سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان از سوی دانشگاه ملی فناوری‌های دفاعی در کشور چین ساخته شد.

به گزارش فارس به نقل از فوربز، هر شش ماه یک بار لیستی با عنوان Top500 منتشر می‌شود که در آن سریع‌ترین و پرقدرت‌ترین ابرکامپیوترهای جهان برگزیده می‌شوند که البته اگر چند نسخه آخر این لیست را بررسی کنیم درخواهیم یافت که در آن تغییراتی صورت گرفته است.

در ژوئن 2011 ابرکامپیوتر K ساخت کشور ژاپن توانست عنوان نخست این لیست را از آن خود کند، در ژوئن 2012 شرکت IBM با ابرکامپیوتر Sequoia این عنوان را تصاحب کرد، در نوامبر 2012 شرکت Cray با ابرکامپیوتر Titan توانست رتبه اول این لیست را به دست آورد و هم‌اکنون چینی‌ها ابرکامپیوتر پرقدرت‌تری ساخته‌اند که Tianhe-2 نام دارد.

ابرکامپیوتر Tianhe-2 توسط "دانشگاه ملی فناوری‌های دفاعی" در کشور چین ساخته شده است. این محصول مدل پیشرفته‌تر ابرکامپیوتر Tianhe-1A محسوب می‌شود که در نوامبر 2010 رتبه نخست لیست سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان را از آن خود کرده بود.

قرار است که این ابرکامپیوتر پرسرعت در مرکز ملی ابرکامپیوترهای چین در شهر گوانژو ظرف دوره زمانی دو سال نصب و مورد استفاده قرار گیرد.

ابرکامپیوتر Tianhe-2 مبتنی بر پردازنده‌های اینتل ساخته شده است. این محصول شامل 16 هزار نود(Node) می‌شود که هر یک از آن‌ها دو پردازنده Xeon IvyBridge و سه پردازنده Xeon Phi را در خود جا داده‌اند تا در مجموع 3 میلیون و 120 هزار هسته پردازشگر توان مورد نیاز این ابرکامپیوتر را تامین کنند.

این طور که در گزارش موجود اعلام شده است، این ابرکامپیوتر محاسبات را با سرعت 33.86 پتافلاپ در ثانیه انجام می‌دهد. این رقم تقریبا دو برابر سرعت ابرکامپیوتر Titan است که با سرعت 17.59 پتافلاپ کار می‌کرد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
لاراول چیست | نحوه استفاده از لاراول
لاراول چیست | نحوه استفاده از لاراول
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )