واکنش ها به پیشنهاد همایون شجریان |  بازتاب گسترده پیشنهاد همایون شجریان

 از روز دوشنبه و زمان انتشار پست اینستاگرامی همایون شجریان، تا همین روز گذشته که برخی اعضای شورای شهر و شهرداری و خانه موسیقی به استقبال پیشنهاد شجریانِ پسر رفتند، کاربران بسیاری در توییتر و اینستاگرام با شعر و جمله‌های پرشور و شوق جشنی در شبکه‌های اجتماعی برپا کردند و نوشتند که حتی ارایه این پیشنهاد هم حال‌شان را بهتر کرده است.

پروین، معلم زبان انگلیسی در صفحه‌اش نوشت: «میون تمام این روزهای غم و دلهره موسیقی شاید بهترین التیام باشه... حداقل برای آرامش چند لحظه‌ای و کنده شدن از دنیا... ممنون از همایون شجریان.» پیشنهاد همایون تلنگری بود که شاید در روزهای سخت دست‌کم بتوان جلوی زانو زدن در برابر حال بد ایستاد.

یکی پیشنهاد داد که ورزشکاران و هنرپیشگان و چهره‌های سرشناس هم هر کاری از دست‌شان برمی‌آید برای عبور از این آتش انجام دهند و حسین، فعال سیاسی همه آدم‌های عادی را به میدان دعوت کرد: «راه، راه همایون شجریان است. سیاست آغشته به بدبینی، فضای مجازی دریده، تندخویی، گرانی، خستگی از رفتن و نرسیدن، حجم اجبارها، رای‌های کم‌بازده، مبارزات فرسایشی، رواج دروغ، بی‌آبی، خطر جنگ و... دقایقی مکث و کنار هم نشستن و گوش سپردن به آواز می‌طلبد. حکومت به کنار، شاید خودمان به رحم بیاییم.»

نام همایون شجریان خواه ناخواه با نام پدرش پیوند خورده است. به قول زهرا، معمار و نقاش که نوشت: «پسر کو ندارد نشان از پدر... سرت سلامت مرد.» و این پسر کو ندارد نشان از پدربارها و بارها در نوشته‌های کاربران تکرار شد. کاربرانی که در روزها و ماه‌های گذشته مدام خبر آقازاده‌هایی را خوانده و شنیده‌اند که جایی پای‌شان در پرونده‌های مالی و تقسیم مسوولیت‌ها در میان بوده است. این‌بار آن هشتگ #ژن_خوب که به طعنه برای نام بردن از این جریان آقازدگی به کار برده می‌شد، در توصیه همایون شجریان به کار رفت. علیرضا، مهندس برق نوشت: «ژن خوب شمایی همایون خان شجریان، که خانوادگی همیشه خیرتون به این مرز و بوم رسیده، نه زالو‌هایی که با پا گذاشتن بر دوش مردم به ناحق به جایی رسیدن! مانا باشی‌زاده حنجره طلایی.» و آدم‌های زیادی یاد کردند از محمدرضا شجریان که یادش دور از صحنه‌ها و سالن‌های کنسرت هم همچنان هست. الهه، فعال اجتماعی نوشت: «از وقتی توییت همایون شجریان رو دیدم صدای استاد توی گوشم پیچیده: بزن این زخمه. . . » و نگار صحنه‌ اجرای کنسرت خیابانی همایون شجریان را مجسم کرد که قرار است صدایش به گوش شجریانِ پدر برسد: «همایون شجریان مرغ سحر رو به اجرای خیابونی بیاره. همه هم باهاش می‌خونیم. پدرش هم از پنجره صدای مارو بشنوه.»

صفحه اینستاگرام همایون شجریان پر شده از پیام‌های مهرآمیز و البته پیام آنهایی که می‌گویند زور موسیقی به اقتصاد و سیاست نمی‌چربد. کسانی که می‌گویند نمی‌شود با یک کنسرت از آتش گذشت و باید صدای کسانی را هم شنید که بی‌خبر از استقبالی که از پیشنهاد همایون شجریان شده هر روز دارند با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. کسان دیگری اما فکر می‌کنند که یک کنسرت، شاید بهانه‌ای باشد برای دور هم جمع شدن، هم را دیدن و با هم مهربان‌تر شدن. کسانی مثل امین، دانشجوی جوان پرستاری که بی‌تشکر طولانی و جملات بلند ستایش‌آمیز در پای پست اینستاگرام همایون شجریان نوشت: «همراه شو عزیز/ تنها نمان به درد/ کاین درد مشترک/ هرگز جدا جدا/ درمان نمی‌شود.»

 منبع: رکنا

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )