رئیس قوه‌قضائیه: موظفید از قوه قضائیه به عنوان رکن نظام حمایت کنید | اگر بیکاری وجود دارد این شما هستید

رئیس قوه‌قضائیه: موظفید از قوه قضائیه به عنوان رکن نظام حمایت کنید | اگر بیکاری وجود دارد این شما هستید

دو روز پس از آن که حسن روحانی گفته بود «برخی از دستگاه‌ها بیکارند و ناچارند یک عده‌ای را دم به ساعت احضار کنند» صادق آملی لاریجانی گفت:«اخیرا برادر بزرگواری گفته است که قوه‌قضائیه از سر بیکاری دائما اقدام به احضار افراد می‌کند. این سخنان بسیار کم‌لطفی است. در پاسخ باید گفت که قوه‌قضائیه حسب وظیفه اصلی و ذاتی خود اقدام به رسیدگی قضایی و اجرای عدالت می‌کند. دستگاه قضایی با دریافت گزارش‌ها و یا دریافت شکایت باید در صورت اقتضا افرادی را احضار کند و از آنان تحقیق به عمل آورد. بنابراین قوه‌قضائیه از سر بیکاری افراد را احضار نمی‌کند. اگر بیکاری وجود دارد این شما هستید که چهار سال کشور را رها کردید و دور برجام سینه زدید، گویی کشور کار و مشکل دیگری ندارد. ما هم کار داریم و هم محکم در مسیر قانونی خود ایستاده‌ایم.»

به گزارش ایسنا، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تقدیر از «حضور مردم عزیز، فهیم، بصیر و ولایت‌مدار در مراسم اقامه عزای حسینی» تصریح کرد: انصافاً مردم در این مراسم سنگ تمام گذاشتند و محبت خود به اهل بیت (ع) را به‌خوبی نشان دادند.
رئیس قوه‌قضائیه در ادامه با تبریک هفته نیروی انتظامی، یاد و خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران نیروی انتظامی را گرامی داشت و تصریح کرد: همه می‌دانیم که امنیت و احساس امنیت، نعمت‌های بزرگی هستند که نیروی انتظامی در ایجاد و حراست از آن نقش به‌سزایی دارد. این نیرو، یک نیروی مسلح اجتماعی است که با مردم سروکار دارد؛ لذا باید اخلاق حسنه را رعایت کند و در عین اجرای قانون، با اقتدار و صلابت، نسبت به مردم عطوف باشد.
رئیس دستگاه قضایی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی از وضعیت جبهه مقاومت در منطقه و پیروزی‌های پی‌درپی این جبهه، گفت: به‌نظر می‌آید که داعش و جریان تکفیری به نقطه پایان نزدیک می‌شوند و با همت مردم و نیروهای مسلح سوریه و عراق و هم‌چنین حمایت‌های جمهوری اسلامی، بساط این جریان تروریستی که کشورهای سلطه مدعی بودند مبارزه با آن به 20 سال زمان نیاز دارد، در حال برچیده‌شدن است.
آملی لاریجانی با اشاره به همه‌پرسی کردستان عراق، این رویداد را آتشی جدید از سوی کشورهای سلطه، به‌ویژه رژیم صهیونیستی، برای مشغول کردن منطقه دانست و خاطرنشان کرد: سیاست تجزیه کشورهای اسلامی، سیاستی قدیمی است که رژیم صهیونیستی دنبال می‌کند. هدف از اجرای این سیاست نیز تضعیف حکومت‌های اسلامی و ایجاد درگیری‌ها و مشغولیت‌های طولانی برای ملت‌های مسلمان است. متاسفیم که اقلیم کردستان عراق نیز از چنین سیاستی تبعیت کرده است.

آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به رسیدگی‌های قضایی و هجمه‌ها علیه قوه‌قضائیه تصریح کرد: دستگاه قضایی حسب وظیفه اصلی و ذاتی خود باید به‌صورت عادلانه به پرونده‌ها رسیدگی و از حقوق شهروندی حمایت کند. یکی از برنامه‌های مهم ما که در سال‌های گذشته نیز به‌صورت قاطعانه دنبال شده، مبارزه با مفاسد در همه ابعاد آن است. مسئولان قضایی با وجود برخی موانع که در مسیر مقابله با مفاسد، خصوصاً مفاسد اقتصادی وجود داشته، همواره مسیر قانون را طی کرده‌اند و در این راه موفقیت‌های زیادی نیز کسب شده است.
رئیس قوه‌قضائیه افزود: متاسفانه در جریان رسیدگی به برخی پرونده‌های مالی - اقتصادی به محض این‌که کسی احضار می‌شود، برخی افراد ذی‌نفع شروع به فضاسازی سیاسی و یا شخصی می‌کنند که جای تاسف دارد. اگر قرار باشد در مورد هر پرونده‌ای بگوییم این پرونده سیاسی است، دیگر رسیدگی قضایی امکان‌پذیر نخواهد بود.
آملی لاریجانی ادامه داد: در مورد پرونده‌ای که حسب محتویات و نظر قاضی مربوطه، ابعاد اقتصادی و مالی دارد و نیاز به اقدامات قضایی دارد، جار و جنجال به راه می‌اندازند برای این‌که اذهان مردم را از اختلاس و فساد دور کنند و به سمت مسائل سیاسی ببرند و متاسفانه در این مسیر از هیچ هجمه و تهمتی هم به دستگاه قضایی ابا ندارند تا در مقابل رسیدگی‌ها سنگ‌اندازی کنند. برخی کسانی که خود کارنامه سیاهی دارند، در محیط‌های حقیقی و مجازی سخن می‌گویند و فیلم منتشر می‌کنند. پرونده این افراد کاملاً ابعاد مالی دارد، البته ممکن است در مورد برخی افراد، اتهامات امنیتی نیز مطرح باشد اما به‌هرحال این پرونده‌ها که ابعاد روشنی دارند، در حال رسیدگی است و برخی تلاش دارند با هیاهو و جنجال جلوی رسیدگی‌های دستگاه قضایی را بگیرند. گرچه قوه‌قضائیه در گذشته نیز نشان داده اعتنایی به این اقدامات نمی‌کند؛ زیرا اگر قرار بود با این حرف‌ها عقب‌نشینی کند، دیگر امکان انجام کار قضایی و اجرای عدالت وجود نداشت.
رئیس قوه‌قضائیه تاکید کرد: علاوه بر این موارد، خود این قبیل اقدامات نظیر اتهام‌زنی، توهین و سنگ‌اندازی علیه قوه‌قضاییه جرم محسوب می‌شود و به مرتکبان هشدار می‌دهیم که تسامح قوه‌قضاییه برای حفظ فضای آرام جامعه، حدی دارد و اگر اظهارات و اقدامات بی‌مبنا علیه قوه‌قضائیه ادامه یابد، ناچاریم طبق قانون با این مرتکبان نیز برخورد کنیم.
آملی لاریجانی هم‌چنین با انتقاد از برخی توهین‌ها به دستگاه قضایی از سوی بعضی از مسئولان، خاطرنشان کرد: اخیراً برادر بزرگواری گفته است که قوه‌قضاییه از سر بیکاری دائماً اقدام به احضار افراد می‌کند. این سخنان بسیار کم‌لطفی است. در پاسخ باید گفت که قوه‌قضائیه حسب وظیفه اصلی و ذاتی خود اقدام به رسیدگی قضایی و اجرای عدالت می‌کند، دستگاه قضایی با دریافت گزارش‌ها و یا دریافت شکایت، باید در صورت اقتضا، افرادی را احضار کند و از آنان تحقیق به عمل آورد. بنابراین قوه‌قضائیه از سر بیکاری افراد را احضار نمی‌کند. اگر بیکاری وجود دارد این شما هستید که چهار سال کشور را رها کردید و دور برجام سینه زدید، گویی کشور کار و مشکل دیگری ندارد. ما هم کار داریم و هم محکم در مسیر قانونی خود ایستاده‌ایم.
رئیس قوه‌قضائیه اظهار کرد: شما موظفید از قوه‌قضائیه به‌عنوان رکن نظام حمایت کنید، کما این‌که ما در سال‌های گذشته از کلیّت دولت به‌عنوان رکن نظام حمایت کرده‌ایم؛ این درست نیست در هر محفلی، هرآنچه به ذهن شریفتان گذشت، علیه قوه‌قضائیه بیان کنید. وقتی شکایتی از یک مرجع رسمی می‌رسد، دادستان و دادسرا موظف به رسیدگی هستند و در این مسیر باید احضارهایی صورت گیرد، البته ممکن است این اشخاص پس از انجام تحقیقات و پس از رسیدگی تبرئه شوند اما این‌که بخواهیم جلوی احضارها را بگیریم علاوه بر این‌که خلاف قانون است مردم خواهند گفت که رسیدگی‌های قوه‌قضائیه فقط برای افراد بی‌بضاعت و ضعیف است و کاری با مقامات و مسئولان ندارند.
آملی لاریجانی با بیان این‌که دستگاه قضایی رانت‌های خاص را کنار می‌گذارد و بحمدلله تاکنون نیز به پرونده افراد در هر جایگاهی که بوده‌اند رسیدگی شده است، خاطرنشان کرد: توصیه برادرانه ما این است که اگر قوه‌قضائیه احتمالاً در جایی اشتباه دارد، در مورد آن اشتباه تذکر معقول بدهند، نه این‌که علیه احضار و رسیدگی به پرونده افراد که برحسب قانون صورت می‌گیرد، سخن بگویند. چنانچه دستگاه قضایی نیز در جایی که مرتکب اشتباهی شده موظف است از اشتباه خود برگردد اما این‌که برخی در هر جمع و محفلی بخواهند علیه قوه‌قضائیه اظهارات بی‌مبنا داشته باشند، به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

منبع: ایسنا

تگ ها:
مطالب مرتبط
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
تبلیغات
loading...
نظرات