حكم نزديكي از پشت با همسر از نظر اهل سنت و شیعه | نزديكي در ماه رمضان | حكم نزديكی در ماه رمضان

ماه رمضان نزدیک است و شما نیز ممکن است بخواهید در مورد احکام نزدیکی در ماه مبارک رمضان با همسر خود سوالاتی داشته باشید. در مقاله زیر برای شما دوستان عزیز و محترم مجموعه ای از احکام نزدیکی را برای شما مومنان و روزه داران آماده نموده ایم که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.


در مقاله زیر به مواردی همچون نزدیکی در ماه رمضان از روی اجبار شوهر ، آیا نزدیکی روزه را باطل میکند ، احکام روابط زناشویی در ماه مبارک رمضان ، رابطه زناشویی در ماه رمضان چه حکمی دارد ، نزدیکی "رابطه جنسی" در ماه رمضان و احکام نزدیکی در ماه رمضان و چگونگی نزدیکی با همسر در ماه رمضان را مورد بررسی قرار می دهیم. احکام نزدیکی در ماه رمضان با همسر را در مقاله زیر بخوانید.

 نزدیکی در ماه رمضان | آیا نزدیکی روزه را باطل میکند | رابطه زناشویی در ماه رمضان چه حکمی دارد

جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه‌ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل: استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و …)، مانند نوشیدن آب یا خوردن خوراکی مبطل روزه است. پس، خود نزدیکی در ماه رمضان با همسر حرام نیست، بلکه شکستن روزه به صورت عمدی اشکال دارد و موجب کفاره عمدی (شصت روز برای یک روز یا شصت مدّ طعام برای هر روزی که انسان روزه خود را عمداً افطار کند) می‌شود.

اما همسران می‌توانند پس از اذان مغرب تا قبل از اذان صبح با یک دیگر نزدیکی کنند و قبل از اذان صبح غسل نمایند و طیب و طاهر وارد روز جدید از ماه مبارک رمضان گردند. خداوند متعال در ماه مبارک رمضان سخت نگرفته است، بلکه نظمی داده است که انسان بتواند قوا و خواهش‌های نفسانی را تحت کنترل خود بگیرد و کنترل خود را نیز به امر خدا بسپارد.

 

نزدیکی در ماه رمضان از دید مراجع تقلید ، نزدیکی در ماه رمضان ، نزدیکی با همسر در ماه رمضان ، رابطه ی جنسی در ماه مبارک ، نزدیکی در شب اول ماه رمضان مستحب می باشد


سؤال: نزدیکی با همسر در ماه رمضان اگر به جهل باشد حکم آن چیست؟

پاسخ: آیت‌الله روحانی می‌فرمایند: اگر جهل داشته باشند که نزدیکى در روز ماه رمضان اشکال ندارد، روزه آن‌ها باطل نمى‌شود، ولى اگر احتمال دادند و یقین نداشته و نزدیکی در روز ماه رمضان را انجام دادند، روزه باطل مى‌شود.

 

سؤال: اگر شخص روزه‌دار در اثر فراموشى آمیزش جنسى کند، آیا به روزه‌هایش ضرر می‌رساند؟

پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسى کند، روزه او باطل نمی‌شود، ولى هر لحظه که یادش آمد، باید فوراً از حال آمیزش خارج شود؛ وگرنه روزه‌اش باطل است.

 

سؤال: اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان جماع کند و زن نیز به آن راضى باشد، چه حکمى دارد؟

پاسخ: آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند: دخول بدون انزال در ماه رمضان، مبطل روزه است.

 

سؤال: مردی که به هر علتی مثل مرض، روزه نمی‌گیرد، اگر همسر روزه‌دار خود را مجبور به جماع کند، روزه زن باطل است؟ و آیا کفاره دارد یا نه؟ کفاره آن به عهده چه کسی است؟

پاسخ: حضرات آیات بهجت و مظاهری می‌فرمایند: روزه او باطل می‌شود و کفاره روزه خودش و روزه زنش را باید بدهد. آیت‌الله بهجت در ادامه توضیح می‌دهند: ولى اگر زن در بین جماع راضى شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره بدهد و زن یک کفاره و در هر صورت زن باید قضاى روزه آن روز را به‌جا آورد.

آنچه در مورد نزدیکی در ماه رمضان مکروه است: - آمیزش در اول، وسط و آخر هر ماه ( قمری ) به استثناء شب اول ماه رمضان - آمیزش در شب نیمه شعبان، شب عید فطر، شب عید قربان، شب اول صفر

 

آنچه در مورد نزدیکی در ماه رمضان مستحب است: آمیزش در شب اول ماه رمضان

 

کفاره نزدیکی در ماه رمضان:

سؤال: نزدیکی با همسر در ماه رمضان، چه حکمی دارد و باید چه کاری انجام دهند؟ آیا باید روزه را قضا بگیرند؟

پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: بر هر یک از آنان حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، کفاره هم بر هر دو واجب می‌شود؛ که عبارت است از شصت روز روزه یا اطعام شصت فقیر و یا دادن شصت مد طعام به شصت مسکین که سهم هر کدام، یک مد (ده سیر گندم یا جو یا برنج) است.

 

کلیات احکام رابطه ی جنسی در ماه رمضان | آیا نزدیکی روزه را باطل میکند | آیا نزدیکی با همسر در ماه مبارک رمضان حرام است؟

1. آیا می شود در ماه مبارک رمضان رابطه جنسی بر قرار کرد؟

جواب: کسانی که موفق به گرفتن روزه می شوند نمی توانند در ساعاتی که روزه هستند رابطه ی جنسی کامل برقرار کنند. منظور از رابطه ی جنسی کامل، دخول کامل آلت مردانه می باشد. اگر چنین اتفاقی بیافتد روزه باطل می شود و دو طرف باید کفاره بدهند و 60 روز هم روزه بگیرند.

 

2. آیا نمی توانیم هیچ گونه رابطه ی جنسی در زمانی که روزه هستیم برقرار کنیم؟ جواب: می شود دخول کرد! ولی نه دخول کامل. مرد می تواند تا قبل از ختنه گاه دخول کند!

 

3. در طول روز ماه رمضان می توانیم معاشقه کنیم؟ جواب: بله می شود معاشقه کرد. تا زمانی که لب و دهان درگیر نشدن مانعی وجود ندارد. اگر کار به لیسیدن، خوردن یا بوسه ی دهان به دهان کشید باید احتیاط کرد که آب دهان فرو نرود.

 

4. اگر در طول معاشقه، (قبل از رسیدن به اوج لذت جنسی ) رطوبتی از زن خارج شود چه حکمی دارد؟ جواب: طبق فتوای آیت الله خامنه ای مشکلی نیست و روزه باطل نمی شود.

 

5. آیا شوهر می تواند در آلت همسرش انگشت فرو کند؟ جواب: طبق فتوای آیت الله خامنه ای اگه به اوج لذت جنسی نرسد و انزال نشد باز هم روزه ی زن باطل نمی شود.

 

6. اگر مرد قصد انزال نداشت. به خودش هم مطمئن است که اگر معاشقه کند، منی ازش خارج نمی شود، در این صورت اگر بر خلاف روال قبلی، مرد به طور ناگهانی به اوج لذت جنسی رسید و منی ازش خارج شد، حکم روزه ی آن چیست ؟!

جواب: طبق فتوای آیت الله خامنه ای، روزه ی چنین مردی، باطل نیست و فقط باید غسل جنابت انجام دهد. ولی اگر معمولا با معاشقه، انزال شود،‌ روزه ی آن باطل و باید کفاره هم بدهد. در شب های ماه رمضان رابطه ی جنسی مثل سابق مجازه. حتی در شب های قدر.

 

سوال: اگر روزه دار در ماه رمضان با همسر خود که روزه است جماع کند، چنانچه زن را مجبور کرده باشد، چه تکليفی بر او واجب می شود؟ جواب: کفّاره روزه خودش و روزه همسرش را بايد بدهد (حتی اگر زن بعداً راضی شود).

سوال: اگر زن، شوهر روزه دار خود را به جماع مجبور کند، يا به کار ديگری که روزه را باطل مي کند، آيا واجب است کفّاره شوهرش را بدهد؟ جواب: واجب نيست کفّاره روزه شوهر را بدهد.حكم نزديكي از پشت با همسر | گر مردی با زنی که روزه است از پشت نزدیکی داشته باشد، حکم چیست؟ | احكام نزديكي از عقب | نزديكي از پشت غسل دارد

نظر فقها درباره‌ی روایاتی که در کتب شیعه آمده و نوعی از نزدیکی در ماه رمضان که موجب بطلان روزه نمی شود چیست؟

نظر مراجع در خصوص چند روایتی که در کتب شیعه آمده است و نزدیکی کردن از پشت را در حال روزه اجازه داده و اینکه این کار اثری روی این روزه ندارد، چیست؟ روایت نقل شده چنین است که نزد امام صادق (ع) این مسئله را مطرح می‌کنند که اگر مردی با زنی که روزه است از پشت نزدیکی داشته باشد، حکم چیست؟

امام می‌‌فرماید: این کار باعث بطلان روزه‌‌اش نمی‌‌شود و غسل جنابت لازم نیست. (وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه) نوشته شیخ حر عاملی. همچنین این روایت از ابن ادریس هم نقل شده است.

 

 

حكم نزديكي از پشت با همسر از نظر اهل سنت | احكام نزديكي از عقب در اهل سنت در ماه رمضان | نزديكي از پشت برای اهل سنت در ماه رمضان

الحمدلله،

نخست لازم به ذکر است که نزدیک شدن شوهر به زن خود از راه عقب یا مقعد حرام است. زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «من أتی حائضاً أو امرأه فی دبرها أو کاهناً ‏فصدقه، فقد برئ مما أنزل علی محمد».‏[الإرواء ۲۰۰۶]‏.

یعنی: «هر کس در زمان قاعدگی یا از غیر محل نسل (مقعد) با همسرش آمیزش کند یا نزد کاهنی برود و آنچه را (کاهن) می‌گوید تصدیق کند، به آنچه بر محمد نازل شده کافر شده است».

همچنین در مسند امام احمد و سنن ابوداود و غیر آنها وارد شده است که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود:« ملعون من أتی امرأته فی دبرها» وفی ‏روایه فی المسند «لا ینظر الله عز وجل إلی رجل جامع امرأته فی دبرها». یعنی: ملعون است کسی که از عقب (مقعد) زن با او نزدیکی کند. و در روایتی دیگر در مسند امام احمد آمده: الله تعالی مردی را که از عقب با زنش آمیزش می کند نگاه نخواهد کرد.

و این عمل زشت گناه بزرگی است که شخص فاعل را مشمول لعنت می کند، و او باید توبه کند و دیگر از انجام این عمل زشت خودداری نماید.

اما در مورد حکم کسی که در روز رمضان مرتکب این گناه بزرگ می شود:

اولا خود جماع کردن (از راه فرج) در روز رمضان حرام است، و هرکس بوسیله جماع روزه خود را بشکند، باید کفاره سنگینی باید بدهد، و آن عبارتست از: روزه گرفتن دو ماه متوالی و پشت سرهم.. و این کفاره کسی بود که مرتکب جماع با همسر خود می شود، اما بدون شک نزدیکی از مقعد که گناه آن در روزهای عادی و غیر رمضان هم بزرگ است، در ماه رمضان حرمت آن بیشتر خواهد شد.

و شک و تردیدی وجود ندارد روزه چنین کسی – که در روز رمضان از راه پشت با همسرش نزدیکی می کند- باطل است، و هرگاه در طول روز از این طریق روزه اش را خورد، بر او لازمست تا انتهای روز یعنی تا اذان مغرب از خوردن و نوشیدن امساک و پرهیز کند، و علاوه بر آن بر طبق رأی جمهور علمای مذاهب او – بخاطر نزدیکی از پشت چه انزال کند و یا نکند – باید هم آنروز را قضاء کند و هم آنکه باید کفاره آنرا هم بدهد، که عبارتست از: دو ماه متوالی و پشت سر هم روزه گرفتن..

امام ابن قدامه مقدسی می گوید: «و تفاوتی وجود ندارد که از فرج باشد یا مقعد، .. و این مذهب شافعی (و احمد) نیز است.. زیرا این عمل (نزدیکی از مقعد) بیشتر از جماع روزه را فاسد می کند بنابراین همانند جماع کفاره را واجب می کند».‏” المغنی ” (۳/۲۷) باختصار.‏

خلاصه اینکه: هرکس در روز رمضان با اختیار خود آمیزش کند بگونه ایکه سر آلت تناسلی بطور کامل در یکی از دو راه (فرج یا مقعد) داخل شود، چه انزال روی دهد یا خیر، در هر دو حالت روزه او باطل می شود، و باید توبه نماید و آنروز را تا اخر امساک کند، و بعد از ماه رمضان باید آنروز را قضاء کرده و کفاره هم بدهد و کفاره آن عبارتست از: روزه گرفتن دو ماه پشت سر هم..


در بالا می خوانید آیا نزدیکی زن و شوهر در ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ | آیا نزدیکی با همسر در ماه مبارک رمضان حرام است؟ | احکام روابط زناشویی در ماه مبارک رمضان

 

گردآوری: بیتوته، اهل سنت 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
نمونه متن مجری گری 22 بهمن با مقدمه و خداحافظی | متن مجری 22 بهمن برای دانش آموزی
نمونه متن مجری گری 22 بهمن با مقدمه و خداحافظی | متن مجری 22 بهمن برای دانش آموزی
جزییات حذف عوارض تونل های تهران  | دریافت عوارض در پنج تونل شهری منتفی شد
جزییات حذف عوارض تونل های تهران | دریافت عوارض در پنج تونل شهری منتفی شد
جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی از سوی دادستان دزفول | علت دستگیری اسماعیل بخشی
جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی از سوی دادستان دزفول | علت دستگیری اسماعیل بخشی
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )