جنگ جهانی سوم در راه است | جنگ جهانی سوم چه زمانی رخ خواهد داد | جنگ امریکا و کره شمالی بر سر چیست

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ تنش میان کره شمالی و ایالات متحده به شدیدترین حالت خود رسیده است. دو طرف درگیر هر روز برای هم رجز می خوانند و یکدیگر را تهدید می کنند. در این میان دونالد ترامپ آتش تندتری برای حمله نظامی به دشمن دارد و هر روز تهدید به حمله نظامی می کند.

یک روزنامه کره شمالی نیز نوشت امپریالیست آمریکا باید سیاست خصمانه خود در قبال کره شمالی و ملت آن را کنار بگذارند. آمریکایی ها به خاطر تمام ضرر و آسیبی که به دولت و ملت کره شمالی وارد کردند، ملتی که از سیاست های استعماری آمریکا بسیار رنج کشیده است، اینک باید پوزش بطلبند و در مقابل رهبر و ملت کره شمالی سرتعظیم فرود آورند.

کره شمالی از لحاظ ژئوپلیتیک در منطقه خوبی واقع شده است. همسایگی با ژاپن، کره جنوبی، روسیه و چین، موقعیت ژئوپلتیکی خاص و برگ برنده ای برای پیونگ یانگ است. هیچکدام از چهار کشور مذکور، خواهان آغاز جنگ در این منطقه نیستند. از طرف دیگر اقدامات بازدارنده کره شمالی، جنگ و نتایج آن را برای آمریکا غیر قابل پیش بینی کرده است.

اقتدار و اشراف اطلاعاتی کیم جونگ اون یکی از دلایل اصلی است که باعث شد ترامپ از جمله به کره شمالی عقب نشینی کند، زیرا بیم آن دارد که همه منطقه شرق آسیا در معرض خطر زیاد قرار گیرد. رهبر کره شمالی می داند که ترامپ از یک سو با آشفتگی های داخلی گسترده مواجه است و از سوی دیگر با پرونده های مفتوح دیگری در عرصه بین المللی درگیر است که توانایی مدیریت بر آنها را ندارد.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قدم در مسیری گذاشته که «فیدل کاسترو» در آن حرکت کرد و در این مسیر آمریکا را به چالش کشاند و با محاصره آمریکا علیه این کشور به مدت پنجاه سال کنار آمد و حاضر نشد به شروط آمریکا تن دهد.

بر خلاف اینکه جهان ترامپ را به عنوان فردی عجیب و غریب می داند که تصمیم های غیر عقلانی می گیرد؛ اما او در این زمینه به خوبی می داند که چه زمانی باید متوقف شود و ترمز را بکشد که نزاع با پیونگ یانگ به شکلی بی سابقه ای برای منطقه ویرانگر است و احتمال تبدیل شدن این جنگ به جنگ جهانی واقعی نیز وجود دارد.

روزنامه اسپوتنیک نوشت:رهبر کره شمالی می داند که به رغم تهدیدهایش علیه آمریکا پیروز نمی شود، لیکن ترامپ نیز به خوبی می داند که تصمیم اش برای جنگ با کره شمالی به مثابه خودکشی است. هر دوی آنها به خوبی می دانند که اگر گزینه ورود به جنگ را انتخاب کنند کشورشان را تبدیل به حمام خون می کنند همچنین در معرض توهین بزرگی قرار می گیرند که بعدها عقب نشینی از آن بسیار دشوار است.

حمله نظامی مستقیم به کره شمالی باعث می شود که در توازن قوا در این منطقه تغییر به وجود بیاید. توازن قدرت واقعی در منطقه ایجاد شده و نفوذ در شرق دور میان چین، آمریکا و روسیه تقسیم و توزیع شده است، به طوری که آمریکا از حمایت کره جنوبی و ژاپن بهره مند است این در حالی است که پکن با پیونگ یانگ روابط تجاری گسترده ای دارد و روسیه نیز تمایلی به افزایش نفوذ آمریکا در منطقه یا استقرار سیستم موشکی «تاد» در شبه جزیره کره ندارد تا مبادا تهدیدی برای امنیت ملی روسیه ایجاد کند.

اعلام حمله نظامی در وضعیت کنونی که دو طرف یارانی دراند، اختلال بزرگی در توازن قوا به وجود می آورد و واشنگتن را وارد نزاع با قدرت های بزرگ می کند.

جنگ جهانی سوم در راه است | جنگ جهانی سوم چه زمانی رخ خواهد داد | جنگ امریکا و کره شمالی بر سر چیست

اما به نظر می رسد، دلیل مهمی که باعث شد ترامپ از فکر حمله نظامی به کره شمالی عقب نشینی کند، این بود که وی به حمایت بین المللی مطلوب برای چنین کاری دست نیافت. رئیس جمهور آمریکا به دستیابی حمایت روسیه و چین برای انجام حمله محدود که باعث کم شدن توان کره شمالی شود، امیدوار بود، اما از این حمایت بهره مند نشد و پکن و مسکو پیام های محکمی مبنی بر بی طرفی قاطع به وی دادند. در صورت سقوط پیونگ یانگ منافع و امنیت خاک روسیه و کره جنوبی به دلیل مجاورت با کره شمالی تا حد زیادی به خطر افتاده و منطقه به صورت تقریبا یکدست به دست آمریکا و متحدین این کشور خواهد افتد. این همان مساله ای است که روسیه و پکن از آن هراس داشته و به همین دلیل به دنبال حفظ حکومت پیونگ یانگ به عنوان حائلی مطمئن در برابر آمریکا در منطقه هستند.

هر گونه حمله آمریکا موجی از شکاف و اختلاف ها داخل جامعه کره جنوبی به وجود می آورد، جامعه ای که دارای ارتباط های خانوادگی زیادی با کره شمالی استرد و به رغم دشمنی رسمی ولی ملت های دو کشور به هم نزدیک هستند و جنگ راه انداختن نیاز به آماده کرده جبهه داخلی در وهله نخست دارد؛ زیرا به نظر می رسد که حمله به کره شمالی؛ حداقل از نظر طایفه ای حمله به کره جنوبی است.

لئون پانتا وزیر اسبق دفاع آمریکا در مصاحبه ای اعلام کرد:ما به اندازه کافی بینش و اطلاعات لازم از آنچه در کره شمالی اتفاق می افتد نداریم. اما بر اساس ارزیابی های محرمانه ایالات متحده و سازمان ملل متحد و تجزیه و تحلیل مستقل توسط دانشمندان نظامی، می توانیم برخی از حدس ها را ارائه کنیم. هر عقل سلیمی می داند که با حدس و گمان نمی شود جنگی را آغاز کرد. ایالات متحده به دلیل آگاهی از وجود تسلیحات هسته ای در کره شمالی و بنابر اصل بازدارندگی هسته ای، هیچگاه به این کشور حمله نظامی نخواهد کرد.

با توجه به شواهد؛ به نظر می رسد که فعلا بحث جنگ نظامی بین کره شمالی و آمریکا منتفی باشد، زیرا هر دو طرف جنگ در حال بررسی رقیب خود هستند تا بتوانند با آن مقابله کنند.

منبع : نمناک

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )