نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که زندگی در شهر می‌تواند تاثیری قابل توجه بر ساعت بیولوژیک انسان و حیوانات داشته باشد.

این نتیجه با مطالعه و بررسی ساعت زیستی طرقه‌هایی به دست آمده است که در مناطق شهری و جنگلی در جنوب آلمان زندگی می‌کردند.

ساعت زیستی که ساعت بدن هم نامیده می‌شود، چرخه تقریبا ۲۴ ساعته مربوط به فرآیندهای زیستی، فیزیولوژیکی یا رفتارهای یک موجود زنده را شامل می‌شود.

این مطالعه که به طور مشترک توسط پژوهشگران دانشگاه گلاسکو و موسسه مکس پلنک آلمان انجام شد، نشان داد که پرندگان ساکن شهرها در مقایسه با پرنده‌هایی که در جنگل زندگی می‌کنند، زودتر بیدار می‌شدند و کمتر استراحت می‌کردند.

پژوهشگران می‌گویند که ممکن است این تفاوت‌ها ناشی از تغییرات تکاملی باشد.

تفاوت قابل توجه

در این پژوهش رفتار تعدادی طرقه اروپایی بالغ نر که در مونیخ و جنگلی در نزدیکی این شهر صید شده بودند، مطالعه شد.

پژوهشگران به هر پرنده یک فرستنده سبک رادیویی وصل کردند تا سطح فعالیت روزانه آنها را در محل زندگی معمول (شهر یا جنگل) به مدت ۱۰ روز تحت نظر داشته باشند. آنها این پرنده‌ها را دوباره گرفتند و در اتاق‌هایی که در برابر نور و صدا عایق بودند، نگه داشتند تا ریتم شبانه‌روزی هر یک از آنها را در شرایط ثابت بررسی کنند.

وقتی این آزمایش‌ها تکمیل شد، پرنده‌ها دوباره به محیط محل زندگی‌شان برگردانده شدند.

دکتر باربارا هلم از دانشگاه گلاسکو می‌گوید: "دریافتیم که ریتم‌های شبانه‌روزی پرنده‌های شهری در محل زندگی معمول آنها با پرنده‌های مشابهی که در جنگل زندگی می‌کنند، تفاوت قابل توجهی دارد."

او اضافه کرد: "به طور میانگین، آنها (پرنده‌های شهری) فعالیت روزانه خود را حدود ۳۰ دقیقه قبل از سپیده‌دم شروع می‌کنند، در حالی که روز پرنده‌های جنگلی با طلوع خورشید آغاز می‌شود."

او گفت: "پرنده‌های شهری روزهای خود را هم حدود ۹ دقیقه دیرتر به پایان می‌رسانند که نشان می‌دهد آنها هر روز حدود ۴۰ دقیقه بیشتر از پرنده‌های جنگلی فعال بوده‌اند."

دکتر هلم گفت که در "شرایط ثابت آزمایشگاهی" ریتم‌های شبانه‌روزی پرنده‌های شهری "تغییری واضح و مشخص" داشت و "به نظر می‌رسد که زندگی شهری ضرب‌آهنگ متفاوتی دارد."

ارتباط با بیماری

مجریان این مطالعه گفته‌اند که لازم است مطالعه بیشتری انجام شود تا مشخص شود که آیا این تغییرات می‌تواند به مشکلاتی در سلامتی افراد منجر شود یا نه.

دکتر هلم اضافه کرد: "مطالعه قبلی که توسط پژوهشگران دیگری انجام شده، نشان داده است که در انسان‌ها ارتباطی عمیق بین به هم خوردن نظم خواب افراد و ابتلای آنها به افسردگی، چاقی و چند نوع سرطان وجود دارد."

او گفت: "مطالعه ما برای اولین‌بار نشان داد که یک گونه حیوان وحشی وقتی در محیط زندگی انسان‌ها به سر می‌برد، ساعت درون متفاوتی پیدا می‌کند."

به گفته پژوهشگران، این احتمال نیز وجود دارد که تفاوت‌ها در ریتم‌های شبانه‌روزی ناشی از تغییرات تکاملی و نوعی واکنش به پدیده‌های شهری همچون نورهای مصنوعی و افزایش سطح سروصدا باشد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده  | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
جنگل ابر کجاست  | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی |  زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
جنگل ابر کجاست | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی | زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )