مک‌کین: خاورمیانه در آستانه انفجار استسناتور جان مک‌کین با هشدار نسبت به اینکه درگیری‌های سوریه خاورمیانه را به آستانه انفجار کشانده است، از دولت ‌آمریکا به دلیل عدم ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه به شدت انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا ، جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان، از دولت باراک اوباما به دلیل عدم ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه به شدت انتقاد کرد و گفت: واشنگتن باید برای سقوط نظام بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) و وارد کردن شدیدترین ضربه به ایران از ۲۵ سال گذشته تاکنون وارد عمل شود.

سناتور مک‌کین در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا مخالفان سوری به دلیل ناکامی در تلاش‌هایشان برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع با خسارت‌ها و شکست‌هایی روبه‌رو خواهند شد، مدعی شد: اینطور فکر نمی‌کنم اما شکی نیست که نظام سوریه با در اختیار داشتن چندین تُن سلاح‌های ساخت روسیه و حمایت‌های فراوان ایران در درگیری‌ها برتری خواهد یافت.

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: شمار زیادی از گروه‌های مبارز از سراسر جهان برای حمایت از اسد وارد سوریه شده‌اند و این علاوه بر حضور بیش از ۵۰۰۰ تن از نیروی حزب‌الله لبنان در سوریه است.

مک‌کین گفت: این مساله به یک درگیری منطقه‌ای تبدیل شده است، اما با این حال نظام سوریه از آن به عنوان جنگ داخلی یاد می‌کند.

این سناتور آمریکایی در ادامه تاکید کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا اخیرا در گفت‌وگو با وی در خصوص بحران سوریه، گفته است که دیدگاه وی را درک کرده و به آن احترام می‌گذارد، اما نمی‌تواند با آن موافقت کند.

جان مک‌کین همچنین مدعی شد: خاورمیانه در حال حاضر به دلیل درگیری‌ها در سوریه و به‌ویژه افزایش ناآرامی‌ها در لبنان و اردن و ورود حزب‌الله به درگیری‌های سوریه در آستانه انفجار قرار دارد؛ به نحوی که امروز شاهد درگیری میان شیعه و سنی، عربستان، آمریکا، روسیه، ایران و افزایش ناآرامی‌ها در کشورهای منطقه هستیم و این امر عادلانه نیست.

وی همچنین درباره انتشار فیلمی از خورده شدن اعضای بدن یکی از سربازان نظام سوریه توسط یکی از اعضای گروه‌های مسلح شورشی و اینکه آیا این فیلم برای توجیه تصمیم آمریکا مبنی بر عدم مداخله در سوریه کافی است یا خیر چنین مدعی شد: چیزی که ما دیدیم اقدام یک شخص بود، در حالی که اسد استراتژی دارد که بر اساس شکنجه، تجاوز و قتل و کشتار استوار است. در سراسر سوریه گورهای دسته جمعی وجود دارد و بین این دو امر تفاوت زیادی وجود دارد.

مک‌کین ادامه داد: در حال حاضر ۹۳ هزار تن در سوریه کشته شده‌اند. اوباما گفته است که آمریکا از مرگ ۱۰۰ تن به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی مطمئن است اما سرنوشت بقیه کشته‌ها چه می‌شود؟

سناتور آمریکایی در پایان ضمن دعوت به تلاش برای براندازی نظام سوریه گفت: اگر بشار اسد بتواند در حفظ قدرتش استوار بماند و ایرانی‌ها بتوانند موفق شوند، می‌توان میزان نفوذی که ایران در منطقه به ‌آن دست خواهد یافت تصور کرد اما در مقابل اگر نظام اسد سقوط کند، ایران با بزرگترین ضرر از ۲۵ سال گذشته تاکنون مواجه می‌شود و به طبع از حزب‌الله جدا خواهد شد. چیزی که ما می‌گوییم این است که ما به مخالفان سوریه سلاح سبک بدهیم چرا که سلاح سبک کاری در برابر موشک‌های نوع اسکاد و تانک‌ها از پیش نمی‌برد.

تگ ها:
مطالب مرتبط
وقتی مسی دیگر بی‌خیال جام جهانی می‌شود (عکس)
وقتی مسی دیگر بی‌خیال جام جهانی می‌شود (عکس)
هتل طلاکوب پوتین بر فراز آسمان + عکس
هتل طلاکوب پوتین بر فراز آسمان + عکس
نتانیاهو اوقات بیکاری خود را در پارلمان اسرائیل چطور پر می‌کند؟
نتانیاهو اوقات بیکاری خود را در پارلمان اسرائیل چطور پر می‌کند؟
تبلیغات
loading...
نظرات