راهکار رفع مشکل اقتصاد ایران: سم زدایی دارایی بانک ها

در سالهای اخیر شاهد آن هستیم که اقتصاد ایران در یک رکود به سر می برد که بخشی از آن ناشی از عملکرد نادرست نظام بانکی است که بواسطه سرمایه گذاری بر روی برخی از دارایی ها مانند مسکن، بنگاه داری و غیره منجر به ایجاد آنچه دارایی سمی نامیده می شود. شده است.

حال کارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند که بهترین راهکار برون رفت از این وضعیت اقتصادی سم زدایی از دارایی های سمی بانک هاست. گرچه این کار به راحتی میسر نیست و به دلیل مشکلاتی که دولت دارد توان تسویه این حجم زیاد از دارایی های سمی بانک ها را ندارد و متعاقبا این مشکل به مردم منتقل شده و منجر به مشکلاتی مانند شکل گیری موسسات پولی و مالی غیر مجاز و از دست رفتن پول مردم می شود.

به گفته یکی از کارشناسان اقتصادی تنها گزینه مناسب به منظور رفع مشکل اقتصاد و نظام بانکی ایران سم زدایی اقتصاد ایران است که از طریق تجدید طرف دارایی کل سیستم بانکی و دولت صورت می پذیرد تا سهم گروه های مختلف در نظام بانکی در تشکیل این دارایی های سمی دارند، مشخص شده و هر گروه سهم خود از این بحران را بپذیرد و جبران نماید.

به گفته این کارشناس یک راه حل برای سم زدایی دارایی های سمی بانک ها در نظام بانکی ایران انتقال بخشی از این دارایی های سمی از ترازنامه بانک های خصوصی به ترازنامه بانک مرکزی است تا فرصتی به این بانک های خصوصی جهت احیای وضعیت خود داده شود. البته این کارشناس معتقد است که اگر این انتقال دارایی های سمی دقیق و با کارشناسی صورت نگیرد می تواند منجر به تزلزل پول ملی شده و به نوعی صورت مسئله پاک شود.

منبع: دنیای اقتصاد

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )