خانم بازیگر! شوهر خواهر که پدر آدم نمی شود | در پی انتشار کلیپ بغل کردن ساره بیات توسط رضا قوچان نژاد

انتشار کلیپی کوتاه از ساره بیات، بازیگر توانمند سینمای کشورمان که در آن رضا قوچان نژاد یعنی شوهرخواهرش را مثل پدرش توصیف می کند و مدعی می شود او را نامحرم نمی داند، در روزهای اخیر حسابی خبرساز شد. ساره بیات که در مراسمی کنار قوچان نژاد، گلزن دوست داشتنی تیم ملی کشورمان روی سن ایستاده بود، سخنانی به این مضمون می گوید که بعد از انتشار تصاویرش با رضا، خیلی مورد انتقاد بوده اما او با قوچان نژاد احساس محرمیت دارد و فقط به احترام جمع، او را در آغوش نمی گیرد!

همه این حرف های عجیب ساره بیات در واکنش به نظرات مردم درباره تصاویری بود که همه آن را فراموش کرده بودند و موجش خوابیده بود و اگر هم نیازی به توضیح داشت باید به نحوی می بود که حاشیه جدیدی ایجاد نکند اما خانم بیات ترجیح داد برخلاف شرع و عرف، حرفی را بزند و رفتاری داشته باشد که دوباره مورد توجه قرار بگیرد. در این بین واکنش حاضران در سالن هم عجیب بود؛ در حالی که همه می دانیم شوهر خواهر هرچه قدر مهربان و گرامی، بازهم مثل پدر نیست و حتی اگر رفتار پدرانه ای داشته باشد مثل پدر محرم نیست.

بماند که سن ساره بیات و قوچان نژاد تناسبی با حس پدر ودختری هم ندارد. به این بهانه به سراغ موضوع مهمی رفتیم؛ این که واکنش سلبریتی ها به انتشار تصاویر ناهنجارشان چگونه باید باشد؟ باید مثل خانم مجری منکر ماجرا شوند یا مثل بازیگر جوان تلویزیون از مردم طلبکار باشند؟ تصاویر ازدواج بهاره رهنما یکی از مواردی بود که این موضوع را حسابی مورد توجه قرار داد. در این پرونده ابعاد رفتار ساره بیات و موارد مشابه را با گفت وگو با دو کارشناس روان شناسی و جامعه شناسی بررسی می کنیم.

یکی دو روز قبل، ویدئوی عجیبی از «ساره بیات» در مراسم اکران عمومی فیلم «زرد» در فضای مجازی منتشر شد که در آن ساره، خواهر خانمِ «رضا قوچان نژاد»، مهاجم تیم فوتبال کشورمان، به توضیح درباره عکسی پرداخت که خیلی قبل‌تر، بعد از برد تیم فوتبال کشورمان در مقابل تیم ازبکستان و صعود به جام جهانی، با گوچی و در لابی هتل آزادی گرفته و در شبکه های ‌اجتماعی مجازی، دست به دست چرخیده بود. تصویری که تقریبا از یادها رفته بود و این که بعد از چند ماه، خانم بازیگر در مراسمی عمومی به آن اشاره می‌کند، جای سوال دارد. ساره بیات در توضیحاتِ کمی عجیبش درباره آن عکس، در حالی که بازوی رضا قوچان نژاد را نوازش می کرد، حرف هایی با این مضمون زد که: «گشتم تا ببینم شوهرخواهر شبیه چیه و احساس کردم وقتی خواهرت، پاره تن ات را به دست مردی می سپاری و می گویی مراقب خواهرم باش، حس آن شبیه پدر است؛ چندی پیش عکسی با او داشتم که دست روی شانه هم گذاشته بودیم و برایم کامنت های متعددی آمده بود که می گفتند شما نامحرم هستید، می خواستم این جا بگویم با رضا چون شبیه دست های پدرم است، احساس محرمیت می کنم و امشب هم به خاطر احترام به شما بغل اش نمی‌کنم!» و البته حضار هم کف می‌زنند و تشویق می‌کنند. حرف‌های نامانوس و دیرهنگامِ بیات درباره عکسی که خیلی وقت است پرونده اش بسته شده، این تصور را به وجود می آورد که او و امثالِ ایشان، به اشتباه، دچار توهمِ در مرکزِ توجه بودن هستند. چندی پیش هم گمانه زنی هایی درباره ازدواج ساره بیات در تلگرام منتشر شد و در حالی که بدون ایجادِ موجـی فراگیر، به دست فراموشی سپرده شده بود، خانم بازیگر طی پستی در اینستاگرام نوشت: «سرتون تو زندگیِ خودتون باشه و دخالت تو کار بزرگ ترا نکنین که بی فایده‌ است. ما زندگیِ خودمونو می کنیم و شما فقط وقتتونو تلف می کنین!» آن چه مسلم است، سبک زندگی «ساره بیات» به عنوان یک سلبریتی مورد توجه عموم است و قطعا باعث کنجکاوی مردم، اما این که او با چه نیتی ضمن پرداختن به موضوعات قدیمی و کم اهمیتی که از یادها رفته، به طرح دوباره آن مسئله با حواشی جدید دامن می زند و با توجیهات بدتر از گناه سعی در جلب توجه دارد، همچنان جای سوال است. خانم بازیگر باید به خاطر بسپارد که حرف های او به عنوان یک سلبریتی در بین عموم می تواند باعث قبح زدایی از خیلی چیزها شود.

 

سکوت، توضیح یا عذرخواهی؟
در روزگار رونق گرفتن فضای مجازی، که مسیر آسانی برای پاسخ به کنجکاوی مردم درباره زندگی سلبریتی‎ها فراهم کرده‎است، هرازگاهی عکس‎ یا فیلمی‎ از زندگی خصوصی‎ این افراد منتشر می‎شود که آن‎ها را دچار مشکل می‎کند اما آن چه ابعاد اتفاقات این چنینی و میزان حساسیت افکار عمومی را مشخص می‎کند، نوع واکنش چهره‎هاست؛ برای مثال در هفته های اخیر که اسم «آزاده نامداری» و «محسن افشانی» به‎دلیل انتشار عکس‎های غیرمتعارف خصوصی‎شان، بر سر زبان‎ها افتاد، توجیهات و انکارهای عجیب و غریبشان ماجرا را پیچیده‎تر و کاربران فضای مجازی را کنجکاوتر کرد. در ادامه این روند، توضیحات عجیب خانم بیات درباره جریان عکس نامتعارفش با رضا قوچان‎نژاد هم بیش از آن عکس، توجهات را جلب کرد. به‎هرحال در دنیای امروز، حفظ حریم شخصی نه‎تنها برای افراد سرشناس که برای ما آدم‎های غیرمشهور هم کار راحتی نیست اما غیر از سازش با مقتضیات دنیای جدید و حواس‎جمع بودن، چه کاری می‎شود کرد؟ بهترین واکنش دربرابر منتشر شدن یک عکس یا فیلم از زندگی شخصی‎مان چیست؟ سکوت؟ توضیح؟ توجیه؟ عذرخواهی؟ یک روان‎شناس و یک جامعه ‏شناس پاسخ می‎دهند.

یادداشت دکتر حامد بخشی، جامعه‎شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه
اقتضائات سلبریتی بودن

چندوقت پیش مجموعه عکس‎هایی از «آزاده نامداری» بدون روسری منتشر شد؛ درجایی که یک فضای سبز عمومی به نظر می‎رسید و گویا دیگرانی (غیراز محارم او) حضور داشتند. او در ویدئویی انتشار این تصاویر را تقبیح کرده و آن را زیر پا گذاشتن حریم خصوصی دانسته و توضیح داده که در جمع محارم بوده‎است (توجیهی که به نظر خلاف واقع می‎آید).

چندی پیش هم «بهاره رهنما» از انتشار خبر جدایی‎اش از «پیمان قاسم‎خانی» ابراز ناراحتی و آن را دخالت در زندگی خصوصی‎اش قلمداد کرده‎بود. همان زمان «مهناز افشار» با اشاره تلویحی به رهنما، به درستی بیان کرده‎بود که اقتضائات سلبریتی بودن را باید پذیرفت، از جمله این‎که نمی‎شود سلبریتی بود و از مزایایش منتفع شد و از سویی درباره جنبه‏ های منفی این شهرت ابراز ناراحتی کرد. یکی از اموری که امروزه حساسیت و تأکید زیادی بر روی آن وجود دارد، حریم خصوصی و مسئله دخالت نکردن به این حریم است.

در گذشته مرزهای محکمی بین حریم خصوصی و عمومی برقرار نبود. زندگی خانوادگی افراد در عین خصوصی بودن، عمومی هم بود. روابط زن و شوهر یا مسائل خانوادگی به راحتی در میان همسایه‎ها و افراد محله منتشر می‎شد؛ این موضوع گرچه ممکن بود ناراحتی شخصی را که جنبه‎های مگوی‎ زندگی‎اش برملا شده‎بود، در پی داشته‎باشد اما فرد تصور نمی‎کرد که حقی از او تضییع شده یا به حریم خصوصی‎اش تجاوز شده‏است. دنیای جدید اما همراه با تأکید بر حریم خصوصی است.

مسائل خویشاوندی و خانوادگی و به‎طور کلی هر آن‌چه فرد (درچهارچوب عقل و شرع) پنهان از عموم انجام می‎دهد، به شرط آن‎که آسیب‎زننده به دیگران نباشد، جزو حریم خصوصی فرد شمرده می‎شود و اجماع عمومی بر انتشار نیافتن و برملا نساختن آن است. با استفاده از استعاره نمایشی «گافمن» می‎توان گفت امروزه انسان‎ها از حق پنهان نگاه داشتن «پشت صحنه» خود برخوردار شده‌اند؛ پشت صحنه از آن‎جا که مخفی نگاه داشته می‎شود، اطلاع یافتن از آن جذابیت دارد.

وسوسه از زندگی خصوصی دیگران سر در آوردن، همواره وجود دارد، هر چند تقبیح عمومی آن در جامعه جدید، به کنترل آن منجر شده‎است؛ این وسوسه به‎ویژه درباره افراد مشهور بیشتر است. سلبریتی‎ها سبک زندگی خود را در معرض دید عموم می‎گذارند و از این راه بر شهرت و منافع خود می‎افزایند. به درخواست رسانه‎ها مبنی بر آشکار کردن و توصیف زندگی خصوصی خود، نظیر رابطه با همسر و خانواده، نگرش‎ها و نظرات زندگی خصوصی، پاسخ مثبت می‎دهند و به نوعی مرزهای حریم خصوصی خود را به روی عموم مردم می‎گشایند و اجازه می‎دهند تا به‎صورت کنترل‎شده دیگران از بخشی از حریم خصوصی‎شان مطلع شوند؛ به‎این ترتیب، مرزهای حریم خصوصی سلبریتی‎ها به‏صورت خودخواسته توسط خودشان عقب‎تر می‎رود.

زمانی که آن ها بخش هایی از زندگی خود را به جلوی صحنه می‎آورند، دیگر نمی‏توان انتظار داشت این امور به دلخواه شان به پشت صحنه برود. برای مثال، زمانی که یک سلبریتی اخبار مربوط به پیوند زناشویی خود را منتشر می‌کند، این امر عمومی می شود؛ در نتیجه، نمی‌تواند انتظار داشته‎باشد خبر ازدواج او امر عمومی باشد اما خبر طلاق او همچنان امر خصوصی بماند.

همین‎گونه است زمانی که یک سلبریتی نحوه پوشش خود در مکان‎های عمومی را به عنوان یک امر عمومی منتشر می‌کند، این مقوله در هر دو حالت -مطلوب و نامطلوبِ سلبریتی- دیگر جزو حریم عمومی شده‏ است. در نتیجه شکایت از این‎که چرا پوشش او در مکان عمومی در جایی دیگر که دلخواه سلبریتی نیست و صدمه زننده به اوست، انتشار یافته‎است راه به جایی نمی‎برد. این‎ها اقتضائات سلبریتی بودن است. نمی‎توان بخشی از آن را گرفت و بخشی دیگر را پس زد. نمی‎توان از انتشار اخبار جذاب آن منتفع شد و از نشر اخبار نامطلوب و رسواگر در همان زمینه‎ها شکایت کرد؛ این‎ها دو روی یک سکه‎اند.

انتشار اخبار سلبریتی‎ها بخشی از یک مبادله فرهنگی است که هر دو طرف بر روی آن توافق کرده‌اند. جامعه از جذابیت اخبار آن‌ها بهره‎مند می‎شود و سلبریتی با آن به شهرت بیشتر و انتفاع دست می‎یابد، این امری غیرطبیعی نیست اما باید به‎خاطر داشت زمانی که چنین قرارداد نانوشته ‏ای منعقد می‏شود، اخبار دلخواه و غیردلخواه سلبریتی در حوزه‎های عمومی‎شده، هر دو را در بر می‎گیرد و نمی‏توان بخش غیردلخواه آن را جدا کرد.

یادداشت رضا زیبایی، روان‎شناس بالینی
در باب شهرت و خیر و شر آن

این روزها جنجال هایی بر سر انتشار تصاویر خصوصی برخی چهره ها، نقل و نبات صفحات اجتماعی شده، نقل ونباتی شیرین برای مهمانان ناخوانده و تلخ و زهرآگین برای میزبان مستأصل. این‎که چه می‎شود گاه فردی مشهور عمدا یا سهوا چنین می‎کند و برخی هم مترصد و در کمین به او حمله‎ور می‎شوند، یکی از موضوعات جامعه ماست. یکی از پیامدهای زندگی شهری و نسبتا مدرن، گاه رفاه و فراغت افراطی برای برخی اقشار جامعه است و از سویی یکنواختی، فقر تفریح، لذت های طبیعی و میل به لذت‎طلبی برای اقشار متوسط و فقیر. این دو عامل فراغت بیش از حد در برخی اقشار مرفه و میل به سرخوشی کاذب در برخی اقشار پایین‎دست، ترکیب نامیمونی ایجاد می‏کند که به آن «سادیسم اجتماعی» می‏گویند؛ آزردن دیگری برای تفریح و فراغت.

حال مهم نیست سوژه چه باشد و فرد قربانی کیست و چرا مرتکب چنین رفتاری شده، بلکه مهم پر شدن وقت، تخریب و عقده‎‏گشایی، کسب لذت کاذب و ترشح «آدرنالین» است. تأکید می‌کنم که این رفتارها در همه جوامع کنونی بشری وجود دارد و ما نیز مستثنا نیستیم منتها میزان شیوع آن در جامعه‌ای به جامعه دیگر فرق دارد و رابطه مستقیم با میزان کلی سلامت روان جامعه دارد. هرچه افراد جامعه‎ای افسرده‎تر، ناکام‏تر و خشمگین‌تر باشند، به همان نسبت، این‌گونه ابراز خشم‌های به ظاهر متمدنانه شیوع بیشتری دارد و برعکس.

و اما آن سوی قضیه فرد قربانی چه می‎کشد و چه باید بکند؟ هرچه دفاع بیشتری کند، متهم‎تر می شود و در این غرقاب، غرق‎تر! بهترین دفاع گاه سکوت است و گاه یک عذرخواهی کوتاه بدون هیچ توجیهی. بی شک دیده و خوانده‎اید که هر جمله و عبارت توجیهی فرد قربانی مسبب حملات بی شمار بعدی به او بوده‏است؛ حملاتی که گاه رنجش بیشتری از خود واقعه اصلی برای فرد به ارمغان می‏آورد.

نکته کلیدی در این توصیه این است که ما وقتی به مناظره و گفت‌وگو با فرد یا افرادی می‎پردازیم که «موضوع» و «روشِ» گفت‎وگو مشخص است، در حالی‏که در جنجال‏ های صفحات اجتماعی موضوع و روش را هر فرد به سلیقه و منطق خود مشخص می‏کند و سپس بر تیر و کمان خود می‎نوازد. در چنین فضایی، تلاش‎های بی‎وقفه فردی که عکس و فیلمی از او منتشر شده، سند و مدرک آوردن، توصیف، توضیح و تعریف کردن از خود و سابقه خود، متأسفانه همه و همه خوراک جدیدی‏است برای گروه قلیل مترصدان و شکارچیان بیکار و سرخوش صفحات اجتماعی که باز بر فرد بتازند.

پس بهتر است در چنین شرایطی علاج واقعه قبل از وقوع کنید و با سکوت خود و یا یک عذرخواهی کوتاه مجالی برای آن‎ها نگذارید. البته این امر به‎واقع نیازمند خویشتنداری فرد قربانی و از همه مهم‏تر دوری و پرهیز از خواندن و شنیدن زهر نوشته‏های آن گروه معلوم‎الحال است. روش دوری و فرار که برخی افراد مشهور از ابتدای ورود صفحات اجتماعی به کار گرفته‎اند هم برگرفته از این تجربیات اجتماعی و تاریخی بوده‏است که عطایش را به لقایش بخشیده‏اند؛ حالا درست و غلطش بماند ولی گاه آدم ناچاراست یک غلطی بکند ولی فردا به صد غلط کردن نیفتد.

به امید روزی که کثرت شعور اجتماعی بر قلت بی‏شعوری اجتماعی چنان غالب شود که چنین اتفاقاتی مثل رعدی گذرا باشند و هرگز هیچ هموطنی احساس قربانی شدن نکند و حتی اگر اشتباهی کرده‎است جامعه ایرانی و ایمانی ما فرصت جبران و برگشت را به او بدهد و نه مطرود شدن و تحقیر را.

منبع: روزنامه خراسان

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )