محمد هاشمی رفسنجانی کیست/ بیوگرافی و زندگینامه محمد هاشمی رفسنجانی/سوابق مدیریتی محمد هاشمی

چند ماه پیش بود که خبر مرگ هاشمی رفسنجانی همگان را شوکه نمود. یار همیشگی انقلاب و مردی که خنده های گوشه لبش مانند پدری مهربان یار و یاور همیشگی جوانان و انقلاب بود.

دیروز 26 فروردین برادر اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد هاشمی رفسنجانی در آخرین روز از مهلت ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نامزد انتخابات شد و ثبت نام نمود.

تیم سیاسی نت شهر، اما بسیاری محمدهاشمی رفسنجانی را نمی شناسند. محمد هاشمی کیست؟ بیوگرافی و زندگینامه و سوابق مدیریتی محمدهاشمی رفسنجانی چیست؟

 

محمد هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۲۱ در رفسنجان بدنیا آمد، سیاست‌مدار ایرانی و عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی است.

در ۱۳۲۱ خورشیدی در رفسنجان زاده شد.  او یکی از ۸ فرزند میرزاعلی هاشمی بهرمانی و ماه‌ بی‌بی صفریان است. در دانشگاه برکلی کالیفرنیا تحصیل کرد و دارای فوق لیسانس مدیریت و دارای تحصیلات حوزوی است.

فعالیت‌های سیاسی او از قبل از انقلاب آغاز می شود و به صورت خلاصه می توان به مشارکت فعال در نهضت اسلامی به رهبری سید روح‌الله خمینی در دهه ۱۳۴۰ اشاره کرد که به دستگیری و تبعید و زندان وی انجامید. او در پایه‌گذاری و اداره انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا مشارکت داشت. وی در زمان شاه مدت زیادی را در زندان مانند برادر خود اکبر هاشمی گذراند.

از دیگر فعالیت های سیاسی وی بعد از انقلاب می توان به عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران بود و در تأسیس حزب کارگزاران سازندگی به عنوان عضو مؤسس شرکت کرد. او عضو سابق شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی است.

از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۳ رئیس سازمان صداوسیما بود و سپس مدتی در وزارت امور خارجه ایران کار کرد. وی از سال ۱۳۷۵ تا دوره ششم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.او برادر اکبر هاشمی رفسنجانی می‌باشد.

وی از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۳ رئیس سازمان صدا و سیما بود. از مهمترین کارهای او در زمان ریاست صداوسیما تأسیس شبکه ۳ در سال ۱۳۷۳ بود. شبکه‌ها و دفاتر استانی و برون‌مرزی بسیاری در دوران ریاست او بنیان نهاده شد.
قضیه الگو معرفی نمودنِ اوشین برای زنان در یک مصاحبه در زمان ریاست وی بر سازمان صدا و سیما رخ داد.

پست های اجرایی

معاون وزیر کشاورزی
معاون نخست‌وزیر
سرپرست وزارت امور خارجه
ریاست صدا و سیمای جمهوری اسلامی (از ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۳)
قائم مقام وزیر امور خارجه
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری
عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام (از ۱۳۷۵ تاکنون)
ریاست دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 باید به نظاره بنشینیم و رقابت وی با مابقی کاندیدا ها را تماشا کنیم. نباید انتظار داشته باشیم که وی بتواند در جایگاه برادرش قرار گیرد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )