کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی

کیم جونگ اون (زاده ۸ ژانویه ۱۹۸۳ یا اوایل ۱۹۸۴) رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) است. او دارای عناوین دبیر اول حزب کارگران کره، رئیس کل کمیسیون مرکزی نظامی، رئیس کل کمیسیون ملی دفاع کره شمالی، فرمانده معظم ارتش خلق کره، و عضو پرزیدیوم پلیتبوری کمیته مرکزی حزب کارگران کره است. وی همچنین در ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی به درجه ژنرال چهار ستاره ارتقاء یافت. او در زمانِ به قدرت رسیدن با ۳۳سال سن، جوان‌ترین رئیس کشور در جهان بود.

 در پی درگذشت کیم جونگ ایل، رهبر پیشین کره شمالی، رسانه‌های دولتی این کشور آغاز زمامداری کیم جونگ اون را اعلام کردند. روز دوشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۰ (۱۹ دسامبر ۲۰۱۱)، تلویزیون دولتی کره شمالی که ساعاتی قبل خبر درگذشت کیم جونگ ایل، «رهبر اعظم» این کشور را گزارش کرده بود، اعلام داشت کیم جونگ اون، پسر رهبر سابق، با لقب «وارث کبیر» جانشین پدر شده‌است کیم جونگ اون سومین پسر کیم جونگ ایل است. او در سوئیس تحصیل کرده است.وی تا سال ۱۹۹۸ در مدرسه‌ای انگلیسی زبان در برن سوئیس درس می‌خوانده‌است.

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

۲۸ دسامبر سال ۲۰۱۱ روزی با سرمای استخوان-سوز در پیونگ‌یانگ بود.

زیر بارش سنگین برف یک اتومبیل لینکلن کانتیننتال سیاهرنگ به آرامی از خیابان ها می گذشت.

بر سقف اتومبیل و روی بستری از گل‌های داوودی سفید تابوت حامل جنازه کیم جونگ-ایل، رهبر کره شمالی قرار گرفته بود.

جمعیتی انبوه در دو سوی خیابان ازدحام کرده بودند و در حالیکه سربازان برای جلوگیری از هجوم آنان به سوی اتومبیل به صف ایستاده بودند، به گونه‌ای تسلی ناپذیر اشک می‌ریختند و با فریاد "پدر، پدر" بر سر و سینه خود می‌کوبیدند.

در کنار اتومبیل حامل جنازه، کیم جونگ-اون، پسر رهبر دیکتاتور، پیاده راه می‌رفت، جوانی ۲۷ ساله که در آن لحظه به نظر می‌رسید به شدت تحت تاثیر جو قرار گرفته است. در خلال مراسم تشییع جنازه، چند بار اختیار از دست داد و آشکارا گریست.

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

درست پشت سر مرد جوان، دایی او چانگ سونگ-تائک حرکت می‌کرد که بسیاری او را دومین مرد قدرتمند کره شمالی می‌دانستند. آن سوی دیگر اتومبیل، ری یونگ-هو، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، و کیم یونگ-چون، وزیر دفاع در کنار اتومبیل راه می‌رفتند.

اینها مردان سالمندی بودند که با درگذشت دیکتاتور سابق انتظار می‌رفت قدرت را در پیونگ‌یانگ در دست بگیرند. یا دست کم خیلی‌ها اینطور فکر می‌کردند.

در دهه ۱۹۵۰، پدربزرگ کیم جونگ-اون پدیده‌ای عجیب را در میان کشورهای کمونیست جهان پایه‌گذاری کرد - دیکتاتوری تک فردی موروثی کره شمالی.

برای کمابیش دو دهه، کیم بزرگترین پسرش، کیم جونگ-ایل را برای جانشینی خود پرورش داد. هرکجا که پدر می‌رفت، وارث قدرت در کنارش بود. در سال ۱۹۹۴ که پیرمرد درگذشت، کیم جونگ-ایل فورا اداره امور را در دست گرفت. اما در سال ۲۰۱۱ که خود او ناگهان از دنیا رفت، پسرش هنوز دوره کارآموزی رهبری کره شمالی را تکمیل نکرده بود. به این ترتیب، بسیاری از کارشناسان پایان حکومت یک‌نفره را پیش‌بینی می‌کردند اما به زودی حدس و گمان آنان غلط از آب درآمد.

هنوز چند ماهی نگذشته بود که ری یونگ-هو، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، و کیم جونگ-چون، وزیر دفاع، از سمت‌های خود برکنار شدند. تا امروز هم سرنوشت و محل ژنرال ری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

سپس در دسامبر سال ۲۰۱۳، کیم جونگ-اون تکان دهنده‌ترین بخش نمایش را اجرا کرد. چانگ سونگ-تائک، دایی کیم از یک جلسه حزبی بیرون برده شد، او را به خیانت متهم و اعدام کردند و براساس بعضی گزارش‌های تایید نشده، حکم اعدام توسط توپ ضد هوایی اجرا شد.

بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ کیم گسترده‌ترین پاکسازی در تاریخ کره شمالی را از زمان پدر بزرگش اجرا کرد. موسسه پژوهش راهبردی امنیت ملی کره جنوبی از اعدام ۱۴۰ افسر عالی‌رتبه ارتش و سایر مقامات دولتی در جریان این پاکسازی خبر داده است. دویست نفر دیگر هم برکنار و زندانی شدند.

کیم هر کسی را که تصور می‌کرد مانعی بر سر راهش است از میان برداشت و افراد جوانتر و وفادار به خود را جایگزین آنان کرد. رهبری این گروه از مقامات را کیم یو-جونگ، خواهر رهبر در دست دارد که در سال ۲۰۱۷ در سن ۳۰ سالگی به عضویت دفتر سیاسی حزب حاکم در آمد.

امروزه دیگر هیچکس تردیدی ندارد که چه کسی اهرم قدرت را در پیونگ‌یانگ در دست دارد. کیم جونگ-اون دیگر رهبر کره شمالی است.

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

کیم جونگ اون از همه برادرانش بدجنس‌تر و بدطینت‌تر بود ”


کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون


برادلی مارتین
البته وارث بعدی می‌بایست پسر وسطی کیم جونگ-ایل، یعنی کیم جونگ-چال باشد اما به نظر می‌رسد که پدرش هرگز جانشینی او را به طور جدی مورد توجه قرار نداد و به جای او، پسر کوچکترش کیم جونگ-اون را انتخاب کرد.

به نظر برادلی مارتین، دلیل این انتخاب این بود که پسر کوچکتر "از همه بدجنس‌تر و بد طینت‌تر بود." به عبارت دیگر، کیم جونگ-اون بیش از سایرین می‌توانست از نبرد سهمگین بر سر جانشینی جان سالم به در ببرد و کسب و کار خانوادگی را حفظ کند.

البته او هم به خوبی خشونت ذاتی خود را بروز داد. به گفته گومی، با مرگ کیم جونگ-ایل و در دست گرفتن قدرت توسط کیم جونگ-اون، برادران ناتنی‌اش به هراس افتادند.

گومی نقل می‌کند که "با مرگ کیم جونگ-ایل، پسرش کیم جونگ-نام ناگهان احساس کرد که دیگر امنیت ندارد. آخرین باری که با او تماس داشتم در ژانویه سال ۲۰۱۲ بود که به من گفت که برادرم و خاندان کیم در نظر دارند به اقدامی خطرناک علیه من دست بزنند."

برادلی مارتین هم معتقد است که کیم جونگ-اون دستور قتل برادر ناتنی‌اش را صادر کرد و در این مورد نظریه خاصی هم دارد.

او معقتد است که "قتل کیم جونگ-نام تابع همان الگوی قتل چانگ سونگ-تائک، دایی رهبر است. چانگ به توطئه برای دست زدن به کودتا متهم شد اما ما در رسانه‌های غربی این موضوع را نادیده گرفتیم. بعد کیم جونگ-اون دنبال برادرش رفت. ما گزارش‌هایی داریم حاکی از اینکه چانگ به پکن رفت و پیشنهاد کرد که کیم جونگ-اون برکنار شود و کیم جونگ-نام به جای او قدرت را در دست بگیرد. طبیعی بود که رهبر کره شمالی به این نتیجه برسد که دایی و برادرش در توطئه‌ای علیه او دست دارند و از حمایت چینی‌ها هم برخوردارند. این فرضیه‌ای قابل قبول در توجیه دلیل قتل کیم جونگ-نام است."

البته این تنها یک فرضیه است اما در نتیجه کار تردیدی نیست.

"حالا دیگر هیچ تهدیدی علیه اقتدار او وجود ندارد. همه رقیبان داخلی از بین رفته‌اند"

کیم جونگ-اون حالا رهبر عالی کره شمالی است اما او از کشور کوچک و فقیرش چه می‌خواهد؟

اما اگر کیم برای حفظ رژیم خاندانی خود به موشک‌های هسته‌ای نیاز ندارد، هدفش از ساختن این سلاح‌ها چیست؟

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

به گفته دویئون کیم، هدف رهبری کره شمالی به اصطلاح "جداسازی" است. به این معنی که وقتی زمان مساعد برای حمله به کره جنوبی جهت تحقق ایده "وحدت دو کره" فرا برسد، ایالات متحده از بیم تسلیحات هسته‌ای کره شمالی از کمک به کره جنوبی خودداری کند.

این کارشناس کره‌ای معتقد است که "از محتوای بیانیه‌های دولت کره شمالی، اقدامات و اظهارنظرهای مقامات آن کشور چنین برداشت می‌شود که دستیابی به تسلیحات اتمی هم هدف بازدارندگی دارد و هم احتمالا دارای کاربرد در عملیات تحقق وحدت دو کره است و این چیزی است که مقامات کره شمالی به صراحت یا با ایما و اشاره بیان کرده‌اند."

برایان مایرز هم معتقد است که برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی به موضوع وحدت دو کره مربوط می‌شود اما نه لزوما از طریق توسل به زور. او معتقد است که "کره شمالی به توانایی حمله اتمی به خاک ایالات متحده نیاز دارد تا به این ترتیب هر دو دشمن خود را مجبور به امضای قرارداد صلح کند. این تنها معامله بزرگی است که حکومت کره شمالی همواره در پی دستیابی به آن بوده است."

در سال ۱۹۵۳، جنگ دو کره، با یک توافقنامه ترک مخاصمه متوقف شد. این توافق میان کره شمالی و حامیانش، یعنی اتحاد جماهیر شوروی و چین از یک سو و کره جنوبی و حامیانش یعنی ائتلاف به رهبری آمریکا امضا شد. اما دو طرف هنوز با هم پیمان صلح امضا نکرده‌اند و عملا در حالت جنگ به سر می‌برند.

حکومت کره شمالی معتقد است که آمریکا و کره جنوبی در نظر دارند در فرصت مساعد، آن کشور را هدف حمله قرار دهند و اشغال کنند.

کیم جونگ اون کیست | بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی | چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

به نظر آقای مایرز "امضای معاهده صلح با آمریکا از ایالات متحده خواهد خواست تا نیروهای خود را از شبه‌جزیره کره خارج کند، و در مرحله بعد، آن طور که مقامات کره شمالی بارها توضیح داده‌اند، نوعی ترتیبات کنفدراتیو بین دو کره ایجاد می‌شود، یعنی هدفی که کره شمالی از دهه ۱۹۶۰ تا کنون خواستار آن بوده است. البته شخص باید بسیار زودباور باشد که نتواند حدس بزند در مرحله بعدی، چه روی خواهد داد." و البته باید اندازه ارتش و نقش محوری آن در ساختار سیاسی و اقتصادی کره شمالی را در نظر گرفت.

شاید این دیدگاه باورنکردنی به نظر برسد که یک کشور فقیر و عقب مانده مانند کره شمالی واقعا معتقد باشد که می‌تواند طرح وحدت دو کره را بر یک کشور توسعه یافته، ثروتمند و از نظر تجهیزات و فناوری نظامی پیشرفته مانند کره جنوبی تحمیل کند. اما به نظر برادلی مارتین، چنین طرحی، هرچند نامحتمل، همچنان هدف اصلی حکومت کره شمالی است.

به گفته آقای مارتین: "من همواره معتقد بوده‌ام که وحدت دو کره هدف اصلی رهبران کره شمالی است. البته خیلی‌ها معتقدند که مقامات کره شمالی مدتها پیش از این هدف دست برداشته‌اند چون می‌دانند که چنین هدفی قابل دستیابی نیست. اما چنین افرادی اعتماد به نفس کسانی را دست کم می‌گیرند که تنها مرکز توجه یک ملت هستند. اگر شما مسئول تبلیغات یک حکومت دیکتاتوری باشید می‌توانید همگان را قانع کنید که هر کاری امکانپذیر است."

 

عملکرد سیاسی کیم جونگ اون

در دهه ۱۹۵۰، پدربزرگ کیم جونگ-اون دیکتاتوری تک فردی موروثی کره شمالی را در پایه‌گذاری کرد. بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ کیم گسترده‌ترین پاکسازی در تاریخ کره شمالی را اجرا کرد. مدتی پس از به حکومت رسیدن در دسامبر ۲۰۱۳، وی چانگ سونگ-تائک، دایی خود را به خیانت متهم کرد و اعدام شد. مؤسسه پژوهش راهبردی امنیت ملی کره جنوبی از اعدام ۱۴۰ افسر عالی‌رتبه ارتش و سایر مقامات دولتی در جریان این پاکسازی خبر داد. کیم افراد جوانتر و وفادار به خود را جایگزین آنان کرد و رهبری این گروه از مقامات را خواهرش کیم یو-جونگ در دست دارد که در سال ۲۰۱۷ در سن ۳۰ سالگی به عضویت دفتر سیاسی حزب حاکم درآمد.

کیم جونگ-نام،محتمل‌ترین جانشین کیم جونگ-ایل تلقی می‌شد اما در سال ۲۰۰۱ در حالیکه قصد داشت با یک گذرنامه جعلی وارد ژاپن شود بازداشت شد. وی در ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ (۲۵ بهمن ۱۳۹۵) او در مالزی و فرودگاه کوالالامپور به مقصد ماکائو، با دستمال آغشته به گاز اعصاب وی‌ایکس، به قتل رسید.


در آوریل ۲۰۱۸، کیم جونگ-اون در نشست حزب کارگر کره اعلام کرد «آزمایش تسلیحات اتمی و موشک‌های برد بلند به حالت تعلیق در خواهد آمد و خطوط راهبردی جدیدی دنبال خواهد شد که محور آن را ساختن اقتصاد کره شمالی تشکیل خواهد داد».

وی یک تیم ورزشی از کره شمالی برای شرکت در مسابقات المپیک زمستانی در کره جنوبی اعزام کرد. این به معنی آمادگی ناگهانی رهبر کره شمالی، برای تغییر سیاست مقابله، به سیاست تعامل تعبیر شده‌است.
اجلاس رهبران کره شمالی و آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی سه شنبه ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور دیدار کردند و در مقابل دوربین خبرنگاران با هم دست دادند و پشت درهای بسته بطور مستقیم گفت‌وگو خواهند کرد.

 

خانواده کیم جونگ اون

کیم جونگ اون فرزند کیم جونگ ایل و کو یونگ هی است. برادر بزرگتر او کیم جونگ چول در ۱۹۸۱ به‌دنیا آمده‌است ولی کیم جونگ ایل، کیم جونگ اون را برای جانشینی انتخاب کرده‌است. برادر ناتنی بزرگتر آنها کیم جونگ نام از مادری به‌نام سونگ هی ریم در ۱۹۷۱ به‌دنیا آمده‌است. وی در سال ۲۰۰۱ قصد داشت با یک پاسپورت جعلی وارد توکیو شود و به دیزنی‌لند برود ولی بازداشت شد و به همین دلیل از جانشینی پدر محروم گردید.

کیم جونگ-اون بر خلاف پدر و پدر بزرگش رفتارهای غیررسمی و خارج از قاعده را در انظار عمومی در پیش گرفته، سربازان را در آغوش می‌کشد و در کنار آنها، و همچنین بازو به بازوی زنان در عکسها ظاهر می‌شود. پدر و پدر بزرگ او کیم ایل سونگ هرگز در رویدادهای عمومی کنار همسرانشان ظاهر نمی‌شدند.

زندگی شخصی کیم جونگ اون

در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی، رادیو دولتی کره شمالی برای اولین‌بار تأیید کرد که کیم جونگ-اون، رهبر جوان این کشور همسری به نام «رفیق ری سل-جو» دارد.

گفته می‌شود که وی علاقه زیادی به ورزش بسکتبال دارد. دنیس رادمن، بازیکن سابق بسکتبال در ان بی ای، در مارس ۲۰۱۳ از کره شمالی دیدن کرد و با کیم جونگ-اون دیدار کرد. او در مصاحبه با گاردین گفت که وی دختری به نام جو-ئه به دنیا آورده‌است.


در بالا می خوانید کیم جونگ اون کیست و بیوگرافی و زندگینامه رهبر کره شمالی و چگونگی به قدرت رسیدن کیم جونگ اون

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
متن سخنان رهبر امروز با مسئولان و محققان ستاد توسعه علوم شناختی
متن سخنان رهبر امروز با مسئولان و محققان ستاد توسعه علوم شناختی
جزییات پاسخ رهبر به نامه وزرا | ماجرای نامه وزرا به رهبر و پاسخ آن
جزییات پاسخ رهبر به نامه وزرا | ماجرای نامه وزرا به رهبر و پاسخ آن
ماجرای تنخواه رییس جمهور و رییس مجلس چیست؟
ماجرای تنخواه رییس جمهور و رییس مجلس چیست؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )