آیا ورشکستگی بانک ها حقیقت دارد؟ آیا بانک های ایران واقعا ورشکسته هستند؟

امروزه بسیار درخصوص اینکه سیستم بانکداری ما مشکل دارد و نظام بانکی ما دچار یک بحران بوده و بانک های ما ورشکسته می شوند، صحبت می شود. در این نوشته سعی بطور مختصر به بررسی نظرات و دیدگاه های مختلف درخصوص اینکه آیا بانک های ایران در حال ورشکستگی هستند می پردازیم.

کارشناسان حوزه های اقتصاد و بانکداری علی رغم اینکه تایید می کنند، سیستم بانکی ما و نظام بانکی ما دچار مشکل یا بعضا در یک وضعیت بغرنج است اما به دلیل اینکه اطلاعات دقیقی از وضعیت یا صورت های مالی بانک ها در دست نیست، نمی توان بطور قطع درخصوص ورشکستگی بانک ها اظهار نظر کرد.

اما آنچه مشخص است و بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه بانکداری به آن اذعان می کنند این است که بانک های ایران با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و به همین دلیل سعی دارند که سود سپرده های سرمایه گذاری خود را پایین نیاورند تا نقدینگی بانک کاهش نیابد. در واقع بانک ها در یک رقابت به دنبال جذب بیشتر سرمایه ها از مردم هستند تا مشکل نقدینگی بانک خود را برطرف کنند. این کار در کوتاه مدت به دلیل اینکه نقدینگی وارد هر بانکی می شود، نقدینگی بانک ها را افزایش می دهد اما در بلند مدت سبب کسری نقدینگی بانک ها می شود. 

حکایت بانک های ایران در چند سال اخیر مانند بدهکاری است که وام می گیرد که مشکل بدهی خود را حل کند اما در بلند مدت به دلیل اینکه باید این وام را بازپرداخت کند با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.

در واقع مشکل نقدینگی بانک ها به دلایلی همچون دارایی های سمی، بنگاه داری، بدهی های معوق، ارائه تسهیلات/وام بدون پشتوانه و غیره ایجاد شده است که بسیاری از آنها به دلیل اینکه نمی تواند این مشکلات را برطرف کنند به عنوان یک مسکن و درمان موقت در پی جذب سرمایه ها و نقدینگی بیشتر هستند. اما این یک روند اشتباه است به این دلیل که همان اشتباهی که در چندین سال گذشته بانک ها انجام داده اند را همچنان انجام می دهند یعنی جذب سرمایه یا نقدینگی بیشتر که باید سود بیشتری به آنها داده شود و این در بلند مدت به ضرر بانک ها و نظام بانکی ایران است.

در کل صاحبنظران معتقدند اقداماتی مانند برخورد قاطع با برخی از موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز اقدام خوبی است اما مشکل بانک ها ایران و نظام بانکداری ایران بیشتر است - که برای نمونه وجود چندین هزار موسسه قرض الحسنه در سراسر کشور که بخشی از پول مردم حتی اندک را در اختیار دارند نمونه ای از دیگر مشکلات نظام پولی و بانکداری ایران است. این صاحبنظران پیشنهاد می دهند که به منظور رفع این مشکلات اقداماتی مانند ادغام بیشتر بانک ها یا خرید یک بانک توسط بانک دیگر باید صورت گیرد که به آن به اصطلاح گریز می گویند، باید صورت پذیرد. 

اما متاسفانه در حال حاضر مقامات پولی و مالی کشور همچنان بسیاری از اطلاعات درخصوص بانک های ایران و وضعیت بانکداری در ایران را مخفی نگاهداشته اند و اقدامی عاجل و صحیح انجام نداده اند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )