معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه میزان صادرات برق ایران به ترکیه افزایش یافته گفت: در صدد افزایش صادرات برق به پاکستان هستیم و چنانچه پول صادرات برق را ندهد کالاهای مورد نیازمان را از این کشور وارد می‌کنیم.

محمد بهزاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که با توجه به آغاز فصل تابستان تولید و مصرف برق در چه وضعیتی است، افزود: پیک مصرف برق در حال حاضر 42 هزار و 258 مگاوات شده است که نسبت به پیک سال قبل هنوز 1100 مگاوات پایین‌تر است.

 

وی ادامه داد:سال گذشته پیک مصرف برق در مرداد ماه به 43 هزار و 337 مگاوات رسیده بود اما در حال حاضر پیک مصرف برق به  42 هزار و 258 مگاوات  رسیده است.

 

وی اضافه کرد:پیش‌بینی ما این است که پیک مصرف امسال به 46 هزار و 200 مگاوات برسد که 4 هزار مگاوات به پیک موجود 42 هزار و 258 مگاوات اضافه شود بنابراین تمام نیروگاه‌ها آماده سرویس دهی هستند.

 

بهزاد خاطر نشان کرد: پیش‌بینی کردیم که 2 هزار مگاوات هم ذخیره نیروگاهی داشته باشیم.

 

*رشد 20 درصدی صادرات برق نسبت به پارسال

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی  در پاسخ به این سؤال که چه میزان از بابت صادرات برق به کشورهای همسایه طلبکار هستیم، گفت: بهتر است وارد مسائل مالی نشویم چرا که صادرات برق به خوبی ادامه دارد و پارسال نسبت به سال گذشته بیش از 30 درصد رشد صادرات برق داشتیم و امسال هم که صادرات ما تا الان 20 درصد بیشتر از پارسال بوده است.

 

به گفته وی، از لحاظ پیک حدود1600 مگاوات پیک صادرات برق ایران است.

 

*افزایش صادرات برق به ترکیه

 

بهزاد در پاسخ به این سؤال که صادرات برق به ترکیه و پاکستان به کجا رسید و گفت: صادرات برق به ترکیه افزایش یافته و از ولتاژ  230 کیلوولت به 400 کیلوولت ارتقا پیدا کرد ه است که همین باعث شده تا در حال حاضر میزان صادرات برق به 400 مگاوات برسد.

 

وی افزود: ایران به پاکستان علاوه بر 100 مگاواتی که در حال حاضر صادر می‌کند آمادگی دارد که خط 230 کیلوولت از چابهار به بندر گوآدر را ارتقاء و 130 مگاوات برق را صادر کند.

 

وی ادامه داد: 1000 مگاوات دیگر هم پیش‌بینی شده است که از زاهدان به کویته پاکستان انجام شود که بر اساس آن تفاهمنامه‌ای تنظیم و فرستاده شده است اما دولت پاکستان هنوز به آن پاسخی نداده است.

 

بهزاد اضافه کرد:به هر حال ایران می‌تواند به خوبی به پاکستان برق صادر کند و آنها با توجه به اینکه در برخی از شهرها روزانه 17 ساعت خاموشی دارند ما آمادگی کامل داریم که به آنها و سایر کشورهای همسایه صادرات برق داشته باشیم.

 

*صادرات برق به پاکستان و دریافت کالا به جای پول

 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سؤال که آیا از پاکستان از بابت صادرات برق پول نقد دریافت می‌شود یا اینکه قرار است کالا و گندم دریافت کنیم گفت: به هر حال شرایط تحریمی وجود دارد و اگر نتوانیم پول بگیریم بالاخره کالاهای مورد نیاز را با هماهنگی بازرگانی خارجی دریافت خواهیم کرد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
بیشتر تجارت های بیت کوین فریب است
بیشتر تجارت های بیت کوین فریب است
سود سهام عدالت اسفند97کی واریزمیشود | زمان واریز سود سهام عدالت اسفند 97
سود سهام عدالت اسفند97کی واریزمیشود | زمان واریز سود سهام عدالت اسفند 97
جزییات و علت آتش سوزی اهواز | ماجرای انفجار در اهواز | تلفات آتش سوزی در اهواز
جزییات و علت آتش سوزی اهواز | ماجرای انفجار در اهواز | تلفات آتش سوزی در اهواز
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )