مجازات سنگین ترقه‌باز‌ها در چهارشنبه سوری  | حکم برای ترقه‌باز‌های خطرآفرین


 مراسم چهارشنبه‌سوری در سال‌های اخیر به دلیل همراه‌شدن با برخی اعمال خطرآفرین، بی‌احتیاطی‌ها و نیز فاصله گرفتن از اصل آداب و سنن قدیمی، آسیب‌ها و صدمات جسمانی به‌بار آورده که گاه غیرقابل جبران است یا هزینه‌های زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند، آنچنان که مطابق آمارهای این سازمان، سال گذشته 16 نفر در پی حوادث ایام منتهی به چهارشنبه‌سوری جان خود را از دست دادند.

همه‌ساله گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از نابینایی و ناشنوایی کودکان، سکته‌های قلبی در افراد مسن و سقط جنین در زنان باردار دریافت می‌شود که فقط به دلیل چند لحظه احساس شادی و هیجان از سوی برخی افراد اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر، آمار نشان می‌دهد که بیشترین قربانیان آتش‌بازی‌های آخر سال، کودکان و نوجوانان هستند. مراسم چهارشنبه‌سوری در سال‌های اخیر به دلیل همراه‌شدن با برخی اعمال خطرآفرین، بی‌احتیاطی‌ها و نیز فاصله گرفتن از اصل آداب و سنن قدیمی، آسیب‌ها و صدمات جسمانی به‌بار آورده که گاه غیرقابل جبران است یا هزینه‌های زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند، آنچنان که مطابق آمارهای این سازمان، سال گذشته ١٦ نفر در پی حوادث ایام منتهی به چهارشنبه‌سوری جان خود را از دست دادند.
مجازات مرتکبان حوادث چهارشنبه آخر سال
به‌موجب ماده ٣ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب هشتم شهریورماه ١٣٩٠، اقلام و مواد تحت کنترل عبارت از انواع مواد محترقه، منفجره، اعم از نظامی و غیرنظامی، شیمیایی، رادیو اکتیو، میکروبی، گازهای بی‌هوش‌کننده، بی‌حس‌کننده و اشک‌آور و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها) و تجهیزات نظامی و انتظامی است.
سرهنگ علی ‌هاشمی، معاون پلیس پیشگیری نیروی انتظامی در این رابطه به ایرنا گفت: هر فردی که مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک از آنها اقدام کند به مجازات تعزیری محکوم می‌شود، به‌گونه‌ای که در مورد مواد محترقه و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها) به حبس از ٦‌ ماه تا دو ‌سال محکوم می‌شود و براساس ماده ١٢ هر فردی به‌طور غیرمجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری، نگهداری یا حمل و به توزیع یا فروش آنها اقدام کند و هرگونه معامله دیگری با آنها انجام دهد، در مورد خرید و حمل مواد محترقه غیرمجاز که برای جشن‌ها و مراسم استفاده می‌شود، مستوجب جزای نقدی از ٥٠٠‌هزار ریال تا ١٠‌میلیون ریال است که البته مواد محترقه‌ای که به تشخیص وزارت دفاع خطرساز نیست از شمول این ماده و تبصره آن خارج است.
هاشمی گفت: بر اساس ماده ٦١٨ قانون مجازات اسلامی هر فردی با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی شود، به حبس از سه ماه تا یک‌سال و ٧٢ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. همچنین براساس ماده ٦٧٥ قانون مجازات اسلامی (احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات) هر فردی عمدا عمارت، بنا، کشتی، هواپیما، کارخانه، انبار و به طورکلی هر محل مسکونی یا محلی برای سکنی یا جنگل یا خرمن یا هر نو محصول زراعی یا اشجار یا مزارع یا باغ‌های متعلق به دیگری را آتش بزند به حبس از دو تا پنج‌سال محکوم می‌شود.
هاشمی اضافه کرد: همچنین براساس ماده ٦٨٩ قانون مجازات اسلامی، هرگاه حریق و تخریب و سایر اقدامات انجام شده منتهی بهقتل یا نقص عضو یا جراحت و صدمه به انسانی شود، مرتکب علاوه بر مجازات مذکور حسب مورد به قصاص و پرداخت دیه و در هر حال به تأدیه خسارات وارده نیز محکوم خواهد شد.
برخورد با توزیع‌کنندگان و فروشندگان مواد محترقه غیر مجاز
معاون پیشگیری نیروی انتظامی با بیان این‌که اصول کلی این پلیس در مورد چهارشنبه آخر سال عدم‌ مخالفت با اصل اجرای مراسم، احترام به آیین‌های سنتی، حمایت از شادی و جشن‌های سالم با رعایت حقوق شهروندی مردم است، گفت: در عین‌حال پلیس برخورد و مقابله جدی با توزیع‌کنندگان و فروشندگان مواد محترقه غیرمجاز و خطرناک، اعمال قانون درخصوص راکبان خودروها و موتورسیکلت‌های متخلف و توقیف آن تا پایان تعطیلات با هماهنگی مراجع قضائی در استان‌ها و شهرستان‌ها را مدنظر دارد.هاشمی اضافه کرد: همچنین برخورد با بر هم‌زنندگان نظم و امنیت عمومی، هنجارشکنان و نقض‌کنندگان امنیت اجتماعی، نگهداری و بازداشت نقض‌کنندگان حقوق شهروندی، اعمال رویکرد امنیت محله‌محور و تأکید بر مشارکت مردم و نهادها برای پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار و رفتارهای پرخطر از دیگر برنامه‌های پلیس در این ایام است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

با عضو شدن در کانال تلگرام نت شهر، با آخرین مطالب داغ فضای مجازی، مهمترین اخبار روز جهان و داغ ترین مطالب سلبریتی ها در جریان باشید :

https://t.me/netshahr_com

منبع: رکنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل ویرانگر شیراز | متن پیام آیت الله خامنه ای در خصوص سیل در شیراز
پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل ویرانگر شیراز | متن پیام آیت الله خامنه ای در خصوص سیل در شیراز
نرم افزار Boeing 737 Max 8 توسط FAA تایید شد
نرم افزار Boeing 737 Max 8 توسط FAA تایید شد
بیشتر تجارت های بیت کوین فریب است
بیشتر تجارت های بیت کوین فریب است
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )