علت شکست خوردن رئیسی در مقابل روحانی / علت شکست رئیسی در برابر روحانی

بعد از اعلام نتایج انتخابات در ذهن مردم حامیان رییسی سوالی ایجاد شده است . اصولگرایان دوست داشتند حسن روحانی اولین رییس جمهور چهار ساله ایران باشد.

روحانی توانست در یک رقابت سخت گوی را از رقبای خود برباید وبرای بار دوم برکرسی ریاست قوه مجریه تکیه بزند برای پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان نتوانستند پیروز انتخابات شوند؟ باید رفتار سیاسی راست گرایان را مورد بررسی قرار داد و به اشتباهات  استراتژیک آنها اشاره کرد.

اولین اشتباه آنها این بود که اصول گرایان تصمیم گرفتند برای رسیدن به قوه مجریه به رقابت با رییس جمهور مستقر بپردازد در ایران رسم براین است که کسی که در دوره اول رییس جمهور میشود در دور دوم هم از سوی مردم به عنوان رییس جمهور انتخاب می شوند مردم به رییس جمهور مستقر اطمینان بیبشتری دارند تا نامزدهای دیگر به جز بنی صدر که از ریاست جمهوری عزل و شهید رجایی دیگر روسای جمهور ایران هر کدام  8 سال برکرسی ریاست قهوه مجریه تکیه زدند اصول گرایان اگر با تمام قوا در سال 1400 به صحنه بیایند می توانند پیروز از کارزار رقابت انتخابات ریاست جمهوری بیرون بیایند.

اشتباه دوم این بود که انها تمام سرمایه خود را وارد صحنه کردند رییسی قالیبات میرسلیم و زاکانی  حاج بابایی و زاهدی و... نامزدهای اصولگرایان  برای رقابت با روحانی بودند آنها می خواستند به هر شکل ممکن به قوه مجریه برسند بدون این که توجه کنند ممکن است آن سوی بازی انتخابات دوازدهم شکست باشد رد صلاحیت بسیاری از چهره های شکست رئیسی از روحانی  باعث شد تا تمام سرمایه های اصولگرا در سپهر سیاست ایران ازبین برود دیگر نمی شود اصولگرایی را پیدا کرد که طعم شکست در انتخابات را نچشیده باشد.

اشتباه سوم آنها در ارائه برنامه‌های انتخاباتی بود. اصول‌گرایان تصور می‌کردند با استفاده از استراتژی احمدی نژاد یعنی دادن وعده‌های کلی و حمله به رقبا استفاده کردند. آنها فراموش کرده بودند که مردم این رفتار را پس زده بودند و دوست نداشتند بازهم شاهد رفتارهای این چنین از سوی نامزدهای انتخابات باشند.وعده‌های کلی نامزدهای اصول‌گرا مانند افزایش یارانه که با سوال‌های روحانی و جهانگیری روبرو می‌شد نتوانست مردم را قانع کند که به جای روحانی به رییسی رای بدهند. کنار رفتن قالیباف به نفع رییسی بزرگ‌ترین اشتباه اصول‌گرایان در انتخابات بود. اصول‌گرایان تصور می‌‌کردند با رفتن قالیباف تمام سبد رای او به سوی رییسی کشیده خواهد شد. اتفاقی که نیفتد. بخشی از حامیان قالیباف به حسن روحانی را دادند. شاید اگر رییسی به نفع قالیباف از صحنه کنار می‌رفت تمام رای او به سبد قالیباف ریخته می‌شد.سبد رای قالیباف اصول‌گرایانه نبود و همین باعث شد رای دهندگان به او به سمت روحانی بروند. اصول‌گرایان بعد از دو انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و مجلس دهم در سال 94 بازهم شکست دیگری را تجربه کردند. شکستی که از دو شکست دیگر تلخ تر بود. باید دید این جریان سیاسی چگونه می‌خواهد خود را برای آینده و انتخابات‌های پیش رو آماده کند؟ پاسخ به این سوال احتیاج به زمان دارد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات
 • کاربر میهمان :

  بزرگترین اشتباه دولت سند 2030بوده اما در زیرش درج کردن آنچه با مذهب و فرهنگ ما در تضاد است را انجام نمیدیم من خودم طرفدار اقای روحانی هستم ولی امیدواری این آخرین اشتباه این مدلی باشه خودم به چشم خودم دیدم که خیلی ها بعدازاین موضوع رای شان از آرای روحانی به سمت دیگری رفت یادتان باشد ما ملت ودولت پاکی داریم اشتباه بزرگی بود خیلی بزرگ


  1396/03/01 13:57:35
 • کاربر میهمان :

  برو خجالت بکش ملتی که رهبر بهشون تبریک گفت به باب روی آوردند شما چرا با تتلو رفیق شدین


  1396/03/01 13:34:19
 • نعمت :

  سلام دلیل رای نیاوردن آقای رییسی استفاده ازشیوه احمدی نژاد نیس یکی از دلایل رو خودتون فرمودید مرد برییس جمهور مستقر رای میدهند چون تنبلند و حال و حوصله تحقیق برای یافتن فرد اصلح رو ندارند دلیل دیگر اینکه ملت بطرف فرهنگ هایی میل پیدا کردند که دولت باب کردند نمونهش سند ۲۰۳۰


  1396/02/31 14:41:05
 • کاربر میهمان :

  واقعا قدم به قدمن جا پای احمدی نژاد گذاشتن عاقبتشون هم مثل همون میشه


  1396/02/31 13:43:39

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )