هر زندگی مشترکی با مشکلاتی همراه است که اگر به آنها توجه نشود، می‌تواند رابطه‌ای زیبا را به ورطه نابودی بکشاند. به جز این موضوع که زوج‌ها جوان و سالم باشند، برای زندگی مشترک قوانینی اساسی وجود دارد که رعایت آنها به دوام ازدواج و احساس خوشبختی زوج کمک می‌کند. این قوانین ساده را با ما مرور کنید و به کار گیرید...

1.به دنبال تعادل در رابطه عاشقانه باشید:روزمرگی، بحث و نداشتن توافق از جمله مسایلی است که می‌تواند شعله عشق میان زن و مرد را به مرور خاموش کند. تنها راه‌حل این مشکل هم توجه بیشتر به جنبه‌های مثبت‌ رابطه است. حتما می‌پرسید چطور؟ اثری که یک «نگاه چپ» یا «باشه» بی‌تفاوت یا «انتقاد تند» یکی از طرفین بر دیگری می‌گذارد، بسیار پررنگ‌تر از 20 جمله عاشقانه است. کاری که باید انجام دهید این است که تا حد امکان از بار منفی این‌گونه رفتارها بکاهید و رفتارهای عاشقانه را افزایش دهید. از هر فرصتی کمک بگیرید تا همسرتان را خوشحال کنید؛ از مدل موی تازه‌اش گرفته تا کفش و لباسی که خریده تعریف کنید. به خاطر انجام کارهای منزل قدردان او باشید، هرازگاهی با دفتر کارش تماس بگیرید و بگویید که دوستش دارید و دلتان برایش تنگ شده است و.... حتی جمله‌هایی ساده مثل اینکه «چه سفره زیبایی خریده‌ای، همیشه خوش‌سلیقه بوده‌ای» بار عاطفی زیادی دارد. البته سعی کنید صادق باشید، حین بیان احساسات به همسرتان نگاه کنید و لبخند بزنید. این کارها شاید در نگاه اول بچگانه و بی‌فایده به نظر برسد اما طرف مقابل را واقعا خوشحال می‌کند. از هیچ فرصتی برای ابراز عشق نگذرید. بعد از اتمام کار روزانه و بازگشت به خانه، همسرتان را در آغوش بگیرید. همراه او چای بنوشید و با هم در مورد مسایل روزمره صحبت کنید. همانقدر که به فرزندتان توجه دارید، به همسرتان نیز توجه کنید.

2.همدیگر را نوازش کنید:نوازش باعث ترشح آندورفین یا هورمون عشق در فرد نوازشگر و نوازش‌شونده می‌شود. در هر فرصتی که کنار همسرتان می‌ایستید، دستش را بگیرید. در درازمدت همین کار ساده باعث استحکام رابطه شما می‌شود. زوجی که رابطه احساسی مستحکمی دارند، در برابر طوفان‌های ساده زندگی و مشکلات از هم جدا نمی‌شوند. در طول روز دقایقی را برای با هم بودن صرف کنید و اجازه ندهید در این ساعت کسی یا چیزی مزاحمتان باشد و آرامش را از شما بگیرد. تلفن‌همراهتان را خاموش کنید و دوشاخه تلفن‌ثابت را هم از پریز بکشید. در طول این دقایق با هم در مورد مسایل مختلف یا اهداف و رویاهایتان صحبت کنید. بی‌دلیل سر موضوعات پیش‌پا افتاده بحث نکنید و احساس خود یا همسرتان زیر سوال نبرید. مانند دو دوست باشید. بررسی‌ها نشان داده رابطه دوستانه یک زوج می‌تواند محکم‌کننده رابطه عاشقانه میان آنها باشد. از هر فرصتی استفاده کنید تا موفقیت‌های همدیگر را جشن بگیرید. هر مساله‌ای را بهانه کنید تا ساعتی با هم باشید؛ رستوران بروید یا در پارک دست در دست هم قدم بزنید. اگر واقعا شرایط‌کاری این فرصت را از شما گرفته، با هم برای در کنار هم بودنتان برنامه‌ریزی کنید!

3. به یاد داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست: گاهی می‌شنویم اطرافیان یک زوج می‌گویند: «به همسرت نشان بده از این ازدواج و زندگی مشترک ناراضی هستی، خسته‌شده‌ای، استرس‌ داری و عصبانی هستی. به او بفهمان که باید خود را تغییر دهد و برای حفظ زندگی قدم مثبتی دارد...» اشتباه نکنید؛ به محض آنکه بخواهید طرف مقابلتان را تغییر دهید، پایه‌های زندگی مشترک سست می‌شود. نتیجه این کار کاملا مشخص است؛ هیچ‌یک از دو طرف تغییر نمی‌کنند و هیچ یک مسوولیت کارها را به عهده نمی‌گیرند و هر دو احساس نارضایتی می‌کنند. راه‌حل ساده و مشخص است؛ به جای آنکه خواستار تغییر طرف مقابلتان باشید، خودتان را تغییر دهید. اشتباه‌ها و ضعف‌های خود را بپذیرید و سعی‌کنید آنها را از بین ببرید. در مقابل جنبه‌های مثبت طرف مقابلتان را برجسته کنید و خوش‌بین باشید. اگر هر دو طرف همین کار را انجام دهند، کمتر مورد انتقاد قرار می‌گیرند و بیشتر تحسین می‌شوند و زندگی‌شان هر روز مستحکم‌تر و شادتر می‌شود. حتی می‌توانید جنبه‌های مثبت طرف مقابل را روی کاغذی بنویسید و آن را با جزئیات برای خود یا دیگران بیان کنید، مثلا اینکه «همسرم بسیار خو‌ش‌قلب و مهربان است» «وقتی ناراحتم سعی می‌کند به هر طریقی شده مرا بخنداند و شاد کند» و... درنهایت ضعف‌های خود و همسرتان را بپذیرید. گاهی مسوولیت را شما بر عهده بگیرید و گاهی هر دو بپذیرید که مقصرید.

4.به سمت کمال قدم بردارید:مشاوران به افراد مجردی که برای ازدواج به دنبال فردی ایده‌آل می‌گردند، توصیه می‌کنند ابتدا خود را به فردی ایده‌آل تبدیل کنند. بعد از ازدواج هم این مساله صادق است، هر چه خودتان احساس خوشبختی بیشتری کنید، زندگی موفق‌تری خواهید داشت. 15 دقیقه یوگای صبحگاهی، چند دقیقه نرمش، ماساژدرمانی، رفتن به آرایشگاه و تغییر چهره، خرید لباس‌های تازه و خلاص شدن از لباس‌های کهنه، شانه کردن موها، مسواک زدن و... اگر حین نگاه کردن به آینه از ظاهرخودتان لذت ببرید، بدون شک آتش عشق را در همسرتان هم به پا می‌کنید.

5. اصولی دعوا کنید: بحث و دعوا در زندگی مشترک طبیعی است اما تاثیر مثبت یا منفی آن بر رابطه به شیوه دعوا کردن برمی‌گردد. طبق تحقیقی که در فلوریدا انجام شده است، 70 درصد زوج‌هایی که زندگی همراه با سعادتمندی و طولانی داشته‌اند، معتقدند مهم‌ترین مساله حین بحث این است که با هم و با رفتاری صحیح مسایل را موشکافی کنند به نتیجه نهایی برسند. در طول بحث و دعوا باید به نکته‌هایی توجه کنید مثل اینکه به طرف مقابل توهین نکنید و او را مورد انتقاد شدید قرار ندهید. اگر موضوع بحث شما را خیلی عصبانی کرده، سعی کنید ابتدا خود را کمی آرام کنید بعد منطقی و با آرامش بیشتر موضوع را باز و با هم بررسی کنید تا به نتیجه برسید.

6.به دنبال زمان و مکان مناسب باشید:وقتی خسته یا ناراحت هستید، در مورد مسایل مختلف با همسرتان بحث نکنید زیرا در این شرایط ممکن است حرف‌هایی زده شود که خوشایند نیست. وقتی درگیر مسایل کاری یا تحصیلی هستید در مورد مشکلات زندگی مشترکتان بحث نکنید. برای صحبت در مورد این مسایل وقت مناسبی پیدا کنید که هر 2 فارغ از مشکل باشید. ابتدا تلویزیون، رایانه و تلفن‌همراهتان را خاموش کنید و کتاب یا مجله‌ای را که می‌خوانید کنار بگذارید و بحث را آغاز کنید. در حضور فرزندانتان دعوا نکنید. صدای بلند و ناراحتی والدین می‌تواند باعث ایجاد مشکلات رفتاری و القای حس ناامنی در کودکان شود.

7.گوش‌هایتان را خوب باز کنید:بهترین کار برای مستحکم کردن رابطه، خوب گوش دادن است. انتقاد، سرزنش و بحث... زندگی را ویران می‌کند اما گوش دادن به احساسات همسرتان و آنچه او می‌خواهد و به آن اهمیت می‌دهد، می‌تواند پایه‌های زندگی‌ مشترک را مستحکم‌تر کند. وقتی بحث شروع می‌شود، به جای آنکه مرتب همسرتان را سرزنش کنید و صدایتان را بالا ببرید، کمی هم به او گوش دهید. اجازه بدهید در مورد احساسات خودش توضیح دهد. همیشه وقت برای دفاع از خود و ارائه راه‌حل هست.

منبع:سلامت ،  Plaisiressante

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )