رکورد مصرف روزانه آب در پایتخت شکست/ ذخیره سدها قرمز شددر سطح استان تهران به ازای هر نفر 260 لیتر آب تولید می‌شود که در بخش خانگی به ازای هر نفر در شبانه‌روز 200 لیتر مصرف می‌شود در صورتی که این میزان در برخی مراکز کشورهای اروپایی بین 100 تا 110 لیتر در شبانه‌روز است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفای استان تهران از افزایش مصرف روزانه آب به 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب در تهران و ثبت یک رکورد جدید خبر داد و گفت: ذخیره آب سدهای تهران 40 درصد کاهش یافته است.

به گزارش مهر، علیرضا نوذری پور گفت: امسال از نظر بارندگی و  ذخیره سدها در وضعیت نامناسب تری نسبت به سال گذشته قرار داریم. معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در هفته گذشته با توجه به افزایش دمای هوا به 36 درجه سانتیگراد، متاسفانه مصرف آب تهران به رکورد 3 میلیون و 200 هزار متر مکعب در روز رسید؛ با این‌ حال حتی در روزهای گرم سال نیازمند دقت در مصرف آب هستیم.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفای استان تهران با بیان اینکه امسال هم از نظر بارندگی و هم ذخیره سدها در وضعیت نامناسب‌تری نسبت به سال گذشته قرار داریم افزود: میانگین بارندگی در سطح کشور 250 میلیمتر و در استان تهران 230 میلیمتر است. امسال نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد کاهش بارندگی داریم و این موجب شده ذخیره سدها در استان تهران 40 درصد کاهش داشته باشد.

وی در خصوص وضعیت مصرف آب در تهران گفت: در طول سال در شهر تهران یک میلیارد مترمکعب آب تصفیه و توزیع می‌شود که در روزهای مختلف سال با توجه به گرمای هوا میزان مصرف تغییر می‌کند. نوذری‌پور با بیان اینکه 80 درصد آب خانگی در حمام، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه، مصرف می‌شود گفت: این 3 بخش‌ نیاز به مدیریت دارند و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، کاهش زمان شستشو و استحمام در کاهش میزان مصرف این بخش‌ها بسیار موثر است.

نوذری پور با بیان اینکه آب یک سرمایه کلی است اظهار داشت: متاسفانه آب به محض مصرف تبدیل به فاضلاب می‌شود و زمان طولانی نیاز دارد تا دوباره به چرخه برگردد. البته آبفای استان تهران پروژه جمع‌آوری فاضلاب را در دست اجرا دارد که در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است؛ هم‌ اکنون در جنوب تهران تصفیه‌‌خانه‌هایی داریم که بین 5 تا 8 متر مکعب فاضلاب‌ را تصفیه می‌کنند و برای کشاورزی در دشت‌های ورامین استفاده می‌شود.


این مقام مسئول در آبفای استان تهران افزود: ما اعتقاد داریم باید آب در نقطه اقتصادی خودش به متقاضی ارائه شود. با توجه به اینکه قیمت هر متر مکعب آب بین یک سوم تا یک چهارم قیمت تمام شده تولید آن است انگیزه برای کاهش مصرف ضعیف است. با اینکه فرهنگ دینی و ملی ما برای آب قداست قائل است اما متاسفانه شاهد هستیم که سرانه مصرف آب در تهران بسیار بیشتر از بسیاری شهرهای پرآب اروپا است که میانگین بارندگی آنها حدود 1000 میلیمتر است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفای استان تهران بیان داشت: در سطح استان تهران به ازای هر نفر 260 لیتر آب تولید می‌شود که در بخش خانگی به ازای هر نفر در شبانه‌روز 200 لیتر مصرف می‌شود در صورتی که این میزان در برخی مراکز کشورهای اروپایی بین 100 تا 110 لیتر در شبانه‌روز است؛ بنابراین ما باید تاکید ویژه‌ای در بخش مدیریت مصرف آب داشته باشیم که این امر هم تلاش دولت و شرکت‌های آب و فاضلاب را می‌طلبد و هم همکاری مردم را.

وی با تاکید بر اینکه باید به سرانه مصرف 100 تا 135 لیتر آب به ازای هر نفر در استان تهران برسیم افزود: اگر این کار را نکنیم متاسفانه آینده خوبی در  پیش رو نخواهیم داشت. در سال 1335 در کشور به ازای هر نفر 7000 متر مکعب سرانه آب تجدیدپذیر وجود داشت که متاسفانه این میزان در حال حاضر به 1700 متر مکعب در سال کاهش یافته است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
جدول قطعی برق استان کرمان سه شنبه 26 تیر 97 | ساعت قطعی برق در رفسنجان و زرند و شهر بابک و انار 97/4/26
جدول قطعی برق استان کرمان سه شنبه 26 تیر 97 | ساعت قطعی برق در رفسنجان و زرند و شهر بابک و انار 97/4/26
جدول زمانبندی قطعی برق کرمانشاه سه شنبه  26 تیر 97 | ساعت های خاموشی قطعی برق صحنه و سنقر  و گوزران و هرسین 97/4/26
جدول زمانبندی قطعی برق کرمانشاه سه شنبه 26 تیر 97 | ساعت های خاموشی قطعی برق صحنه و سنقر و گوزران و هرسین 97/4/26
جدول قطعی برق آذربایجان غربی سه شنبه 26 تیر 97 | ساعت قطعی برق ارومیه  و پیرانشهر و سردشت و بوکان و چالدران و شاهین دژ
جدول قطعی برق آذربایجان غربی سه شنبه 26 تیر 97 | ساعت قطعی برق ارومیه و پیرانشهر و سردشت و بوکان و چالدران و شاهین دژ
تبلیغات
loading...
نظرات