سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

 

در بستگان و خانواده تان به طور حتم کسانی وجود دارند که سکته قلبی را تجربه کرده اند. در این مقاله به بررسی کامل سکته قلبی و عوامل آن و نحوه پیشگیری از آن می پردازیم.

 

سکته قلبی چیست؟

زمانی که خون نمی تواند وارد قلب شما شود، ماهیچه های قلبتان اکسیژن مورد نیاز را نمی توانند دریافت نمایند. بدون اکسیژن، تمامی سلول ها ممکن است که صدمه ببینند و یا بمیرند. راه حل آن این است که جریان خون به سرعت به جای خود بازگردد. اگرعلائم سکته قلبی دارید  کمک های پزشکی را دریافت نمایید.

 سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

علت سکته قلبی چیست؟

به مرور زمان کلسترول و مواد دارای چربی که پلاک نامیده می شوند درون دیواره رگ ها را می پوشانند که باعث جلوگیری از ورود خون به قلب شما می شود که شریان نام دارد. این مواد باعث کندتر شدن و سخت تر شدن جریان خون شما درون رگ ها می شوند. بیشترحملات قلبی زمانی رخ می دهند که یک تیکه از پلاک ها قطع می شود. دور پلاک جدا شده لخته خون جمع می شود و باعث بسته شدن شریان می شود.

 سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

علائم سکته قلبی

از علائم معمول احساس درد، فشار، یا ناراحتی در قفسه سینه است. در این حالت نفس های شما تند می شود و در ناحیه معده احساس درد می کنید. همچنین در قسمت هایی مانند گردن، کول ها و شانه ها احساس درد شدیدی شما را همراهی خواهد نمود. مردان و زنان می توانند علائم مختلفی داشته باشند. مردان اکثرا عرق سردی می کنند و یک درد در بازوی سمت چپ خود خواهند داشت که از بالا به پایین می آید.

 سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

علائم سکته قلبی در زنان

در زنان درد گردن و کمر و تند شدن نفس ها و همچنین داغی در قلب نسبت به مردان بیشتر است. آن ها ممکن است درد در ناحیه شکم را احساس کنند که شامل احساس نفخ معده، احساس تهوع و بالا آوردن می کنند. همچنین ممکن است خانم ها احساس خستگی شدید و یا گیجی بکنند. دو تا سه هفته قبل از سکته قلبی ممکن است مشکلات خواب و علایم سرما خودرگی و آنفولانزا را تجربه کند.

 سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

تشخیص سکته قلبی

یک دستگاه EKG که فعالیت های قلبی شما را کنترل می کند، می تواند به دکترتان در تشخیص سکته قلبی شما کمک می کند. این دستگاه همچنین نشان می دهد که آیا شریان های شما مسدود هستند یا خیر. دکترها همچنین می توانند با تست خون میزان پروتئین آزاد شده توسط سلول های قلب را در زمان مرگشان نشان دهد که با این عمل می توانند سکته قلبی را تشخیص دهند.

 سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

درمان سکته قلبی

دکترها به سرعت جریان خون شما را به حالت عادی بر می گردانند. همچنین می توانید با دارو لخته های خون را حل کنید. شما یک روند به نام آنژیوگرام کرونری خواهید داشت. یک لوله باریک با یک بالن کوچک در انتهای آن را به شریان شما می فرستند. این بالن به آرامی باز شده و دیواره رگ های مسدود شده را باز می کند. بعضی اوقات دکترها یک شی کوچک که لوله مش نامیده می شود را در شریان شما جا می گذارند تا مطمئن شوند باز خواهد ماند.

 سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

چه چیزی شما را در خطر قرار خواهد دارد

شانس شما برای ابتلا به سکته قلبی با افزایش سنتان افزایش خواهد نمود و مردها احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری تا خانم ها دارند. همچنین تاریخچه خانوادگی شما احتمال خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

سکته قلبی چیست و چه عواملی دارد؟

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )