دندان عقل معمولا آخرین دندانی است که در فک بالا و پایین و در سنین بین 20-17 سالگی می‌روید. در برخی موارد فرد دندان عقل ندارد یا کمتر از 4 دندان عقل در فکین او مشاهده می‌شود...

 این دندان گاهی مشکلاتی برای ما به‌وجود می‌آورد و برای خیلی‌ها این سوال مطرح است که آیا باید دندان عقل را نگه داشت یا از دست آن خلاص شد.

 دندان عقل ممکن است کاملا طبیعی و شبیه دندان‌های آسیا باشد، اما بدشکلی در این دندان‌ خیلی شایع است. دندان‌ عقل معمولا ریشه‌های کج و انحنای زیادی دارد. ریشه‌های این دندان‌ ممکن است در فک بالا و در مجاورت سینوس یا در فک پایین و در مجاورت عصب دندانی قرار بگیرد و در صورت بروز پوسیدگی یا عفونت می‌تواند برای بیمار گرفتاری‌هایی ایجاد کند. برخی افراد هنگام رویش دندان عقل دچار درد، ناراحتی و عفونت می‌شوند ولی در برخی دیگر، بدون بروز درد و ناراحتی می‌روید.

 

انواع دندان عقل

دندان عقل به 3 صورت روییده، نیمه‌نهفته و نهفته وجود دارد:

• دندان عقل روییده: زمانی که در فک بالا و پایین فضای کافی برای رویش وجود داشته باشد، دندان عقل بدون انحراف و در مسیر صحیح خود درخواهد آمد. اگر این دندان کارایی مناسبی داشته و تماس مناسبی با دندان آسیای مقابل خود داشته باشد و در جویدن موثر باشد، نیازی به خارج کردن آن نیست. اگر هم دندان آسیای دوم به علت پوسیدگی بیش از حد قابل نگهداری نباشد، می‌توان با حفظ دندان عقل از آن به‌عنوان پایه پروتز دندان استفاده کرد. بعد از روییدن دندان عقل، رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا به علت قرار گرفتن این دندان در انتهای فک، دسترسی به آن دشوار است و رعایت نکردن بهداشت می‌تواند باعث تجمع موادغذایی، تشکیل پلاک دندانی و به دنبال آن ایجاد پوسیدگی و عفونت شود. اگر دندان کناری دندان عقل در نیامده باشد، بهتر است این دندان خارج شود. بدیهی است که تشخیص قطعی به عهده دندان‌پزشک است که پس از معاینه و بررسی کلینیکی و رادیوگرافیک، در این مورد تصمیم می‌گیرد.

• دندان عقل نیمه نهفته و نهفته:‌گاهی به علت نبود فضای کافی یا وجود موانع بافت نرم و سخت، رویش دندان عقل مشکل می‌شود. اگر فقط قسمتی از تاج دندان در محیط دهان قابل مشاهده باشد، به آن «دندان نیمه‌نهفته» و اگر تمام نسج دندانی زیر بافت لثه یا استخوان پنهان مانده باشد و قادر به رویش نباشد، به آن «دندان نهفته» می‌گویند. تشخیص نهفتگی دندان به عهده دندان‌پزشک است که پس از بررسی‌های کلینیکی و رادیوگرافیک انجام می‌شود. باقی ماندن دندان نهفته و نیمه نهفته ممکن است باعث بروز عوارضی شود بنابراین بیماران باید با مراجعه به دندان‌پزشک و انجام معاینه‌های دوره‌ای از بروز این عوارض تا حد امکان جلوگیری کنند.

 

عوارض مهم دندان عقل

یکی از مهم‌ترین عوارضی که ممکن است برای دندان عقل نیمه‌نهفته رخ دهد، «پری‌کورونیتیس» است. در این عارضه باکتری‌ها و مواد غذایی در لثه اطراف این دندان تجمع پیدا می‌کنند و این مساله باعث ایجاد عفونت می‌شود. یکی از علایم معمول این عارضه، محدودیت در باز و بسته کردن دهان است و در نهایت درد و ناراحتی بیمار را به دنبال دارد. در این شرایط بیمار باید به دندان‌پزشک مراجعه کند. دندان‌پزشک ابتدا ناحیه را می‌شوید و در صورت لزوم برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. پس از بهبود عفونت، جراحی ناحیه یا خارج کردن دندان نیمه‌نهفته انجام می‌شود و درمان نامناسب باعث پیشرفت عفونت خواهد شد. یکی از عوارض باقی ماندن دندان نهفته در دهان، ایجاد کیست‌های دندانی است. اطراف تاج دندان عقل را توده‌ای از سلول‌های پوششی در برگرفته که پس از روییدن دندان از بین می‌رود. اگر دندان عقل نروید، این امکان وجود دارد که این سلول‌ها تکثیر و به کیست دندانی تبدیل شوند. این کیست‌ها اغلب خوش‌خیم هستند اما بزرگ شدن و توسعه کیست می‌تواند مشکلاتی را برای بیماران ایجاد کند؛ مثلا باعث تضعیف استخوان فک ‌شود و استحکام مکانیکی آن را در مقابل ضربه کاهش ‌دهد. از دیگر عوارض، می‌توان به تحلیل ریشه دندان مجاور، درد با منشاء نامعلوم و پوسیدگی دندان آسیای دوم اشاره کرد.

زمانی که فقط قسمتی از تاج دندان روییده، خارج کردن آن آسان است اما هنگامی که مقدار مناسبی از تاج دندان نروییده باشد یا دندان نهفته باشد، به درمان‌های دیگری نیاز است که دندان‌پزشک متخصص انجام می‌دهد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )