شانس قبولی کنکوریها در تجربی و افزایش ظرفیت در ریاضیرئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام جزئیات برگزاری کنکور سراسری ۹۲ گفت تاکنون ظرفیت ۶۷۷ هزار و ۹۶۰ نفر برای پذیرش در دانشگاه های سراسری اعلام شده است که امکان افزایش آن نیز وجود دارد.

به گزارش مهر، دکتر ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری در سازمان سنجش آموزش کشور افزود: چهل و سومین کنکور سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در روزهای ۶، ۷ و ۸ تیرماه با حضور یک میلیون و ۸۳ هزار و ۵۷۱ نفر در ۳۵۰ شهر و ۱۴ کشور خارجی و ۵ گروه آزمایشی برگزار می شود.

وی افزود: توزیع کارت داوطلبان کنکور سراسری به صورت اینترنتی از دوم تیرماه آغاز می شود و داوطلبان گروه های آزمایشی ریاضی – فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی می توانند برحسب شرکت در گروه های آزمایشی خود کارت مربوطه را پرینت کنند. همچنین داوطلبانی که در گروه های هنر و زبان نیز شرکت کرده اند باید دو یا سه کارت پرینت کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: داوطلب در صورتی که در کارت آزمون خود در بخش های جنس، دین، زبان، معلولیت و بهیاری مغایرت مشاهده کرد باید به باجه های رفع نقص سازمان سنجش که در اطلاعیه های سازمان اعلام شده است، مراجعه کند اما برای سایر موارد می تواند با ورود به بخش ویرایش، کارت خود را اصلاح کند.

اعلام نتایج اولیه آزمون در روز ۱۲ مردادماه و نتایج نهایی کنکور سراسری در روز ۲۱ شهریورماه 

وی گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری در روز ۱۲ مردادماه به صورت کارنامه منتشر می شود و ۱۷ مردادماه انتخاب رشته آزمون آغاز می شود. نتایج نهایی کنکور سراسری در روز ۲۱ شهریورماه اعلام می شود.

خدایی اظهار داشت: یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۴۴ کارت ورود به جلسه آزمون سراسری توزیع می شود که این موضوع به دلیل شرکت برخی از داوطلبان در دو یا سه گروه آزمایشی است.

وی با اشاره به نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد گفت: امسال تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری ۱۸ هزار نفر بیشتر شده است. ورود به دانشگاه اعم از دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد با یک آزمون انجام می گیرد اما انتخاب رشته با استفاده از نتایج آزمون سراسری در دانشگاه آزاد، راسا از سوی این دانشگاه صورت می گیرد و دو فرم انتخاب رشته در زمان انتخاب رشته منتشر خواهد شد.

غیر از گروه علوم تجربی در سایر گروه های آزمایشی شاهد کاهش تعداد داوطلب بوده ایم

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به افزایش و کاهش میزان داوطلبان در گروه های آزمایشی مختلف خاطرنشان کرد: به غیر از گروه علوم تجربی در سایر گروه های آزمایشی شاهد کاهش تعداد داوطلب بوده ایم. تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی ۵۷ هزار نفر بیشتر از از سال گذشته بوده است و گروه علوم انسانی با بیشترین کاهش ۲۸ هزار نفر از سال گذشته کمتر داوطلب دارد.

۵۹.۴۲ درصد شرکت کنندگان زنان و ۴۰.۵۸ درصد شرکت کنندگان مردان

وی اضافه کرد: ۵۹.۴۲درصد شرکت کنندگان در آزمون سراسری را زنان و ۴۰.۵۸ درصد شرکت کنندگان را در آزمون سراسری مردان تشکیل می دهند.

خدایی گفت: آزمون سراسری گروه ریاضی با حضور ۲۵۱ هزار و ۹۵۶ نفر در صبح پنجشنبه ۶ تیر ماه برگزار می شود و  ۳۹.۴۱ درصد زن و ۶۰.۵۹ درصد مرد هستند. آزمون سراسری گروه هنر ۱۵۴ هزار و ۷۷ داوطلب در بعدازظهر پنجشنبه برگزار می شود و ۱۵/۷۳ درصد زن و ۸۵/۲۶ درصد مرد هستند.

وی اضافه کرد: آزمون سراسری گروه علوم تجربی با حضور ۵۰۷ هزار و ۵۷۵ نفر شرکت کننده در صبح جمعه ۷ تیر برگزار می شود که ۶۶.۸۰ درصد زن و ۳۳.۲۰ درصد مرد هستند. آزمون زبان خارجی در بعدازظهر جمعه با حضور ۱۰۹ هزار و ۸ نفر داوطلب برگزار می شود که از این تعداد ۷۷.۱۴ درصد زن و ۲۲.۸۶ درصد مرد هستند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: تعداد ۲۹۷ هزار و ۶۵۵ داوطلب در گروه علوم انسانی در صبح شنبه ۸ تیر شرکت می کنند که از این تعداد ۶۲.۴۰ درصد زن و ۳۷.۶۰ درصد مرد هستند.

خدایی درباره ظرفیت پذیرش در دانشگاه های سراسری گفت: تاکنون ظرفیت ۶۷۷ هزار و ۹۶۰ نفر برای پذیرش در دانشگاه های سراسری اعلام شده است که امکان افزایش آن نیز وجود دارد.

وی با اشاره به درصد ظرفیت پذیرش در گروه های آزمایشی مختلف گفت: گروه آزمایشی ریاضی – فنی با ۸۷ درصد پذیرش بالاترین میزان پذیرش را داراست. گروه انسانی با ۸۳ درصد پذیرش، گروه هنر با ۴۳ درصد پذیرش و گروه زبان با ۳۲ درصد پذیرش در رتبه های بعدی قرار دارند. گروه علوم تجربی با ۳۱ درصد پذیرش کمترین میزان پذیرش را داراست.

در گروه علوم تجربی از هر ۱۰۰ نفر ۱۷ نفر وارد دانشگاه می شوند

وی افزود: در صورتی که رشته های چند گروهی مانند مدیریت را از گروه علوم تجربی حذف کنیم شانس قبولی در گروه علوم تجربی ۱۷ درصد خواهد بود و از هر ۱۰۰  نفر ۱۷ نفر وارد دانشگاه می شوند. در گروه تجربی کمترین ظرفیت سازی صورت گرفته و امیدواریم با کمک وزارت بهداشت و علوم ظرفیت سازی صورت گیرد.

ظرفیت پذیرش ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته اضافه شده است

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: ظرفیت پذیرش ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته اضافه شده است.

وی گفت: سئوالات کنکور سراسری شخصی سازی شده و چیدمان های مختلف است و سطح دشواری سال ۹۲ مانند سال ۹۱ است.

خدایی افزود: امسال سه بسته راهنمای انتخاب رشته برای کنکور ۹۲ درنظر گرفته شده است. یک بسته سیستم راهنمای آن لاین است که در روزهای انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. یک بسته ویژه نامه انتخاب رشته است که منتشر می شود و بسته دیگر نیز کتابی است که به عنوان راهنما منتشر می شود.

وی یادآور شد: هر داوطلبی که در آزمون سراسری شرکت می کند می تواند در گزینش دانشگاه آزاد هم شرکت کنند اما نیازی به درج علاقمندی در زمان انتخاب رشته نبوده است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
تکلیف کنکور 98 مشخص شد
تکلیف کنکور 98 مشخص شد
آدرس سامانه گلستان دانشگاه پیام نور | reg.pnu.ac.ir | ثبت نام و ورود به سیستم جامع دانشگاهی گلستان پیام نور
آدرس سامانه گلستان دانشگاه پیام نور | reg.pnu.ac.ir | ثبت نام و ورود به سیستم جامع دانشگاهی گلستان پیام نور
متن توافقنامه بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون | تعهدات کره شمالی به امریکا
متن توافقنامه بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون | تعهدات کره شمالی به امریکا
تبلیغات
loading...
نظرات