محققان سوئدی به این نتیجه رسیدند که زنان سالخورده‌ای که رژیم گرفته و وزن کم می‌کنند حافظه خود را نیز در مقایسه با زمان چاقی ارتقا داده‌اند

به گزارش مهر، تحقیقات پیشین نشان می‌داد که افراد چاق حافظه اپیزودیک (حافظه توانایی به یاد آوردن رویدادهای طول زندگی) بسیار بدی دارند، اما تحقیقات جدید اثبات می‌کنند که این وضعیت وخیم حافظه افراد چاق قابل بازگشت است.

دکتر آندرس پیترسون از دانشگاه اومی در سوئد از 20 زن با متوسط سنی 61 سال خواست رژیم‌های غذایی شش ماهه را رعایت کنند.

قبل و پس از رژیم غذایی، حافظه اپیزودیک زنان با پرسیدن پرسش‌هایی درباره یک سری نام و چهره آزمایش شد و سپس مکرر این آزمایش‌ها تکرار شد.

عمکلکرد زنان در این آزمایش با کاهش وزن بهتر شد و اسکن‌های مغزی که در طی تمرین گرفته شد، نشان داد که وقتی این زنان وزن خود را کاهش دادند حافظه‌های کارآمدتری داشتند و ظاهرا آنها اطلاعات بیشتری در مغز خود جای داده و این اطلاعات را به یاد می‌آوردند.

دکتر پیترسون نتایج تحقیقات خود را در همایش سالانه انجمن غدد مترشحه داخلی در سانفرانسیسکو ارائه داد.

وی در رابطه با این نتایج گفت: فعالیت تغییر کرده مغز پس از کاهش وزن نشان می‌دهد که پس از لاغری مغز این افراد فعال‌تر شده و خاطرات جدیدی ذخیره می‌کند و برای جمع کردن اطلاعات ذخیره شده به منابع کمتر مغزی نیاز دارد.

این پزشک یادآور شد که نتایج تحقیقات حاضر نشان دهنده این است که نقصان عملکرد حافظه مرتبط با چاقی قابل برگشت است و می‌تواند انگیزه‌ای برای لاغری باشد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
عرق ریختن در خواب نشانه چیست؟
عرق ریختن در خواب نشانه چیست؟
هشدارهایی که مردان باید جدی بگیرند
هشدارهایی که مردان باید جدی بگیرند
علائمی که نشان می دهد بدن شما در سلامت کامل است
علائمی که نشان می دهد بدن شما در سلامت کامل است
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )