بلاک چین Blockchain به زبان ساده | هر آن چه در مورد بلاک چین می خواهید بدانید | بانک اطلاعاتی جامع بلاک چین Blockchain

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست ؟ مشکلی که اکثر توضیحاتی که درباره بلاک چین (BlockChain) گفته می‌شود این است که جزئیات را بیشتر از آنچه اهمیت دارد ارائه می‌دهند، که این کار باعث گیج شدن افراد می‌شود. در عوض، ما در مقاله بلاک چین چیست ؟ به صورت کاملا ساده و همه کس فهم ارائه داده ایم که فناوری بلاک چین Blockchain چه بوده و به زیبان ساده بلاک چین چیست؟

اما در این مقاله برای شما دوستان و مخاطبین گرامی قصد داریم تا ارائه دهیم که فناوری بلاک چین Blockchain چه کاربردهایی می تواند داشته باشد. البته قبل از این مقاله بهتر است مقاله بلاک چین چگونه کار می کند را بخوانید و مطالعه بفرمایید تا درک بهتری از کاربردهای بلاک چین Blockchain و تکنولوژی های مربوط به ان ها داشته باشید.

یکی از مهمترین موارد مطرح شده در دنیای اطلاعات امروز ایجاد فضای داده ای است که بتواند بیشترین امنیت را داشته باشد. مهم نیست که این سیستم ذخیره اطلاعات بر روی کدام بستر یا پلتفرم باشد مهم این است که ایمن و غیر قابل تغییر باشد. تکنولوژی بلاک چین از این موارد است که به دلیل امنیت بسیار بالا تقریبا غیر قابل تغییر بوده و حتی اگر یک فرد نابغه قصد تغییر آن را داشته باشد نیازمند زمان بسیار بوده و عملا غیر ممکن است.

در ادامه بدین موضوع می پردازیم که بلاک چین چیست و فناوری بلاک چین به چه چیزی گفته می شود. این روزه بازار ارزهای دیجیتال داغ است و این تکنولوژی برای اولین بار در انتقال ارزهای دیجیتال بخصوص بیت کوین استفاده شد و اگر اغراق نکنیم هیچ کس نتوانست قدرت و مشروعیت این شیوه انتقالی را به چالش بکشد.

 تفاوت فناوری بلاک چین با بقیه پلتفرم ها در بستر اینترنت این است که در بیشتر وب سایت ها در اینترنت کنترل پایگاه داده ها با مدیران است و آن ها هر گاه که بخواهند می توانند یک اطلاعات را حذف کنند اما در بلاک چین به هیچ عنوان نمی توان اطلاعات را حذف و یا تغییر داد و این کار محال است.

یک بلاکچین زنجیره ای از بلاک هاست و در حقیقت یک لیست به طور مستمر در حال رشد از سوابق و داده ها به نام بلوک است، که با استفاده از رمزنگاری بسیار ایمن است. هر بلوک به طور معمول حاوی هش رمزنگاری از بلوک قبلی، یک نشانه زمانی و داده های معامله است.  یکی از مواردی که می تواند بلاک چین را از بقیه سیستم های داده رمز گذاری تغییر دهد وجود همین هش بلاک قبلی است. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنیدیک بلاک در زنجیره بلاک چین حاوی سه نوع داده است. داده، هش یا همان اسم رمزی این بلاک و هش بلاک قبلی.

بلاک چین Blockchain به زبان ساده | هر آن چه در مورد بلاک چین می خواهید بدانید | بانک اطلاعاتی جامع بلاک چین Blockchain

داده های ذخیره شده به نوع بلاک چین بستگی دارند. هر بلاک چینی مختص خود داراثی داده ها و موارد خاصی است که می تواند قابل تفسیر باشد. برای مثال بلاک چین بیت کوین جزییاتی را در مورد تراکنش ذخیره می کند مانند نام فرستنده و نام گیرنده و همچنین میزان سکه های  مبادله شده اطلاعاتی است که یک بلاک در بیت کوین ذخیره می کند.

بلاک چین Blockchain به زبان ساده | هر آن چه در مورد بلاک چین می خواهید بدانید | بانک اطلاعاتی جامع بلاک چین Blockchain

دومین اطلاعاتی که یک بلاک دارد هش است. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید هش مانند یک کد است که نشانگر خصوصیت این بلاک می باشد. هش هویت یک بلاک و محتویات آن را تعیین می کند. هش برای یک بلاک دقیقا همانند اثر انگشت بوده  و منحصر به فرد است. هش ابزاری بسیار مفثید و کاربردی از روند تغییرات در یک بلاک است. هر تغییری در بلاک ایجاد سود به تبع آن هش بلاک نیز تغییر می کند. به هر دلیلی اگر تغییری در هش یک بلاک ایجاد شود دیگر آن بلاک سابق نیست و بلا ک تغییر خواهد نمود.

بلاک چین Blockchain به زبان ساده | هر آن چه در مورد بلاک چین می خواهید بدانید | بانک اطلاعاتی جامع بلاک چین Blockchain

سومین عنصری که در یک بلاک ذخیره می شود هش بلک قبلی است که در ایجاد یک حالت زنجیره وار برای بلاک ها بسیار موثر است. این زنجیره ای بودن بلاک ها باعث شده است که تا حدودی این سیستم امن باشد.

بلاک چین Blockchain به زبان ساده | هر آن چه در مورد بلاک چین می خواهید بدانید | بانک اطلاعاتی جامع بلاک چین Blockchain

برای توضیح بیشتر چگونگی کار کردن سیستم بلاک چین و ایمن بودن آن به یک مثال می پردازیم. عکس زیر را مشاهده کنید. همانطور که می بینید هر بلاک شامل هش خود و هش بلاک قبلی است. این سیستم باعث ارتباط بین بلاک ها می شود.  به غیر از بلاک اول که استثنا است و به عنوان بلاک اول شناخته می شود بقیه بلاک ها هر کدام دارای هش بلاک قبلی بوده و اگر یک بلاک تغییر پیدا نموده و دستکاری شود هش آن بلاک تغییر پیدا نموده . به دلیل اینکه هش بعدی داده اش  با بلاک جدید ایجاد شده نمی  خواند زنجیره قطع شدهو تمامی بلاک های بعد از آن نا معتبر می شوند و کسی که قصد دسترسی به اطلاعات را دارد نمی تواند به مقصود خود برسد.

بلاک چین Blockchain به زبان ساده | هر آن چه در مورد بلاک چین می خواهید بدانید | بانک اطلاعاتی جامع بلاک چین Blockchain

 

چرا بلاک چین ایمن است؟

اما برای جلوگیری از دستکاری  تنها استفاده از هش کافی نیست. امروزه کامپیوترهای  قوی ساخته شده است که می توانند در هر ثانیه  100 هزار هش را محاسبه کنند. با وجود کامپیوترهای قدرتمنئد می توانیم هش یک بلاک را تغییر دهیم و هش تمام بلاک های مرتبط با آن را نیز محاسبه کنیم. برای جلوگیری از چنین روندی بلاک چین از سیستم اثبات کار استفاده می کند. برای مثال در سیستم بیت کوین برای اضافه شدن یک بلاک چین جدید و ثبت داده های آن در سیستم در حدود 10 دقیقه طول می کشد. این سیستم که زمان بر است دسترسی و دستکاری را در مورد بلاک ها بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن می نماید.

به محض اینکه یک بلاک در زنجیره تغییر می کند لازم است که اثبات کار برای تمامی بلاک ها انجام شود که این شیوه ایجاد تغییرات در شبکه بلاک چین را محال نموده است. از این رو امنیت بلاک چین به عملیات  هش کردن و اثبات کار بستگی دارد.

بلاک چین برای  امنیت بیشتر از یک سیستم همتا به همتا استفاده می کند. بدین منظور که هر کس که عضو جدیدی از سیستم بلاک چین می شود کپی نسخه ای از بلاک چین موجود برای آن ارسال می گردد. حال کافیست که یک بلاک جدید به سیستم اضافه شود در این زمان است که این بلاک جدید برای  تمامی کاربرانی که در این بلاک چین حضور دارند ارسال شود. سپس هر کلاینت صحت بلاک جدید را مورد بررسی قرار می دهد و بعد از اینکه کلاینت ها صحت بلاک جدید را تایید نمودند این بلاک به آن ها افزوده می شود. بلاک هایی که دستکاری شده باشند با توافق رد می شوند.

با طراحی، بلوکچین به طور ذاتی به اصلاح داده ها مقاوم است. این "یک کتاب باز و توزیع شده است که می تواند کارآمد و با روشی ثابت و قابل اطمینان بین دو طرف انجام شود" . برای استفاده به عنوان یک سربرگ توزیع شده، بلوک چینی به طور معمول توسط یک شبکه نظیر به شبکه همگام با پیوستن به یک پروتکل برای اعتباربندی بلوک های جدید مدیریت می شود. پس از ثبت، داده ها در هر بلوک داده شده قابل تغییر نیستند بدون تغییر تمام بلوک های بعدی که نیازمند همکاری اکثریت شبکه است.

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است. بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

 

 

بلاک چین چگونه کار می کند؟ عملکرد تکنولوژی بلاک چین چگونه است؟

همانطور که می دانید تکنولوژی بلاک چین دارای پتانسیل بسیار بالا در زمینه های مختلف دارد تا جاییکه تا سال های  آینده تقریبا بیشتر بسترهای اینترنتی بر روی این تکنولوژِ خواهند بود. همانطور که در بالا بدان اشاره نمودیم هر بلاک یک هش یا کد رمزگذاری دارد که یک کد 64 کاراکتری است. این کد با کد هش قبلی ترکیب و یک بلاک جدید را ایجاد می کند.

اما تنها این ارتباط بین بلاک ها نیست و هر لاک با بلاک های جدید یک ترتیب خطی و زمانی و رشته کاراکترهایی را تولید می کند. بسیاری از بانک ها و موسسات مالی در معرض حملات سایبری و تخلیه اطلاعاتی هستند و به دلیل غیر قابل دستکاری بودن سیستم بلاک چین می توان از آن برای جلوگیری تمام این ها  استفاده نمود.

مؤسسات مالی، شرکت‌هایی هستند که بلاک چین را وسیله‌ای برای افزایش موفقیت‌های خود می‌دانند. آن‌ها می‌توانند درحالی‌که سامانه‌هایشان با پلتفرم‌های شرکت‌های دیگر سازگار است، داده‌های مربوط به موجودی و دارایی‌های خود را به‌صورت رمزنگاری‌شده و با امنیت بالا، تولید، مدیریت و ذخیره کنند.

البته مؤسسات مالی و بانک‌هایی که از بلاک چین استفاده می‌کنند، باید خطر کاهش قدرت در بازار تبادلات ارزی را بپذیرند. بانک‌ها، به‌عنوان مجریان اصلی بازار تبادلات ارزی شناخته می‌شوند؛ این فناوری و بیت کوین، خلأ بزرگی در این بخش ایجاد می‌کنند؛ اما در هزینه‌ی ایجاد زیرساخت‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

مقامات بانک انگلیسی سانتاندر (Santander) پیش‌بینی می‌کنند، بلاک چین می‌تواند در سال ۲۰۲۲ به‌صورت سالانه ۲۰ میلیارد دلار ذخیره‌ی مالی برای بانک‌ها فراهم کند.

 

کاربردهای تکنولوژی بلاک چین

بلاک چین در زمینه های بسیاری در آینده ای نزدیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت:

1- در بخش پزشکی در مواردی که اطلاعات بیماران دست کاری می شود

2- استفاده دولتمردان در استفاده از بلاک چین برای اطلاعات محرمانه ملی

3- دریافت محصثولات چند رسانه ای به صورت غیر قانونی

4- سازمانی های امنیتی که اطلاعات سری دارند

5- بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بزرگ

6- قوه قضائیه و پرونده های مربوط به این اداره بسیار حیاتی است

 

آیا تکنولوژی بلاک چین در تلگرام اجرا خواهد شد؟ تکنولوژی جدید باک چین برای  تلگرام

در حدود یک ماه پیش مدیر عامل تلگرام از خصوصیت تازه این اپلیکیشن خبر داد و مشخص کرد که تلگرام به زودی  تحت کنترل بلاک چین قرار خواهد گرفت. بر اساس استفاده از بلاک چین تلگرام غیر قابل فیلتر شدن خواهد شد. البته این تنها مزیت استفاده از بلاک چین برای تلگرام نیست بلکه این شرکت می خواهد به بازارهای ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین ورود پیدا نمایند.

مدیران و سرمایه گذاران تلگرام به دنبال رشد خرده فورشی 500 میلیون دلار هستند. فناوری بلاک چین در تلگرام به نام TON یا شبکه باز شناخته می شود و فناوری آن از بلاک چین مورد استفاده در بیت کوین خواهد بود.

مدیران ارشد این اپلیکیشن پیام رسان می خواهند محیطی بدون نفوذ و غیر قابل فیلتر با تکیه بر ارز دیجیتالی منحصر به همین شبکه تولید کنند.

موضوع جالب دیگری که در ایام محدود فیلتر تلگرام در رسانه‌ها و فضای سایبر مطرح شد، بحث اینترنت ماهواره‌ای رایگان برای مردم غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله ایران بود؛ اینترنت ماهواره‌ای بیشتر برای مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دسترسی به اینترنت زمینی و معمولی امکان پذیر نیست یا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است. اینترنت ماهواره‌ای انواع آفلاین، آنلاین یک طرفه و آنلاین دو طرفه دارد.

شرکت‌های متعددی از جمله گوگل، فیسبوک و کوئیکا وعده داده‌اند که می‌خواهند در آینده‌ای نزدیک اینترنت ماهواره‌ای رایگان راه بیاندازند که این خبر موجب شد که بسیاری از افراد به این باور برسند که با وجود اینترنت ماهواره‌ای رایگان دیگر موضوع فیلترینگ در کشورهایی مانند ایران از بین خواهد رفت. نکته‌ای که در این خصوص کمتر در اخبار آمده، نیاز به داشتن تجهیزات لازم از جمله دیش، LNB و ریسیور دریافت کننده اینترنت (دستگاه گیرنده/فرستنده) برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای است؛ حقیقت امر این است که به طور کلی استفاده از اینترنت ماهواره‌ای دوطرفه در ایران که قابلیت Send و Receive را داشته باشد، ممنوع بوده و برای استفاده از آن حتما باید از نهادها و مراجع ذیربط، مجوزهای لازم را تهیه نمود. در غیر این صورت این عمل غیر قانونی بوده و نمی‌توان از تجهیزات مخصوص دریافت اینترنت ماهواره‌ای بهره مند شد و اگر کاربری از این تجهیزات استفاده کند، به سرعت توسط مراجع ذیربط شناسایی می‌شود؛ حتی می‌توان با پیدا کردن فرکانس‌ها و فرستادن پارازیت در این ارتباطات ایجاد اختلال کرد.

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
تهدید در فضای مجازی چگونه قابل پیگرد است؟
تهدید در فضای مجازی چگونه قابل پیگرد است؟
افزایش امنیت واتس‌اپ با یک قابلیت جدید | جزییات قابلیت جدید واتس اپ
افزایش امنیت واتس‌اپ با یک قابلیت جدید | جزییات قابلیت جدید واتس اپ
گوشی جدید سونی با دوربین ۵۲ مگاپیکسلی | جزییات دوربین قدرتمند پرچمدار سونی
گوشی جدید سونی با دوربین ۵۲ مگاپیکسلی | جزییات دوربین قدرتمند پرچمدار سونی
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )