کاهش قیمت تا 20 درصد در بازار موبایل، خودرو و مسکنفضای قالب در بازارهای مختلف اقتصاد حکایت از رویگردانی از گرانی و ارزانی کالاها و خدمات دارد و همین انتظار باعث شده حرص خرید از سوی مردم و دلالان کاهش یافته و همسو با بازارهای ارز و طلا روند کاهشی قیمت‌ها در سایر بازارهای کشور قابل رؤیت باشد.

کاهش قیمت‌ ارز و طلا همچون تلنگری شده که در اقتصاد کشور مانند دومینو، شکل گرانی‌ها در بازارهای مختلف کشور را به کاهش قیمت‌ها بدل کرده و بازارهای مختلف از لپ‌تاپ و تبلت و گوشی‌های تلفن تا مسکن و خودرو را تحت‌الشعاع قرار داده است.
به گزارش «جوان»، خبرهای رسیده از بازارهای کالاهایی که کاملاً از خارج وارد می‌شوند، با سرعت بیشتری تحت‌الشعاع قرار گرفته و بازارهای دیگری همچون مسکن و خودرو که گفته می‌شود ارزبری کمتری دارند نیز متأثر از جو مثبت ایجاد شده قیمت‌های خود را کاهش داده‌اند. با این حال بازار مواد غذایی همچنان از خود مقاومت نشان می‌دهد اما می‌توان امیدوار بود با ادامه کنترل و حتی کاهش قیمت ارز مقاومت این بازار نیز بشکند.
بنابراین گزارش قیمت انواع موبایل طی ۱۰ روز گذشته در بازار از ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است و قیمت لوازم صوتی ـ تصویری نیز اگر چه در حال مقاومت است اما با روندکاهشی مواجه شده است.
رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی تلفن همراه علت این موضوع را وابستگی ۱۰۰ درصدی گوشی به ارز دانسته و این کاهش را طبیعی دانسته است.
مهدی عبقری کاهش قیمت‌‌ در مدل‌های ارزان‌قیمت‌ موبایل را حدود ۱۰ درصد و در مدل‌های گران که ارزبری بیشتری دارند، حدود ۲۰ درصد عنوان کرده است.
بر اساس مشاهدات خبرنگار «جوان»، قیمت آیفون ۵ از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۲میلیون و ۲۰۰ تومان کاهش یافته است. همچنین انواع لپ تاپ و تبلت نیز با سقوط قیمت مواجه شده و در برخی برندها تا ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته‌اند. قیمت لپ‌تاپ و تبلت در شرایطی روند نزولی پیدا کرده که معمولاً در فصل تابستان به دلیل افزایش تقاضا باید گران‌تر می‌شدند اما به دلیل کاهش قیمت ارز در برخی مدل‌های پرفروش تا ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت مشاهده شده و پیش‌بینی می‌شود این روند طی هفته جاری ادامه پیدا کند.
«دریچه فناوری اطلاعات» در گزارشی در مقایسه با دهه دوم خردادماه نوشته است: می‌توان گفت روند کاهش قیمت در برخی مدل‌ها به ۲۰ درصد می‌رسد اما پیش‌بینی کارشناسان نشان می‌دهد این تغییرات موقتی هستند و در کوتاه مدت شرایط فروش کالای لپ‌تاپ با تحولاتی روبه‌رو خواهد شد.
افت ۵ میلیونی در برخی خودروها
همچنین خبرهای رسیده از بازار خودرو حاکی از کاهش قیمت شدید در بازارهای دسته دوم خودرو است که طی دو ماهه اخیر با اقبال خوبی روبه‌رو شده بود. البته کاهش قیمت در بازار خودروهای نو و جدید نیز قابل‌مشاهده است، به نحوی که خودروهای خارجی با بیشترین افت ناگهانی خود طی سال جاری مواجه شده‌اند و خودروهایی مانند لوگان و پژو پارس نیز افت ۵میلیون تومانی را هم تجربه کردند.
حسن زمانی‌ افشار، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی کشور ضمن تأیید کاهش قیمت‌ها گفته است: در یک هفته اخیر با کاهش نرخ دلار قیمت بسیاری از خودروهای داخلی کاهش یافته است. البته در میان خودروهای ارزان و داخلی پراید با کمترین افت از ۱۷ میلیون و۳۰۰ هزار تومان به ۱۷ میلیون تومان کاهش یافته است.
مسکن ارزان می‌شود
خبرهای رسیده از بازار مسکن نیز حکایت از ابراز علاقه فروش مسکن توسط بساز بفروش‌ها بعد از انتخابات دارد.
یک مشاور مسکن در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن تأیید این ادعا گفت: قبل از انتخابات برخی صاحبان مسکن علاقه‌ای به فروش نداشتند و منتظر تعیین تکلیف انتخابات بودند و حاضر به فروش ملک خود با قیمت‌های قبل از انتخابات نبودند اما طی روزهای اخیر چندین مورد مراجعه داشته‌ام که خواستار فروش آپارتمان‌های خود با بیش از ۳۰۰ هزار تومان کاهش قیمت بوده‌اند.
وی ادامه داد: با توجه به تنوع فایل‌های فروش اکنون خریداران حق انتخاب بیشتری دارند و خواستار کاهش قیمت بیشتر از سوی فروشنده هستند و جو کنونی حاکم بر بازار فروش نشان می‌دهد که اگر وضع بازار دلار و سکه به همین منوال باشد، مسکن ارزان‌تر خواهد شد. وی همچنین با این گفته که احتمال ورود سرمایه‌ها با خروج از بازار ارز وطلا به سوی مسکن منجر به گرانی خواهد شد، گفت: این امر بعید است زیرا به نظر من بخش مهمی از گرانی‌ها توسط خود مردم و انتظاری است که مردم برای گرانی یا ارزانی دارند. لذا اگر وضع بازار ارز و طلا سامان یابد بعید است که گرانی‌های سابق در این بازار‌ها به مسکن انتقال یابد.

تگ ها:
مطالب مرتبط
آیا سود سهام عدالت سال 97 را می دهند |  آیا سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد
آیا سود سهام عدالت سال 97 را می دهند | آیا سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد
احتمال ورشکستگی قطعه‌سازان خودرو، با ادامه‌ی شرایط فعلی
احتمال ورشکستگی قطعه‌سازان خودرو، با ادامه‌ی شرایط فعلی
قیمت مرغ  امروز 26 تیر 97 |   افزایشی قیمت مرغ امروز
قیمت مرغ امروز 26 تیر 97 | افزایشی قیمت مرغ امروز
تبلیغات
loading...
نظرات