وزیر امور خارجه آمریکا :جلو زدن چین از آمریکا ممکن استوزیر امور خارجه آمریکا گفت، نبردی که کشورش و هم‌پیمانان آن علیه افراط‌گرایان خشونت‌طلب در سراسر دنیا انجام می‌دهند، برای چندین نسل ادامه خواهد داشت.

نت شهر: به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود اظهار کرد: قرن ۲۰ با مناقشات میان کشورها که به کشته‌ شدن میلیون‌ها تن می‌انجامید، تعریف شده بود اما اکنون جهان با گونه جدیدی از تهدیدها مواجه است.

وی تصریح کرد: تقابل ما با افراط‌گرایی خشونت‌طلب احتمالا چالشی است که چندین نسل ادامه خواهد داشت.

کری تصریح کرد، خلع نظام سوریه از توانمندی‌هایش در تولید سلاح‌ شیمیایی بهترین تصمیم برای ممانعت از افتادن این سلاح‌ها به دست داعش بود.


وی خاطرنشان کرد، اوباما از خط قرمز کوتاه نیامد اما به موافقت فوری کنگره نیز در این زمینه دست نیافت.

کری افزود، در آن زمان تماس تلفنی با سرگئی لاوروف ( همتای روس خود) داشت و هر دو بر تلاش در جهت خلع سلاح شیمیایی در سوریه با همکاری خود نظام و شورای امنیت توافق کردند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به این دلیل به جایزه صلح نوبل دست یافت.

رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا که آخرین روزهای خود در تصدی این سمت را پشت سر می‌گذارد، اظهار کرد: قرن کنونی بیشتر تحت تأثیر بازیگران غیردولتی، حکومت‌داری ضعیف و فساد در اجرای قانون است.

کری تصریح کرد: ادامه نقش رهبری آمریکا در جهان همچنان برای ثبات بین‌المللی از اهمیت حیاتی برخوردار است.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش اذعان کرد که معتقد است چین به زودی ممکن است از آمریکا در حوزه رهبری بین‌المللی پیشی بگیرد.

کری مدعی شد: ما قدرتمندترین کشور در دنیا هستیم و بزرگترین اقتصاد را داریم اما چین بالاخره خواهد توانست از مزیت پهناور بودن خود استفاده کند.

کری همچنین اعلام کرد، گسترش داعش در سوریه قبل از مداخله روسیه و کمک آن به دمشق اسد را مجبور می‌کرد با واشنگتن مذاکره کند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، در اظهارات کری در پشت درهای بسته با مخالفان سوری در مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر سپتامبر ۲۰۱۵ آمده است، علت آمدن روسیه به سوریه داعش بود که هر روز بر قدرتش افزوده می‌شد و به سمت دمشق و فراتر از آن پیشروی می‌کرد و اسد با تهدید روبه‌رو بود.

منبع: ایسنا

تگ ها:
مطالب مرتبط
چالش خوردن مواد شوینده | مراقب کودکان و فرزندان خود باشید | چالش جدید خوردن مواد شوینده
چالش خوردن مواد شوینده | مراقب کودکان و فرزندان خود باشید | چالش جدید خوردن مواد شوینده
صحبت های امدادگران چینی از لحظه ورود به نفتکش ایرانی سانچی| آخرین خبر از عملیات در نفتکش سانچی
صحبت های امدادگران چینی از لحظه ورود به نفتکش ایرانی سانچی| آخرین خبر از عملیات در نفتکش سانچی
تعطیلی دولت آمریکا یا شات دان چیست | تعطیلی دولت ترامپ به چه معناست؟
تعطیلی دولت آمریکا یا شات دان چیست | تعطیلی دولت ترامپ به چه معناست؟
نظرات