نخستین رایانه کوانتومی به ناسا و گوگل فروخته شدسازمان فضایی آمریکا (ناسا ) و گوگل نخستین رایانه کوانتومی را از یک شرکت کانادایی خریدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری 'ساینس'، این رایانه کوانتومی توسط یک شرکت کانادایی به نام 'D-Wave of Burnaby' ساخته شده است.این شرکت کانادایی تنها سازنده رایانه کوانتومی در جهان است.این شرکت در سال ۲۰۱۱ فضاپیمای غول پیکر 'Lockheed Martin' را ساخت .
یکی از مدیران شرکت گوگل هدف این شرکت از خریداری این رایانه را انجام محاسبات بسیار پیچیده بیان کرده است.
الگوریتم های این رایانه پیشرفته به گونه ای طراحی شده است که تمام فعالیت های محاسباتی آن در چارچوب خاصی انجام می شود.
این رایانه دارای چند الگوی از پیش تعیین شده است که فرآیند محاسبات را سرعت می بخشد.
متخصصان شرکت گوگل بر این باورند که با استفاده از این رایانه می توان مدل هایی کارآمد و دقیق در تمام جنبه ها از تشخیص گفتار گرفته تا جست وجو در وب را طراحی و پیاده سازی کرد.
رایانه ساخته شده در زمینه جست وجوی تصاویر در اینترنت، بسیار قدرتمند و سریع است.
در سال ۲۰۰۹ شرکت گوگل با همکاری همین شرکت موفق به توسعه یک الگوریتم یادگیری ماشین شد که منجر به تسریع موتور جست و جوی گوگل شد.
دو سال پیش نیز یکی از ماشین های شرکت روی سرورهای ناسا واقع در کالیفرنیا نصب شد که محاسبات را ۳۶۰۰ بار سریعتر از رایانه های معمولی انجام می داد.
سالهاست که ساخت رایانه های کوانتومی و نحوه عملکرد آنان بحث انگیز شده است.واحد حافظه این رایانه ها'کیوبیت' نامیده می شود.
واحد حافظه در رایانه های عادی «بیت» نامیده می شود. بیتها می توانند یا « صفر » و یا «یک» باشند. ولی کیوبیت رایانه کوانتومی قادر است در آن واحد هر دو مقدار صفر و یک را داشته باشد و همین امر باعث سرعت فوق العاده آن می شود.
هنوز اطلاعات زیادی در مورد این رایانه جدید و قیمت آن دردسترس نیست و هدف کلی دو شرکت از خرید آن، سرعت در محاسبات و استفاده از الگوهای تعریف شده برای آن بوده است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
قیمت و مشخصات فنی سوبارو BRZ مدل ۲۰۱۹، اعلام شد
قیمت و مشخصات فنی سوبارو BRZ مدل ۲۰۱۹، اعلام شد
آیا می‌توان با پول مردم ایران، صاحب خودروسازان خارجی شد؟
آیا می‌توان با پول مردم ایران، صاحب خودروسازان خارجی شد؟
موتور جستجوی گوگل چین، شماره تلفن کاربر را ضمیمه نتایج جستجو می‌کند
موتور جستجوی گوگل چین، شماره تلفن کاربر را ضمیمه نتایج جستجو می‌کند
تبلیغات
loading...
نظرات