سخنگوی فراکسیون محیط زیست در مجلس هشتم، با انتقاد از افت استاندارهای زیست‌محیطی در کشور، گفت:‌ به لحاظ شاخصه‌های زیست محیطی جزء ۱۰ کشور آخر دنیا هسیتم.

انوشیروان محسنی‌بند‌پی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افت شدید استاندارهای زیست‌محیطی در کشور، توضیح داد:‌ متاسفانه شاخصه‌های استاندارد زیست محیطی به دلیل افزایش آلودگی هوا ناشی از سوخت، آلودگی آب‌های زیرزمینی، افزایش آلاینده‌های صوتی و پدیده ریزگردها با افت محسوسی مواجه شده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس هشتم، در پاسخ به این مسئله که منشاء ریزگردها داخلی است یا خارجی، تصریح کرد: واقعیت این است که تنها بخش محدودی از این مشکل به کشورهای همسایه‌ای مثل عربستان و عراق مربوط می‌شود چرا که در داخل کشور بسترهای زیادی برای وجود این پدیده مخرب به شدت فراهم شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس هشتم، منشاء داخلی ریزگردها را منابع آبی خشک شده خواند و ادامه داد: وقتی منابع آبی به مرور زمان و به دلیل بی‌توجهی خشک می‌شوند، در اثر وزش باد، گرد و خاک آن منطقه به هوا متصاعد می‌شود که به اصطلاح به آن ریزگرد می‌گویند، در ایران نیز دو میلیون هکتار منبع آبی وجود دارد که حدود ۶۰ درصد آن یعنی یک میلیون و دویست هزار هکتار آن خشک و مستعد تولید ریزگرد شده است.

 

ریزگردهای سرطان‌زا

محسنی‌بندپی افزود: ریزگردها تا عمق ریه انسان نفوذ می‌کنند و در دراز مدت به راحتی مشکلات تنفسی و حتی سرطانی را به وجود می‌آورند.

نماینده مردم نوشهر وچالوس در مجلس هشتم، تصریح کرد:‌ ریزگردها در چند سال اخیر مشکلات زیادی از جمله تعطیلی‌های پی‌درپی و و افزایش مراجعات درمانی را موجب شده اند که هر دوی این مسائل هزینه‌های زیادی را برکشور تحمیل کرده‌اند.

 

سازمان حفاظت محیط زیست، سازمانی ناکارآمد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس هشتم، با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در کنترل ریزگردها، ادامه داد: این سازمان متاسفانه هیچ برنامه جامعی برای مقابله با خشک شدن منابع آبی به عنوان منابع تولید کننده ریزگرد و همچنین جنگل‌ها نداشته و نتوانسته از بودجه‌های اختصاص یافته به طور کارآمد استفاده کند.

محسنی‌بندپی افزود: در مجلس هشتم رقمی قریب به یک میلیارد دلار تنها برای مبارزه با ریزگردها به سازمان محیط زیست اختصاص یافت ولی این سازمان به عنوان یکی از معاونت‌های ریاست جمهوری هیچ گزارشی پیرامون چگونگی مخارج و فعالیت‌هایش ارایه نکرد.

وی ادامه داد: در دولت هشتم اگرچه اولویت‌های هفت‌گانه‌ای برای حفظ محیط زیست اختصاص یافت و گام‌های ارزنده‌ای برداشته شد ولی همه این برنامه‌ریزی‌ها از سال ۸۴ یعنی دولت نهم به بعد ناکام ماند.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس هشتم ، گفت: شاخص‌های زیست محیطی نشان می‌دهد که ایران در ردیف ده کشور آخر حفط و سلامت محیط زیست قرار دارد، از این رو مسئولان باید هرچه زودتر فکری برای حل و رفع این مشکلات ارایه دهند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )