چند درصد از سرچ گوگل از آن شماست!؟

چند درصد از سرچ گوگل از آن شماست!؟

همه تلاش می‌کنند تا در زمان انجام جستجو در سایت گوگل، رتبه اول در آن سرچ را از آن خود کنند. به این جمله اقدامات سئو، یا به عبارتی بهینه‌سازی موتورهای جستجو گفته می‌شود.

تلاش‌های این رشته کاری، به اطلاعات به‌روز و صدالبته تحلیل‌های دقیق نیازمند است و سئوکار ها می‌بایست مداماً روش‌های جدید و ابزارهای به‌روز را آزمون کنند.
حاصل کار ماه‌ها و یا هفته و حتی سالها کار سئوکار ها به افزایش رتبه در جستجوی کلمات منجر می‌شود که باعث افزایش کلیک روی وب‌سایت و البته متعاقباً باعث افزایش درآمد یک کسب‌وکار می‌شود.
اما سؤال اینجا است: کلماتی که برای وب‌سایت من لازم است چه میزان جستجو می‌شود و در کل، با احتساب رتبه 1، چه تعداد کلیک به وب‌سایت من اضافه خواهد شد؟
پاسخ این سؤال به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد و تلاش خواهیم کرد تا تعدادی از آن‌ها را بررسی کنیم.
بخش اول سؤال، اینکه میزان جستجوی این کلمه چقدر است را می‌توان به‌وسیله ابزارهای اینترنتی تا حدودی به دست آورد. ابزارهایی نظیر نرم‌افزارهای ماز، ای اچ رفز و کا دبلیو فایندر ابزارهای جستجوی تعداد سرچ کلمات هستند و البته همه این موارد اکانت های پولی دارند. از طرفی اگر شما بخواهید یک یا دو سرچ در این نرم‌افزارها انجام دهید، برای یک روز می‌توانید به‌صورت رایگان این مشکل را مرتفع کنید، اما برای جستجوهای بیشتر می‌بایست اکانت خریداری کنید.
البته اعدادی که از این نرم‌افزارها استخراج می‌شود اعداد کمتری نسبت به واقعیت است و به‌صورت تجربی می‌بایست ضریبی برای آن‌ها در نظر گرفت.
حال اینکه بدانیم چه تعداد کلیک از کل عدد محاسبه‌شده بالا از آن ما خواهد بود!!
مشخص است که کل کاربرانی که کلمه‌ای را در اینترنت جستجو می‌کنند، روی لینک ابتدایی کلیک نخواهند کرد. این عدد به سایر جستجوگرها مانند یاهو و بینگ و غیره نیز تقسیم می‌شود.
حتی جستجو کنندگان گوگل هم رفتار مشابهی دارند. آن‌ها با توجه به اینکه متن هر لینک، جذب‌کننده یکی از آن‌هاست، بین لینک‌ها کلیک می‌کنند. درواقع هرکدام از لینک‌ها کلیک کنندگان خاص خودشان را دارند. حال‌آنکه درصد قابل‌توجهی از کلیک‌ها معطوف به لینک اولی است. می‌توانید در بخش زیر تأثیر دو فاکتور متفاوت را مشاهده کنید:

چند درصد از سرچ گوگل از آن شماست!؟

در این تصویر تفاوت بین کلیک بر روی لینک‌ها توسط گوشی‌های موبایل و کامپیوترهای شخصی را مشاهده می‌کنید. همان‌طور که در تصویر مشخص است، افرادی که با کامپیوتر شخصی کلماتی را جستجو می‌کنند، 3 تا 4 درصد بیشتر روی لینک اول کلیک می‌کنند، اما کلیک آن‌ها روی لینک دوم گوگل تقریباً عدد برابری است. پس اگر غالب کاربران شما توسط کامپیوترهای شخصی جستجو می‌کنند، سعی کنید لینک 1 را تصرف کنید. زیرا 4% بیشتر از موبایل بوده و نسبت به لینک دوم 16% کلیک بیشتری دارند. اگر برای مثال یک کلمه با جستجوی 50.000 در ماه را بررسی کنیم، می‌بینیم که لینک اول و دوم در موبایل و کامپیوتر شخصی، به‌صورت زیر خواهند بود.

تعداد کل جستجوی کلمه

تعداد کلیک روی لینک اول توسط کامپیوتر

تعداد کلیک رو لینک اول توسط موبایل

تعداد کلیک روی لینک دوم توسط کامپیوتر

تعداد کلیک روی لینک دوم توسط موبایل

50.000

16.500

14.500

8.000

8.500

 

پس تفاوت 2.000 نفری در میزان کلیک در لینک اول، توجیه‌کننده تلاش برای رتبه است.

در بررسی دیگر، می‌توان تفاوت میزان کلیک برای فروشگاه‌ها یا فروشندگان خدمات را بررسی نمود:

چند درصد از سرچ گوگل از آن شماست!؟

در این تصویر به‌وضوح تأثیر برند بودن یا نبودن قابل‌مشاهده است و می‌توان شاهد 12% افزایش کلیک حتی در رتبه‌های 1 جستجوی گوگل بود.
این رویداد برای صفحات دوم نیز صادق و است و می‌توان مثالی از این رویداد را در فروشگاه‌های اینترنتی مشهوری نظیر دیجی کالا مشاهده نمود.
پس پیش از اینکه اقدامات سئویی برای کسب‌وکارتان را آغاز کنید، از این طریق، میزان ورودی به سایت و میزان فروش احتمالی را کمی منطقی‌تر بررسی کنید.

منصور کیارش – کارشناس بازاریابی و برندینگ

تگ ها:
مطالب مرتبط
چگونه به عنوان گیمر بورسیه تحصیلی بگیریم | بورس تحصیلی و کارآموزی برای گیمرها
چگونه به عنوان گیمر بورسیه تحصیلی بگیریم | بورس تحصیلی و کارآموزی برای گیمرها
رفع فیلترینگ تلگرام به‌دلیل انتقال سرورها صحت ندارد | کندی تلگرام تا چند ساعت آینده رفع می شود
رفع فیلترینگ تلگرام به‌دلیل انتقال سرورها صحت ندارد | کندی تلگرام تا چند ساعت آینده رفع می شود
بالش هوشمند چیست | بالش هوشمند چه ویژگی هایی دارد | خصوصیات و قیمت بالش هوشمند چقدر است
بالش هوشمند چیست | بالش هوشمند چه ویژگی هایی دارد | خصوصیات و قیمت بالش هوشمند چقدر است
نظرات