شرکت یاهو آخرین شرکت فناوری پیشرفته است که درخواست سازمان های اجرایی ایالات متحده برای دسترسی به داده های کاربران خود را علنی کرد.

از زمانی که اتهاماتی درباره سیستم  "پریسم" آژانس امنیت ملی آمریکا در اوایل این ماه جاری میلادی منتشر شد، قانون نظارت آنلاین بر شهروندان توسط دولت آمریکا این روزها در کانون توجه قرار گرفته است.

 
ابتدا روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مدعی شد که سیستم "پریسم"  به طور مستقیم از سرورهای مرکزی 9 شرکت اینترنتی از جمله گوگل، اپل، فیس بوک و یاهو در ایالات متحده بهره برداری می کند.

 
 به گزارش "زد دی نت"، این ادعا از آن زمان بارها مورد سوال قرار گرفته و شرکت های مشهور اینترنتی هر گونه دخالت در این امر را رد کرده اند. برخی از این شرکتها  به دنبال اجازه فاش کردن تعداد واقعی درخواست‌های دولت ایالات متحده برای دسترسی به اطلاعات کاربران خود بوده اند.

 
بنابر این گزارش، شرکت یاهو اعلام کرده که از روز اول  دسامبر 2012 تا 31 می 2013 بین 12 تا 13 هزار درخواست را دریافت کرده، که شامل موارد جنایی، قانون نظارت بر افراد خارجی(FISA)، و سایر درخواست ها بوده است. یاهو همچنین اعلام کرد که بیشتر این درخواست ها  درباره مواردی مثل کلاه برداری، قتل، آدم ربایی و دیگر تحقیقات جنایی بوده است.

 
با این حال شرکت یاهو نیز مثل توییتر و گوگل از دولت آمریکا اجازه خواست تا درخواستهای مربوط به افراد خارجی -  که به دلیل اصرار دولت آمریکا بر مخفیانه ماندن درخواستها بحث برانگیز ترین موارد بوده اند- به طور جداگانه گزارش شود.

 
"ماریسا مایر" ، مدیر عامل شرکت یاهو و "ران بل"، وکیل وی طی یادداشتی در وبلاگ خود نوشته اند: "مانند تمام شرکت‌های دیگر، یاهو در حال حاضر نمی تواند از لحاظ قانونی اطلاعات درخواست شده درباره افراد خارجی را افشا کند، زیرا به صورت طبقه بندی شده هستند. با این حال، ما مصرانه از دولت فدرال آمریکا می‌خواهیم که در مواضع خود تجدید نظر کند."

 
این شرکت اعلام کرد که اواخر تابستان  گزارش "سازمان بین المللی شفافیت" را برای نیمه اول سال 2013 منتشر خواهد کرد و همچنین اعلام کرد که قصد دارد گزارش خود را دو بار در سال به روز کند.

 
به گزارش ایران دیپلماتیک، در بخش پایانی این گزارش آمده است: روز دوشنبه، شرکت اپل اعلام کرد که از اول دسامبر 2012 تا 31 می 2013، بین 4 تا 5 هزار درخواست  برای دسترسی به داده های مشتریان خود از دولت آمریکا دریافت کرده است. این شرکت همچنین ادعا کرد که چون مکالمات "آی مسیج" و "فیس تایم"  کدگذاری و محافظت شده هستند، هیچ کس به جز فرستنده و گیرنده نمی‌تواند آنها را مشاهده کند یا بخواند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )