دانشمندان متوجه شده‌اند که استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب می‌تواند تا حدود زیادی از پیر شدن پوست جلوگیری کند.

متخصصان همیشه هشدار داده‌اند که تابش نور آفتاب اگر شدید و طولانی باشد می‌تواند باعث سرطان شود. اما چیزی که کمتر بر آن تاکید شده این است که نور آفتاب همچنین باعث چروک پوست می‌شود.

اکنون برای اولین بار مطالعات تاثیر آفتاب بر چروکیدگی در عمل آشکار شده است.

محققان می‌خواستند دریابند که وقتی مردم در درازمدت در طول چهار سال و نیم از کرم‌های ضدآفتاب استفاده می‌کنند چه اتفاقی می‌افتد. این مطالعه بر ۹۰۰ فرد سفید پوست ۲۵ تا ۵۵ سال در استرالیا کشوری که آفتاب شدید بخشی از زندگی روزمره است، انجام شد. بعضی از داوطلبان گاهی از ضدآفتاب استفاده می‌کردند و دو سوم آنها در آفتاب کلاه می‌گذاشتند. از نیمی از آنها خواسته شد به عادات خود ادامه دهند و نیمی دیگر هر روز ضدآفتاب بزنند.

نتایج که هفته گذشته در نشریه سالنامه پزشکی داخلی چاپ شد نشان داد که گروه دوم که هر روز کرم می زدند پوست خیلی صاف‌تری از گروه دیگر که گهگاه کرم می‌زدند داشتند.

انجام این مطالعه آسان نبود. باید از صدها آدم سالم خواسته می‌شد برای سال‌ها دستورالعمل محققان را دنبال کنند. کرمی که در این مطالعه استفاده شد از نوع اس پی اف ۱۵ بود که ۹۲ درصد اشعه خورشید را مسدود می‌کند.

کسی که پوستش معمولا بعد از ده دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌سوزد با این کرم بعد از ۱۵۰ دقیقه خواهد سوخت.

این مطالعه توسط شورای تحقیق ملی بهداشت و پزشکی استرالیا انجام شد. این مطالعه نمی‌گوید که آیا کسانی که پوست تیره دارند هم با کرم ضدآفتاب در برابر پیری پوست محافظت می‌شوند یا نه. اما به گفته پزشکان پوست روشن در برابر آفتاب بسیار آسیب‌پذیرتر است و حتی موارد ابتلا به سرطان پوست برای افراد دارای پوست روشن خیلی بیشتر است. متخصصان می‌گویند که در ارتباط با چروک پوست، کرم ضدآفتاب احتمالا همان تاثیر را بر تیره پوستان خواهد داشت.

اما یادتان نرود همین اواخر بود که محققان یادآوری کردند مزایای نور آفتاب به خوبی بر خطرات و زیان‌های آن می‌چربد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )