ماجرای کشتی سانچی چیست | جزییات حادثه کشتی سانچی چیست | کشتی سانچی چیست

امروز پس از حدود یک هفته آتش سوزی و انفجار کشتی نفت کش سانچی، این کشتی غرق شد. ماجرای کشتی سانچی از آنجا شروع شد که برخورد دو کشتی در سواحل شرقی چین منجر به مفقود شدن ۳۲خدمه که ۳۰ نفر آن‌ها ایرانی و دو نفر بنگلادشی هستند، شد. از آن روز و پس از آتش سوزی کشتی سانچی مقامات ایران در حال اطفای حریق بوده که پس از ان بتوانند خدمه و سرنشینان کشتی سانچی را نجات دهند.

 

برای مطالعه ماجرای کامل و اینکه بر سانچی چه گذشت مقاله زیر را بخوانید:

مشخصات کشتی نفتکش سانچی | محموله کشتی سانچی | ابعاد سانچی | مشخصات کشتی سانچی

ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟ جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی , کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی

 

این اتفاق در 7 ژانویه 2018 یعنی حدود 7 روز پیش رخ داد و امروز کشت یبسانچی به طور کامل غرق شد. در این حادثه 32 خدمه کشتی سانچی که 30 نفر آن ها ایرانی بودند کشته شدند.
فوت همه پرسنل "سانچی" تایید شد. محمد راستاد - معاون وزیر راه و شهرسازی: بر اساس گزارش ساعت ۱۵ (به وقت چین) تیم جستجوی بندر شانگهای چین، کامل سانچی غرق شده است، براین اساس فوت ۲۹ پرسنل که احتمالا در نفتکش بودند، تایید می‌شود. پیکر سه پرسنل این نفتکش طی روزهای اخیر پیدا شد که به بندر شانگهای منتقل شده است.

ماجرای کشتی سانچی چیست | جزییات حادثه کشتی سانچی چیست | کشتی سانچی چیست

آخرین تصاویر از غرق شدن نفتکش

در 6 ژانویه سال 2018 یک نفت کش ایرانی به نام سانچی با یک کشتی چینی به نام CF Crystal برخورد نمود که در اثر این برخورد 32 خدمه کشتی ایرانی ناپدید شدند. تمامی 32 خدمه کشتی سانچی ایران که یک تانکر نفتی بود پس از برخوردش با یک کشتی چینی در کنار ساحل شرقی چین، ناپدید شدند.این برخورد بر اساس وزارت حمل و نقل چین اعلام شد که حادثه ساعت ۸ صبح  6 ژانویه برابر با  شنبه 16 دی ماه 96 در ۱۶۰ مایلی دلتای یانگ تسه رخ داد. بر اساس منابع خبری مشخص شد که کشتی CF Crystal  دارای 21 خدمه بود که تمامی آن ها نجات یافتند اما 32 خدمه کشتی سانگچی که 30 ایرانی و 2 بنگلادشی بودند ناپدید شده اند..

کشتی چینی قبل از برخورد با سانچی

 

کشتی چینی قبل از برخورد با سانچی

کشتی چینی بعد از برخورد با سانچی

7 ژانویه / 17 دی ماه 96

هشت کشتی جستجو و امداد دریایی چین، یک کشتی امداد کره ای و یک هواپیما عملیات امداد و جستجو را انجام می دهند. با گذشت یک روز از حادثه همچنان عملیات نجات برای یافتن خدمه کشتی سانچی ادامه دارد.
در این روز وزارت حمل و نقل چین به صورت رسمی بیانیه ای را اعلام نمود که در ادامه آن را می خوانیم:
در پی این برخورد که شنبه حدود ساعت ۲۰ به وقت محلی در سواحل شرقی چین روی داد، یک تانکر حامل ۱۳۶ هزار تن نفت تغلیظ شده به طور کامل آتش گرفت و خدمه آن که ۳۲ نفر شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی بودند، در حال حاضر مفقود هستند. تمامی افراد ناپدید شده متعلق به نفتکش بوده‌اند و عملیات جستجو برای یافتن آنها آغاز شده است.

وزارت حمل و نقل چین افزود: دومین کشتی که یک کشتی باری چینی با پرچم هنگ کنگ بوده است، متحمل خسارتی که امنیتش را به خطر بیندازد نشده است و خدمه آن نجات داده شدند. این حادثه در فاصله ۱۶۰ مایل دریایی(۳۰۰ کیلومتری) از شرق دهانه رودخانه یانگ‌تسه در نزدیکی شهر شانگهای در شرق چین به وقوع پیوست.

وزارت حمل و نقل چین همچنین تصریح کرد: نفتکش سانچی(Sanchi) با پرچم پاناما و طول ۲۷۴ متر برای شرکت ایرانی برایت شیپینگ ( Bright Shipping) کار می‌کرده و به سمت کره جنوبی برای تحویل محموله خود در حرکت بوده است. دومین کشتی نیز حامل ۶۴ هزار تن غلات بود که ۲۱ نفر خدمه آن که همگی ملیت چینی دارند و نجات داده شدند. مقامات دریایی چین ۸ کشتی را برای عملیات جستجو و نجات به محل حادثه فرستاده‌اند و کره جنوبی نیز در این عملیات شرکت دارد.

نفتکش مذکور به نام "سانچی" متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران و حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی بوده است که این میعانات متعلق به شرکت ملی نفت ایران بوده است. این میعانات قرار بوده به شرکت هانوا توتال کره جنوبی تحویل داده شود. هم نفتکش و هم محموله توسط یک شرکت بیمه معتبر بیمه شده بودند. گفته می‌شود محموله این نفتکش به صورت FOB (تحویل در بندر) به شرکت کره‌ای فروخته شده بود.

اما در همان روز شرکت ملی نفت کش ایران نیز بیانیه اعلام نمود که در ادامه آن را می خوانید:
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران ضمن ابراز تأسف از حادثه برخورد یک فروند کشتی فله‎بر چینی با یک فروند کشتی تانکر با مالکیت خارجی تحت مدیریت این شرکت در شب گذشته گفت: در اثر این سانحه ۳۲ سرنشین این کشتی نفتکش مفقود شدند که عملیات امداد و نجات برای یافتن آنها ادامه داد.

بیانیه شرکت نفتکش به نقل از سیروس کیان‌ارثی، مدیرعامل شرکت نفتکش، آمده است: پس از وقوع این حادثه، کمیته ویژه اضطراری با حضور مدیران ارشد شرکت ملی نفتکش ایران در محل این شرکت در تهران تشکیل و اطلاع‌رسانی‌های لازم به سازمان‌های ذیربط دریانوردی و امداد و نجات بین‌المللی انجام شد.

مقامات دفتر شرکت ملی نفتکش در چین با حضور در سازمان امداد و نجات شانگهای و شرکت‌های Salvage، هماهنگی‌های لازم را به منظور اعزام سریع کشتی‌های تجسس و نجات و عملیات امداد از طریق دریا و هوا انجام دادند. همچنین دو فروند از نفتکش‌های تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران عبوری از منطقه نیز سریعاً به منظور الحاق به تیم امداد و نجات به محل حادثه اعزام شدند.

کمیته اضطراری مستقر در شرکت ملی نفتکش ایران ضمن بررسی اخبار و اطلاعات دریافتی از منابع مسئول درمحل، نسبت به اطلاع‌رسانی به خانواده دریانوردان، وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های ذیربط و موسسات بیمه اقدام کرده است. همچنین با کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شانگهای نیز هماهنگی‌های لازم به منظور تسریع  و کمک در عملیات امداد و نجات به عمل آمده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران با بیان اینکه این کشتی که  به مقصد کره جنوبی در حال حرکت بود ۳۲ سرنشین شامل ۳۰ ایرانی  و ۲ نفر بنگلادشی داشته است گفت: کلیه پرسنل این کشتی در اثر این حادثه مفقود شده اند که تلاش‌ها برای پیدا کردن و نجات آنها ادامه دارد. علت حادثه و همچنین میزان خسارت وارده در دست بررسی است.

جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی | کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی | ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟
در تصویر زیر محل دقیق برخورد کشتی سانچی با دیگر کستی چینی مشاهده می کنید.

جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی | کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی | ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟در همین روز اسامی خدمه کشتی ایرانی که مشمول 30 ایرانی و 2 بنگلادشی بودند منتشر شد. سخنگوی وزارت چین در این روز از مهم بودن این موضوع و ارسال کشتی هایی برای پاکسازی محل تصادف خبر داد.

مقصر اصلی برای این حادثه ایران است یا چین؟
همانطور که می دانید در کلیه تصادفات یک شخص مقصر بوده که بر اثر اشتباه تصادف رخ می دهد. معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد اینکه علت برخورد کشتی ایرانی سانچی با کشتی چینی چه بوده گفت که این اشتباهات معمولا در دریاهای پر تردد بعضا رخ می دهد که دلیل آن هم اشتباهات در محاسبه مسیرهاست.
وی در مورد خدمه کشتی گفت که 4 نفر از خدمه دانشجوی رشته دریانوردی بوده اند که دوره کارآموزی خود را بر روی این کشتی می گذرانده اند. همچنین یکی از همسران کارکنان کشتی نیز انجا حضور داشته است. وی از عملیات امداد و نجات برای کشتی سانچی خبر داد.

جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی | کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی | ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟8 ژانویه /  دوشنبه 18 دی ماه 96

در این روز اولین جسد از 32 خدمه مفقود شده نفت کش سانچی پیدا شد. این جسد برای شناسایی به شانگهای فرستاده شد.
اطفای حریق همچنان برای سانچی ادامه داد اما مقامات چینی و کره ای خبر از سختی و دشواری خاموش نمودن سانچی به دلیل شرایط بد آب و هوایی خبر می دهند. آن ها در مورد اینکه خاموش نمودن حریق کار دشواری است گفتند که شتعال‌پذیری بیشتر محموله این نفتکش نسبت به نفت خام معمولی نیز عملیات اطفای حریق را دشوار کرده است.

در همین روز جرقه ای از امید در دل خانواده مفقود شدگان پیدا شد و به دلیل پیدا شدن اولین جسد کارشناسان از احتمال فرار کارکنان کشتی سانچی از محله حادثه را حدس زدند. یکی از مواردی که در ماجرای خاموش کردن کشتی سانچی کشتی های اتش خوار ناتوان ماندند این بود که به دلیل انتشار نفت در آب‌های مجاور مانع از انجام به موقع عملیات حریق شده بود.


9 ژانویه /  سه شنبه 19 دی ماه 96
سرکنسول ایران در شانگهای چین: جسد پیدا شده، ایرانی است.

علی رضا ایروش در مورد پیدا شدن جسد گفت: پس از رویت جسدی که دیروز کشف شد، امروز مشخص شد که به طور قطع این جسد، مربوط به یکی از خدمه  ایرانی نفتکش است که با یک کشتی چینی برخورد کرد و هویت شخصی این جسد در دست بررسی است. شعله‌های آتش کشتی نفتکش ایرانی کم شده است. کدر صورت مساعد بودن اوضاع جوی‌، عملیات اطفای حریق از فردا آغاز خواهد شد.

جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی | کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی | ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟
10 ژانویه /  چهار شنبه 20 دی ماه 96

هنوز کشتی ایرانی در آتش می سوزد و هیچ اقدام مثبتی از سوی کره و چین صورت نپذیرفته است. قرار شد که امروز کشتی های آتش نشان ژاپنی تا صبح فردا به محل اعزام شده و آتش مهار شود.
در اخبار اعلام شد که تیم تجسس تا چند ساعت آینده وارد کشتی سانچی می‌شود. سازمان بنادر ودریانوردی: در صورتی که مشکلی در اطفای حریق نفتکش ایرانی به وجود نیاید،تیم تجسس تا چند ساعت آینده وارد این کشتی می‌شود.

جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی | کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی | ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟

11 ژانویه /  پنجشنبه 21 دی ماه 96
 
در حالی سرکنسول ایران در چین خبر از تیم ژاپنی می دهد که عملیات اطفا آتش سوزی در نفتکش ایرانی امروز نیز ادامه دارد. در همین حین تیم اعزامی ایران نیز در راه است تا خودش را به تیم اطفای حریق برساند.
امید ها برای زنده بودن خدمه کشتی سانچی زیاد است. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد زنده بودن کارکنان کشتی سانچی می گوید: خدمه نفتکش سانحه دیده ایرانی احتمالا در داخل کشتی هستند.

جزییات برخورد، آتش سوزی و غرق شدن کشتی سانچی | کشتی سانچی در 7 روز آتش سوزی | ماجرای غرق شدن کشتی سانچی چه بود؟

12 ژانویه /  جمعه 22 دی ماه 96

و به روز ششم از حادثه کشتی سانچی می رسیم. دیگر تاب و توانی برای خانواده های کارکنان کشتی سانچی نمانده است.
سخنگوی کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی گفت: مرکز امداد و نجات دریایی چین در حال اندازه گیری و ارزیابی دمای پاشنه (عقب) نفتکش است تا در صورت مساعد بودن شرایط، نیروها بتوانند برای تعیین تکلیف سرنشینان نفتکش وارد بدنه کشتی شوند.
کشتی ایرانی در اثر باد از مرزهای آبی چین خارج و به سمت آب های ژاپن شتافت.این مطلب بروز رسانی می شود. در ادامه می خوانید که سرنوشت جعبه سیاه کشتی سانچی چه شد. چرا با وجود اعزام تیم های حریق ژاپن و ایران کشتی سانچی غرق شد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشته شدن ۶ سرباز پاکستانی در مرز ایران
کشته شدن ۶ سرباز پاکستانی در مرز ایران
پلاسکو جدید چه زمانی ساخته می‌شود؟
پلاسکو جدید چه زمانی ساخته می‌شود؟
کباب‌کوبیده زیر ۱۵ هزار تومان، منطقی نیست
کباب‌کوبیده زیر ۱۵ هزار تومان، منطقی نیست
تبلیغات
loading...
نظرات
  • reza mak :

    از کجا معلومه که محموله رباییده و مقدار کمی از انرا اتش زدند تا همه چیز معمولی بنظر برسد چون ارزش محموله خیلی بالاست


    1396/10/27 01:19:34

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )