برنامه تاک شو چیست | تاک شویی به چه معناست | بهترین تاک شوهای ایرانی

برنامه تاک شو چیست | تاک شویی به چه معناست | بهترین تاک شوهای ایرانی

تاک شو یا برنامه گفتگومحور به برنامهٔ رادیویی یا تلویزیونی گفته می‌شود که در آن یک یا چند مجری و یک یا چند مهمان پیرامون موضوع خاصی به گپ‌وگفت می‌پردازند. معمولاً مهمانان دعوت‌شده دارای تجربه‌هایی در برخورد با موضوع مورد بحث هستند و نظرات غیرتخصصی و شخصی خود را بیان می‌کنند.

همچنین دربرخی از تاک شوها یک میهمان به برنامه دعوت شده و با مجری میزبان برنامه در مورد موضوع خاصی به بحث و گفتگو می پردازند. در برخی از برنامه های تاک شو به نام Call-in show به صورت زنده تماس های تلفنی از سوی مردم به برنامه برقرار می شود که حول موضوع برنامه با میهمان وئ کارشناس برنامه صحبت می کنند.

برنامه ويتامين سه از شبكه سه و فرمول يك از شبكه يك سیمای جمهوری اسلامی با اجراي علي ضيا و برنامه ماه عسل ساخته احسان علیخانی و برنامه ي خندوانه با اجراي رامبد جوان و دورهمي با اجراي مهران مديري و حالا خورشيد با اجراي رضا رشيدپور به عنوان بزرگترین تاک شو فارسی زبان نمونه‌هایی از برنامه‌های گپ‌وگفت هستند.

اولین برنامه تاک شو در سال 1951 توسط جو فرانکلین، شخصیت محبوب رادیو وتلویزیون، در شبکه WJZ برگزار شد.

در روزگاری که تلویزیون با مردم رفیق تر بود و هنوز ماهواره و دنیای مجازی در خانه های مردم رسوخ پیدا نکرده بود، برنامه هایی از تلویزیون پخش می شدند که فارغ از جنبه سرگرم گونه شان، قصد داشتند انگیزه گفت وگو و بحث کردن را در میان مردم پرورش دهند. این نوع برنامه سازی که تا اواسط دهه 80 به یکی از داغ ترین و پربحث ترین برنامه های تلویزیونی تبدیل شده بود، به دلیل تغییر رویکرد رسانه ملی و کاهش گفت وگوی شفاف در فضای رسانه ای، یک باره کم رنگ شد.

حتی برنامه هایی هم که با هدف نزدیک شدن به این امر ساخته می شدند، به دلیل ممیزی و خط قرمز های بیش از اندازه تلویزیون، فقیرتر از آن چیزی بودند که با تاک شوهای قدیمی تلویزیون مقایسه شوند. در این مطلب قصد داریم به تاک شوهای موفق و غیرموفق تلویزیونی و هم چنین تاک شوهای موفقی که این روزها در فضای مجازی حسابی سروصدا کرده اند، بپردازیم.


برنامه صندلی داغ

نخستین تاک شوی تلویزیون ایران

زمانی که برنامه های تاک شو جایگاه خاصی در تلویزیون پیدا نکرده بودند، «صندلی داغ» شیوه خاص و جدیدی از مدل برنامه سازی را در تلویزیون به جریان تبدیل کرد. «صندلی داغ» از نخستین برنامه های گفت وگومحور تلویزیون است که اولین بار نوروز 83 به روی آنتن شبکه دو رفت.

این برنامه در زمان پخش طرفداران پروپاقرص زیادی داشت و تقریبا اغلب مخاطبان تلویزیونی جمعه ها برنامه هایشان را طوری تنظیم می کردند که رأس ساعت 9 حتما در خانه هایشان باشند و تماشای این برنامه را از دست ندهند. دعوت از چهره های مطرح سیاسی و هنری و ورزشی با تکیه بر توانمندی مجری های کاربلدی همچون داریوش کاردان، احمد نجفی و منوچهر نوذری و مطرح کردن دغدغه های اجتماعی، سیاسی، هنری و… به شکلی کاملا شفاف، یکی از دلایل موفقیت این برنامه بود.برنامه کوله پشتی

«کوله پشتی» اولین برنامه جـوان پسندی بود که از شبکه سه پخش می شد. شاید لحن جسور و بی محابا و پرطمطراق فرزاد حسنی و عبور او از خط قرمزها بود، که «کوله پشتی» را به یک برنامه جذاب و داغ تلویزیونی تبدیل می کرد.

البته شیوه ای که حسنی در این تاک شو به کار گرفت و به خاطر آن ممنوع الکار شد، موجب تقلید بسیاری از مجری های جوان تازه نفس شد؛ شیوه ای که طبق آن، احسان علیخانی هم به شکلی کاملا استریلیزه در «ماه عسل» قصد داشت خط قرمزها را دور بزند، اما خیلی زود از طرف تلویزیون کارت زرد گرفت!برنامه ماه عسل

«ماه عسل» یکی از برندهای موفق تلویزیونی و از معدود برنامه هایی است که در برابر فشارها و بحران های مختلف تلویزیون توانسته دوام بیاورد و هم چنان به فعالیت خود ادامه بدهد.

برنامه ماه عسل از سال 86 در ذهنیت مخاطبان عمق پیدا کرد و به تدریج به عنوان یک برنامه موفق شناخته شد. برنامه اثبات شده و موجهی که به شدت موضوع و اجرامحور است و یکی از دلایل استقبال از آن به نحوه پرداخت مستقیم به موضوعات و دغدغه های مهم اجتماعی برمی گردد. خیلی ها معتقدند «ماه عسل» شباهت بسیاری با معیارهای تاک شوهای جهانی دارد.برنامه امشب

«امشب» یکی از برنامه هایی بود که بنا به ادعای عوامل سازنده اش قصد داشت شیوه متفاوتی از برنامه سازی را با اتکا به اجرای علی ضیا به جریان بکشد. اما این برنامه جدا از این که فاقد هر نوع جذابیتی در شیوه و مدل اجرایش بود، بلکه اشاره به موضوعات تکراری و فضای سرد و یکنواخت برنامه امشب را به یکی از بی هویت ترین تاک شوهای تلویزیونی تبدیل کرد.
«امشب» به مدت سه ماه از شبکه یک سیما پخش شد و با توجه به این که شنیده می شد فصل دوم این برنامه هم قرار است ساخته شود، اما شباهت فراوان این برنامه به «ماه عسل» احسان علیخانی و الگوبرداری از دکور کنسرت خواننده انگلیسی باعث شد تا خود فضل الله شریعت پناهی، مدیر گروه اجتماعی شبکه یک هم تمایلی به ادامه پیدا کردن آن نداشته باشد.برنامه ستاره شو

این برنامه سال 93 و با اجرای محمد سلوکی از شبکه یک سیما پخش شد. ستاره شو از همان ابتدا قرار بود ساختار متفاوتی نسبت به دیگر برنامه های تاک شو تلویزیونی داشته باشد. مطرح کردن ایده های نو و کشف استعدادیابی از محوریت های اصلی این برنامه بود.

برنامه ای که می توانست با نگرش عمیق تر به جریان استعدادیابی، مدل جدیدی از یک تاک شوی تلویزیونی را به جریان تبدیل کند، اما توقف یک باره و عدم ارتباط مخاطب با فضای جدید و غیرمتعارف این برنامه، مهم ترین دلایل برای عدم دسترسی به موفقیت و ادامه پیداکردنش شد.

 

سقوط آزاد

«هفت» که ابتدا با شعار تحلیل مشکلات و بحران های سینمای ایران و معرفی درست تولیدات سینمایی و با اجرای فریدون جیرانی آغاز به کار کرد، اما رفته رفته و با اجرای محمود گبرلو و بهروز افخمی فاصله اش با سینما بیشتر و دچار یک سری تناقض ها در رسالت خود شد.


گفت وگوهای ضعیف و سطحی محمود گبرلو و هم چنین نگاه و نقد منفی مسعود فراستی نسبت به تولیدات سینمای ایران (در سری سوم این برنامه) و عدم ارتباط اغلب سینمایی ها با این برنامه هفت را به سقوط هر چه بیشتر نزدیک کرد.

«سی و پنج» به کارگردانی و اجرای فریدون جیرانی، یکی از تاک شوهای شسته رفته و شکیل اینترنتی است.
فیلم ساز و مجری کاربلد برنامه هایی سینمایی، با دعوت از ستاره ها و دست اندرکاران سینما و مطرح کردن سوال های داغ و جذاب از آن ها، توانست یک برنامه سینمایی پرچالش و جان دار را در فضای مجازی تولید کند. هرچند تبلیغات و کلیپ های معرفی مهمانان هر هفته اش از کانال تلگرام سینما و اینستاگرام کمک شایانی به دیده شدن این برنامه کرده است.


چالش در فضای مجازی!

برنامه دید در شب با تهیه کنندگی و اجرای رضا رشیدپور، اولین برنامه تاک شو در فضای مجازی (هارد تاک شو) بود که از طریق پلت فرم اشتراک گذاری ویدیوی آپارات پخش می شد. رضا رشیدپور در این برنامه و با همان برند معروف و همیشگی خود (چالش در فضای رسانه ای)، در این برنامه به گفت وگو با اهالی هنر، سیاست و ورزش می پرداخت. گفت وگوی پرچالش و بدون رودربایستی و اعمال سلیقه و موقعیت زمانی و مکانی مجری یکی از علت های موفقیت این برنامه بود.


«دید در شب» تا حدودی توانست کمبودها و انتظارات مخاطب را از یک برنامه تاک شو که مدت هاست در تلویزیون نمی تواند ببیند و بشنود، برآورده کند. رشیدپور پیش از «دید در شب»، تاک شوهای موفق «عبور شیشه ای» و «شب شیشه ای» را برای تلویزیون ساخته بود و در هر یک از این برنامه ها به گفت وگو و چالش با هنرمندان و سیاسیون و ورزشکاران می پرداخت.

برنامه سلفی

برنامه ای 21 قسمتی که علی میرمیرانی در جایگاه مجری برنامه، با همان لحن ساده و در عین حال متفاوت و صمیمی اش، به گفت وگو با چهره های آشنای سینما، تلویزیون و ادبیات می پردازد. هم چنین ژانر و دکور ساده این برنامه نیز به سهل الوصول شدن گفت وگوها کمک بسزایی کرده است.


میرمیرانی هر از گاهی در طول برنامه با سوالات غافل گیرکننده، نقبی هم به زندگی خصوصی آن ها می زند. گفت وگو با شهاب حسینی بعد از دریافت نخل طلای کن و سوالات متفاوت او از این بازیگر که در نخستین قسمت برنامه پخش شد، تبلیغ مهمی بود تا این برنامه را به مخاطبانی که مدت هاست دنبال گفت وگوی پر از تیتر با چهره های سینمایی می گردند، معرفی کند.

 

منبع: نمناک و ویکیپدیا

تگ ها:
مطالب مرتبط
جزئیات و علت درگذشت سید احمد حسینی خواننده همدانی | زمان و مکان تشییع پیکر سید احمد حسینی
جزئیات و علت درگذشت سید احمد حسینی خواننده همدانی | زمان و مکان تشییع پیکر سید احمد حسینی
عکس های دیدنی از مهران غفوریان در سفر به انگلیس
عکس های دیدنی از مهران غفوریان در سفر به انگلیس
زمان مراسم تشییع پیکر مهدی آرین‌نژاد دوبلور | مکان مراسم خاکسپاری مهدی آرین‌نژاد
زمان مراسم تشییع پیکر مهدی آرین‌نژاد دوبلور | مکان مراسم خاکسپاری مهدی آرین‌نژاد
تبلیغات
loading...
نظرات