جزئیات و علت درگذشت بزرگ لشگری نوازندگان و آهنگساز | زمان و مکان تشییع پیکربزرگ لشگری | بزرگ لشگری کیست

 بزرگ لشگری از نوازندگان و آهنگسازان مطرح موسیقی کشورمان صبح امروز 21 فروردین در سن 94 سالگی درگذشت.

بزرگ لشگری به سال ۱۳۰۲ در خانواده ای که همگی با موسیقی آشنا بودند در تهران متولد شد؛ و پس از پایان تحصیلات ابتدایی بود که به موسیقی روی آورد. وی در سن پانزده سالگی بنا به تشویق مادرش، برای فراگیری علم موسیقی، ویویلون را نزد او فرامی گیرد و چندی بعد کمانچه را در محضر استادانای چون: حسن بهاری، اصغر بهاری که دایی و پسر خاله اش بودند شروع می‌کند.

بزرگ لشگری دو سال بعد برای یادگیری نت و آموختن علمی موسیقی به کلاس ابوالحسن صبا می‌رود، سپس نزد استادان دیگری مانند:حسین یاحقی، ابراهیم منصوری، مهدی خالدی، روبیک گریگوریان می‌رود و از ایشان کسب فیض می‌کند، بزرگ لشکری پس از چندی، از معلمین دیگری مثل روح اله خالقی، و ملیک آبراهیمیان استفاده سرشاری در بالا بردن هر چه بیشتر سطح دانش و آگاهی خود در موسیقی نمود.

بزرگ لشگری در سال ۱۳۲۴ به عنوان سولیست ویویلون در روزهای جمعه در رادیو همکاری خود را با این سازمان شروع می‌کند و با شرکت در ارکسترهای: رضا محجوبی، ابوالحسن صبا، ابراهیم منصوری و مهدی خالدی از وی دعوت می‌کند که با این ارکسترهای نیز همکاری خود را شروع کند.

در اواخر سال ۱۳۳۲ که مهدی خالدی بنا به دلایلی همکاری خود را با دلکش قطع می‌کند بزرگ لشگری به همراه جواد لشگری به مدت دو ماه عهده‌دار این ارکستر می‌گردند و اولین اهنگشان با شعر رهی معیری به نام «نازنین یار من، غافل از کار من» شروع می‌شود. لشگری در همان سال رهبری ارکستر مرضیه را به عهده می‌گیرد و ابتدا با تنظیم چند آهنگ قدیمی مانند: «در فکر تو بودم»، «صورتگر نقاش چین برای گلهای رنگارنگ شماره ۱۰۰» از علی اکبر شیدا و ده‌ها آهنگ دیگر کار را با وی آغاز می‌کند.

بزرگ لشگری با الهه و یاسمین همکاری گسترده ای در بین سالهای ۳۶ تا ۴۰ داشته است. بزرگ لشگری در زمان تأسیس تلویزیون ملی با مرتضی حنانه به تلویزیون می‌رود و سرپرستی ارکسترهای سازهای ملی را به عهده می‌گیرد و مدت چهل ویکسال مجموعاً در رادیو و تلویزیون خدمات شایانی در راه موسیقی ملی انجام می‌دهد.

مراسم گرامیداشت بزرگ لشگری آهنگساز و نوازنده ویولن، همزمان با زادروز نودسالگی این هنرمند Artist پیشکسوت موسیقی، عصر روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۳ در موزه موسیقی برگزار شد. وی در این مراسم در حضور تعدادی از هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان ساز ویولن خود را به مجموعه موزه موسیقی اهدا کرد.

پیکر این هنرمند روز پنجشنبه ۲۳ فروردین ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع می شود. همچنین مراسم یادبود آن مرحوم روز شنبه ۲۵ فروردین ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.

منبع:رکنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه‌اش با فائزه هاشمی
واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه‌اش با فائزه هاشمی
نگاهی به برنامه کنسرت‌های تهران
نگاهی به برنامه کنسرت‌های تهران
حسین محب اهری بدرقه شد | لحظه به لحظه با تشییع جنازه حسین محب اهری
حسین محب اهری بدرقه شد | لحظه به لحظه با تشییع جنازه حسین محب اهری
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )