محمد غرضی کیست/ بیوگرافی و سوابق سیدمحمد غرضی/ محمد غرضی نامرد انتخابات ریاست جمهوری 96 کیست

سید محمد غرضی در ۲۳ بهمن ۱۳۲۰ در اصفهان به دنیا آمد. سید محمد غرضی مهندس برق و یک دولتمرد ایرانی است. او استاندار کردستان و خوزستان، نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی از اصفهان، وزیر نفت در دولت مهدوی کنی و میر حسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت دوم موسوی و دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بود. او از زمان تأسیس تا ۱۳۸۹، در پنج دوره سه ساله، ریاست سازمان نظام مهندسی کشور را بر عهده داشت. او بمدت یک سال عضو اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران بود. او هم اکنون رئیس هیئت مدیره و مسئول مدیریت شرکت مشانیر، بزرگترین شرکت مشاور وزارت نیرو، است.

 

دیدگاه های محمد غرضی

او قائل به اولویت کار بر سرمایه است.  غرضی خود را نه اصلاح طلب و نه اصولگرا بلکه از متن انقلاب و از «طیف بسیار چپ و تند نظام اسلامی» می‌داند.  او با تحزب مخالف است و به همین دلیل با محمدحسین بهشتی، از رهبران حزب جمهوری اسلامی اختلاف داشت. او خود را هرگز جزو هیچ گروه و دسته‌ای نمی‌داند.  او معتقد است احزاب و گروه‌های سیاسی برای ایران فقط هزینه داشتند و هیچ فایده‌ای جز تبدیل دلار هفت تومانی به سه هزار و پانصد تومان به همراه نیاوردند. در خصوص سفرهای استانی وی وظیفه دولت را مبارزه با تورم می‌داند و باور دارد در این سفرها حرفهای تکراری زده می‌شود.  او پایه جمهوریت را رای مردم می‌داند و باور دارد برای توسعه جمهوریت مردم باید با رای خود استانداران را انتخاب کنند.  او آلمان و آمریکا را به دلیل فدرال بودن، انتخاب استانداران به دست مردم و پاسخگویی آنها به مردم، در مقابل فرانسه، روسیه، چین و انگلستان دارای شهرهای آباد بیشتری می‌داند.  با این وجود در پاسخ به پرسشی در مورد حکومت فدراتیو می‌گوید: «من این کلمات را نمی‌فهم چرا که این کلمات معنای خاص سیاسی دارد و مرا دچار سردرگمی می‌کند. من معتقدم که مردم هر استان باید استاندار خود را انتخاب کنند و معتقدم که حکومت‌های فدرال و فدرال پاسخگوی مردم نیستند. من معتقدم این کلمات باعث گرفتاری می‌شود.

او بزرگترین مشکل صد سال اخیر ایران را تورم می‌داند. به نظر او دولت نباید متورم باشد، یعنی بیش از درآمدهایش هزینه کند. به اعتقاد او دولت این هزینه را از جیب مردم می‌پردازد، و او می‌خواهد این دست دولت که در جیب مردم است را قطع کند.

راهکار او برای مقابله با تورم ایجاد خدمات گسترده و فنی‌تر مانند دولت الکترونیک و اینترنت پرسرعت و قوانین و مصوبه‌ها به مردم سپرده شود تا جلوی رانت و فساد گرفته شود. باید قوانین را آزادانه در اختیار مردم قرار داد تا نظام اداری مردم را دچار مشکل نکند. او خدمات دولت هاشمی از جمله برقراری شبکه‌های برق، مخابرات و گاز را ضد تورم می‌داند. او چاپ اسکناس و پول بی‌پشتوانه را خلاف می‌داند و با آن مخالف است.


غرضی معتقد است ناآرامی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸ اعتراضاتی نه غالباً به دلایل سیاسی بلکه بیشتر اعتراضاتی نسبت به وضع اقتصادی نامناسبی بود که دولت نهم ایران بر مردم تحمیل کرده بود.

غرضی با شعار دولت ضد تورم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد گردید و با کسب حدود پانصد هزار رأی نفر در بین شش کاندیدا ششم شد.

پس از پیروزی انقلاب ایران سمت‌های مختلف در سپاه پاسداران، استانداری کردستان و استانداری خوزستان عهده‌دار گردید. در سال ۱۳۶۰ به عنوان وزیر نفت انتخاب و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت مشغول به خدمت بود. او هم اکنون رئیس هیئت مدیره و مسئول مدیریت شرکت مشانیر است.

غرضی از جمله بنیانگذاران سپاه و یکی از اعضا گروه ۴ نفره فرماندهی آن پس از پیروزی انقلاب ایران بود. وی همچنین عضو گروه ۱۲ نفره هماهنگی و مسئول عملیاتهای سپاه بود.  او از جمله سپاهیانی بود که دو تن از فرزندان آیت الله طالقانی را بازداشت کردند که منجر به خروج او از تهران به نشانه قهر شد. وی این اقدام را ربودن فرزندان خود نامید. این اقدام غرضی مورد اعتراض ابراهیم یزدی و چند نفر دیگر از اعضای دولت موقت قرار گرفت. غرضی خود این روایت را قبول ندارد و می‌گوید او پسر طالقانی را آزاد کرده و به او تحویل داده است

در دوره سرپرستی هاشمی رفسنجانی بر وزارت کشور، او غرضی را به جای احمد مدنی به استانداری خوزستان گمارد. در این مدت خوزستان با مسائل مهمی از جمله کودتای نقاب و سقوط خرمشهر درگیر بود.

وی از زمان تأسیس سازمان نظام مهندسی کشور تا سال ۱۳۸۹ که احمدی‌نژاد سید مهدی هاشمی را به ریاست آن گماشت، ریاست این سازمان را برعهده داشت. او در انتخابات سال ۱۳۹۱ این سازمان، نتوانست آرای کافی را کسب کند.

غرضی در مراسم اعطای نخستین شناسنامه ملکی در استان تهران در جلسه شورای شهر تهران توقف در اجرای این طرح و ضعف در آن را ناشی از ضعف عملکرد مدیریت شهری دانست. در پاسخ، قالیباف شهردار تهران، از مهندسان ناظر که به اندازه کافی به نظارت نمی‌پردازند انتقاد کرد و گفت مهندسان شما هستند که مردم را سرگردان کرده‌اند. غرضی در پاسخ گفت که اگر چنین است جلسه را ترک خواهد کرد. البته نهایتاً این دو با یکدیگر روبوسی کردند.

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )