خانه اولی‌هایی که یک سال پیش در صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن ثبت نام کردند و حالا می‌توانند دو برابر مبلغ سپرده خود را وام بگیرند ممکن است تعداد معاملات مسکن کل کشور را 8 درصد افزایش دهند.

نت شهر: خانه اولی‌هایی که یک سال پیش در صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن ثبت نام کردند و حالا می‌توانند دو برابر مبلغ سپرده خود را وام بگیرند ممکن است تعداد معاملات مسکن کل کشور را ۸ درصد افزایش دهند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تاکنون ۴۷ هزار نفر درصندوق پس انداز مسکن یکم ثبت نام کرده‌اند که با این تعداد ثبت‌نام نزدیک به یک هزار میلیارد تومان پس انداز انجام گرفته است.

ماهیت صندوق پس انداز مسکن یکم این است که به میزان دو برابر پس انداز متقاضیان، تسهیلات داده می‌شود که با پس انداز یک هزار میلیارد تومانی که در صندوق پس انداز مسکن یکم انجام شده، ۲ هزار میلیارد تومان از سوی بانک تسهیلات داده می‌شود.

اما کسانی که قصد خرید خانه از این طریق را دارند باید یک سوم مبلغ وام را در بانک مسکن سپرده‌گذاری و پس از یک سال دو برابر آن را به اضافه مبلغ اولیه دریافت کنند. مثلا زوجین خانه اولی تهرانی که می‌خواهند وام ۸۰ میلیونی دریافت کنند باید ۴۰ میلیون تومان در بانک سپرده بگذارند و پس از یک سال ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که با ۴۰ میلیون تومان خودشان ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود.

سقف تسهیلات نیز بیشتر از ۸۰ درصد قیمت خانه را پوشش نمی‌دهد و مابقی مبلغ را باید خریدار تهیه کند. حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات نیز ۱۲ سال است.

سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.

حداقل متوسط موجودی در هر دوره ۶ ماهه برای کسب سقف‌های تسهیلاتی ۸۰ میلیون تومان، ۶۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان، به ترتیب ۱۳.۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۶.۷ میلیون تومان تعیین می‌شود. بنابراین چنانچه سپرده گذاران اقدام به افتتاح حساب با حداقل های اعلام شده کرده و در طول مدت سپرده گذاری موجودی حساب خود را افزایش ندهند پس از شش دوره انتظار شش ماهه معادل سه سال می توانند از سقف های تعیین شده بهرمند شوند.

دارندگان این حساب قادر خواهند بود پس از گذشت حداقل ۱۲ ماه (۲ دوره) از تاریخ افتتاح حساب خود با رعایت متوسط موجودی‌های لازم، از سقف تسهیلات با سپرده طرح برخوردار شوند. بنابراین چنانچه سپرده گذاران شهر تهران قصد دریافت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی را داشته باشند باید مبلغ ۴۰ میلیون تومان، سپرده گذاران شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت جهت دریافت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی باید مبلغ ۳۰ میلیون تومان و سپرده گذاران شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی باید مبلغ ۲۰ میلیون تومان را به مدت یک سال در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کنند.

نرخ سود تسهیلات فروش‌اقساطی اعطایی از محل این حساب معادل نرخ سود تسهیلات با سپرده در زمان اعطای تسهیلات تعیین و با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار در حال حاضر ۱۳ درصد است. نرخ سود تسهیلات احداث واحد مسکونی نیز در دوران مشارکت و بازپرداخت همانند نرخ سود تسهیلات خرید خانه (در حال حاضر ۱۳ درصد) است.

تا کنون ۴۷ هزار نفر در تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت نام کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود هر ماهه ۴ هزار نفر از این تعداد وارد بازار مسکن شوند.

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه از طریق صندوق پس‌انداز مسکن یکم در مجموع ۳ هزار میلیارد تومان تزریق منابع به بازار مسکن انجام می‌شود، اظهار داشت: این تسهیلات از دو جنبه برای بازار مسکن حائز اهمیت است اول اینکه این مبلغ به تدریج وارد بازار مسکن می‌شود بنابراین اثرات تورمی کمی دارد.

وی افزود: دولت در این تسهیلات درگیر نشده است و بانک مسکن از محل سپرده متقاضیان و منابع داخلی خود این تسهیلات را پرداخت می‌کند.

مظاهریان اینگونه تسهیلات را سلامت‌ترین نوع مداخله در بازار مسکن دانست و گفت: این یکی از برنامه‌هایی است که دولت برای بازار مسکن دارد تا به وسیله پرداخت تسهیلات، اثراتی را در بازار داشته باشد که باعث افزایش قیمت نشود.

منبع: ایسنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )