چه کسی رئیس مجلس جدید خواهد بود / جزئیات انتخاب هیات رئیسه مجلس / گزینه های ریاست مجلس

به گزارش تیم سیاسی نت شهر، قوه مقننه یا مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم قدرت سیاسی در ایران است و گلوگاه اجرای قوانین و خطی مشی سیاسی هر کشوری را مشخص می کند. در مجلس شورای اسلامی، هیات رئیسه و رئیس مجلس از قدرتی به مراتب بالاتر از مابقی کرسی های مجلس در اختیار دارد.

این روزها پس از انتخابات میان دوره ای مجلی سورای اسلامی زمان تغییر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و به تبع آن انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی رخ می دهد. تمامی فراکسیون های مجلس در تلاش هستند تا بیشترین کرسی های صدر مجلس را تصاحب کنند.

یکی از فراکسیون های اصلاح طلبان، فراکسیون امید است که تقریبا اکثر کرسی ها را در شهرا توانست بدست آورد. با وجود تمامی پشت پرده های سیاسی رئیس مجلس چه کسی خواهد بود؟

فراکسیون امید مجلس به دنبال تغییر هیات رئیسه و رئیس مجلس یعنی علی لاریجانی است. اما خودش چه گزینه ایی دارد؟ پزشکیان و عارف هر دو از گزینه های اساسی و اصلی رئیس مجلس شورای اسلامی هستند. هر دو ذدارای سابقه ای انقلابی بوده و می توانند گزینه های مناسبی برای ریاست مجلس باشند.

علی لاریجانی به عنوان ریاست مجلس و همچنین دو نایب رئیس مجلس یعنی پزشکیان و علی مطهری در این چند سال توانسته اند روندی مناسب را پی بگیرند. احتمال تغییر علی مطهری و پزشکیان از نایب رئیسی مجلس بسیار پایین است اما ممکن است که ریاست مجلس از علی لاریحانی به محمد رضا عارف تغییر پیدا کند.

این در حالی است که عارف این خبر را تکذیب نموده است و از تدابیر و خدمات این اشخاص تقدیر و تشکر کرده است. عارف در این خصوص گفته است: این خبر را تکذیب می‌کنم. ما کارگروهی برای مذاکره با اصولگرایان داشتیم و من هم ملاقاتی با آقای حاجی بابایی داشتم که در این ملاقات تأکید بر همدلی و تفاهم صورت گرفت و اصلاً وارد هیچ مصداقی نشدیم، لذا اینکه شایعه شد درباره رییس و نواب رییس توافق کرده ایم را تکذیب میکنم.

در مجلس 3 فراکسیون اصول گرا، امید، مستقلین از دیگر فراکسیون ها قدرت مانور بیشتری دارند. احتمال دارد برایهیات رئیسه این سه فراکسیون اصلی یک لیست 12 تایی به صورت هر کدام 4 نماینده معرفی کنند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )