سالروز بزرگداشت علامه مجلسی /  30 مرداد چه روزی است / گرامی داشت روز علامه مجلسی

در تقویم عمومی سی مرداد ماه به نام روز بزرگداشت علامه مجلسی نام گذاری شده است.

ملا محمدباقر مجلسی فرزند ملا محمدتقی مجلسی، در سال 1037 ق در اصفهان‏ زاده شد و در سال 1110 ق در همان شهر چشم از جهان فرو بست. او به مجلسی دوم و پدر بزرگوارش به مجلسی اول مشهور است و هر دو در شمار دانشمندان بزرگ شیعه می‏ باشند.

علامه محمد باقر مجلسی از بزرگ‏ترین عالمان شیعه است که خدمات گوناگون و فراوانی به جهان اسلام و مذهب تشیع کرده است. از جمله خدمات فرهنگی و دینی او تألیف کتاب‏های بسیاری در موضوعات مختلف دینی به دو زبان فارسی و عربی است. امّا در میان آثار گران سنگ علامه مجلسی، مجموعه عظیم بحارالانوار که به حق دایرة المعارف بزرگ شیعه است ـ بیش از دیگر آثار وی موجب شهرت او شده است.

علامه مجلسی در مسیر احیای علوم اهل بیت علیهم السلام راه استادانش را در پیش گرفت و با رها کردن علوم عقلی با کوله باری از تعبد به سوی نوری که از قله بلند روایات و احادیث می‌­تابید شتافت و در اولین قدم کتب اربعه را به صحنه درس و بحث کشاند. ضمن نگاشتن شرح بر اصول کافی و تهذیب­، از شرح من لایحضره الفقیه که پدرش بر آن شرحی نگاشته بود، خودداری کرد و یکی از شاگردانش را به نوشتن شرح استبصار تشویق نمود

علامه مجلسی با توجه به نیاز فرهنگی مردم زمان خود دست به تالیف کتاب‌های گوناگون می­‌زد. زمانی احساس می­‌کرد مردم به علم نجوم نیازمندند، پس کتاب اختیارات را می‌­نوشت و چون احساس ­می­‌کرد، جامعه به سوی جدا شدن از خدا سوق داده می‌­شود کتابی در تهذیب اخلاق چون عین الحیاه را ­ می‌­نگاشت

سالروز بزرگداشت علامه مجلسی /  30 مرداد چه روزی است / گرامی داشت روز علامه مجلسی

علامه مجلسی و فعالیت ها آن

علامه مجلسی عالمی دینی بود که عرصه نشر تعالیم شیعی ترویج آداب و سنت های دینی باز گفتن دیدگاه های خود درباره نحله ها و فرقه های منحرف از دین، سامان دادن یکی از بزرگ ترین جوامع حدیثی شیعه و امر به معروف و نهی از منکر را میدان فعالیت خود قرار داد. او افزون بر همه اینها برخی مناصب رسمی دین را که بنا بر آموزه های دینی بر دوش فقیه نهاده شده، در بخش پایانی عمر خود تصدی کرد. اقامه نماز جمعه و شعایر دینی، نهی از منکراتی چون شراب خواری، مبارزه با جریانات افراطی تصوف، و امر کردن پادشاهان به اجرای عدالت در دوران شیخ الاسلامی و…، از جمله فعالیت های اجتماعی او به شمار می رود.

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )