونی تأثیر می گذارد، ایجاد کنید.
2. هر گونه اختلاف بین طرفین معاهده به منظور تفسیر یا کاربرد پیمان حاضر، با رضایتمندی توسط دیپلماسی تنظیم نمی شود، باید به دادگاه بین المللی منتقل شود از عدالت، مگر اینکه طرفهای متعاهد با توافق برای حل و فصل با برخی از ابزارهای صلح دیگر موافقت کنند.

در بالا در مورد پیمان مودت ایران و آمریکا چیست و مفاد پیمان مودت ایران و آمریکا چیست می خوانید.

تگ ها:
telegram netshahr
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )