ایران نزدیک به  124 تن آب سنگین دارد

توافق هسته ای سال 2015 که در مورد محدودیت فعالیت های ایران است باعث لغو تحریم ها در برابر تهران شد. یکی از این محدودیت ها، در مورد میزان آب سنگین تولیدی است، یک متحول کننده که در انواع رآکتور برای تولید پلوتونیوم استفاده می شود. پ

در توافق ایران با شش قدرت جهانی توافق شده بود که مازاد ذخایر اب سنگین باید از کشور خارج شود و برای فروش به بازارهای جهانی اماده شود. در نامه ای که مسئولین کشورمان برای آزانس بین المللی انرژی اتمی فرستاده شده است اشاره شده که: "هیچ توافقی و الزامی در قرارداد نیامده است که اگر ایران فروشنده مورد نیاز را برای آب سنگین خود پیدا نکرد، باید آنرا از کشور خارج کند.

ایران دو بار از حد مجاز 130 تن برای آب سنگین گذشته است. به گزارش رویترز این ذخیره نمودن آب سنگین می تواند روابط تهران و واشنگتن را سردتر از حال نماید. این در حالی است که تهران میزان اضافی آب سنگین خود را به عمان فرستاده است.

مسئولین کشورمان گفته اند: "هیچ الزامی در (توافق اتمی) وجود ندارد که (ایران) باید آب‌سنگین بیشتر از حد مجاز را که آماده فروش به بازارهای بین‌المللی‌ست، اما هنوز خریداری پیدا نکرده تا برایش فرستاده شود، به خارج از خاک خود ارسال کند."

دونالد ترامپ در این خصوص گفته است که نظارت سنگینی در این زمین انجام خواهد شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر اعلام کرده بود که میزان آب سنگین ایران 124 تن است که هنوز به مبلغ غیر مجاز رسیده است.

در ایران نیز موج مخالفان دولت و محافظه کاران به این موضوع دامن زده اند. و یکی از نمایندگان مجلس در این باره گفته بود که ایران بر طبق برجام ملزم به فروش مازاد آب سنگین خود به کشورهای دیگر جهان است.

کشورهای غربی و آمریکا نگران این میزان آب سنگین مازاد ایران هستند و می خواهند که ایران هرچه سریعتر آب سنگین خود را بفروشد. بر طبق نظر کارشناسان ایران در ماه می به میزان 130 تن خواهد رسید.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
پذیرش دانشجو بدون کنکور
پذیرش دانشجو بدون کنکور
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )